Με το δεξί μπήκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο Εθνικός αφού με την επιστροφή του στον Πειραιά και στο κλειστό Π. Σαλπέας, επικράτησε επί της Καστοριάς με 78-75 ύστερα από ένα συγκλονιστικό ματς.

Η ομάδα μπήκε φουριόζα και με τα τέσσερα τρίποντα του Τσούτσου πήρε διαφορά 9 πόντων, όμως οι φιλοξενούμενοι κάνοντας το δικό τους σερί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 19-18. Μάλιστα οι παίκτες της Καστοριάς πήραν διαφορά έξι πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, ωστόσο ο Εθνικός κατάφερε γρήγορα να ισοφαρίσει και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 45-38. Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ ενώ τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων ήταν αυτά που ουσιαστικά τους κρατούσαν στο παιχνίδι. Στο τέλος το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπυ, με πολύ δυνατές μονομαχίες. Ενάμισι λεπτό πριν το τέλος ο Μάρτζος ευστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο, στέλνοντας την διαφορά στους 6 πόντους ενώ στη συνέχεια ο Κακλαμάνος με καλάθι και φάουλ μείωσε στους τρεις (78-75). Στη συνέχεια της φάσης οι παίκτες μας είχαν μια χαμένη επίθεση και στα τελευταία επτά δευτερόλεπτα το τρίποντο της Καστοριάς από μακρινή απόσταση ήταν ευτυχώς άστοχο με το τελικό σκορ να είναι το 78-75 και τους παίκτες μας να πανηγυρίζουν με τον κόσμο αυτή τη σπουδαία νίκη.
Διαιτητές: Κατραχούρας, Μαλαμάς, Χαλαμπαλάκης.
Δεκάλεπτα: 19-18, 45-38, 63-59.
Εθνικός (Βλάχος): Πάντσιος 3 (1) Καρακωνσταντάκης, Μάρτζος 11 (3), Σκιαθίτης, Τσούτσος 21 (7), Λάανε 21 (3), Μαραγκιδης, Οκονομόποουλος 6 (1), Μαχαιρας 12, Φίλα, Περσίδης, Σκλήβας 4 (1).
ΑΣ Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 10 (2), Μπρόζος 11 (2), Δαραβίγκας, Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 6, Ναούμης 8 (2), Κακλαμάνος 11 (3), Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 9 (1), Μπένας 2, Λυμπάρης 14.

ΠΗΓΗ: Ethnikos Piraeus BC

Φωτογραφία του χρήστη Ethnikos Piraeus BC.