Το Περιστέρι αρχίζει να δημιουργεί σερί στην Α2, φτάνοντας στη δεύτερη διαδοχική νίκη του, απέναντι στο Ψυχικό (72-62). Μόνο που αυτή τη φορά τα πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα όσο πριν από μια εβδομάδα, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη βρήκε σθεναρή αντίσταση από το Ψυχικό, αλλά η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής στο β” και το γ” δεκάλεπτο, διάστημα που οι γηπεδούχοι «πάτησαν το γκάζι» και απέκτησαν διαφορά ασφαλείας, την οποία κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το φινάλε.

Ο Ηρακλής χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Καρδίτσας (100-96), σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Ο «Γηραιός» βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά στο φινάλε είχε αυτό που χρειαζόταν για να στείλει τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο και από εκεί να εξασφαλίσει το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα. Με μεγάλη δυσκολία πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης η Δόξα Λευκάδας, η οποία χρειάστηκε επίσης ανατροπή για να τα καταφέρει. Ο Νίκος Λιακόπουλος ήταν καθοριστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, βοηθώντας σημαντικά την ομάδα του να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Η Καστοριά ξεκίνησε φουριόζα το παιχνίδι και στηριζόμενη στην αξιοσημείωτη ευστοχία της από τη γραμμή των 3 πόντων προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 27-17. Οι Κυριακόπουλος και Κακλαμάνος έκαναν αρκετή ζημιά στην άμυνα της Δόξας, η οποία στηρίχθηκε στις δημιουργικές ικανότητες του Λιακόπουλου για να μείνει κοντά στο σκορ. Από κει και ύστερα το παιχνίδι ήταν κλειστό. Καμιά ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Η Δόξα ισοφάρισε αρχικά σε 29-29 και έκλεισε το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 48-45. Στο 24’ οι νησιώτες κατάφεραν και να προηγηθούν με 49-52 και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 65-60. Το πάθος ήταν εμφανές και στις δυο ομάδες, μιας και ήθελαν και οι δυο ομάδες τη νίκη. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος η Δόξα προηγήθηκε με τρίποντο 70-71 και περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος ο Τζώλος ξανά με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στους φιλοξενουμένους. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Κυριακόπουλου αλλά την τελευταία λέξη στο παιχνίδι ανήκε στον Καλαμπάκα. Με σουτ 3 πόντων μετά από πάσα του Τζώλου ευστόχησε σε άλλο ένα τρίποντο και χάρισε μια πολύ σπουδαία νίκη στη Δόξα που θα φανεί πολύ σημαντική στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η Δόξα κατάφερε να κερδίσει γιατί έδειξε να πιστεύει πολύ περισσότερο στη νίκη και ήθελε το ροζ φύλλο αγώνα περισσότερο από τους αντιπάλους της. Δεν πτοήθηκε όταν έμεινε πίσω στο σκορ και δικαιώθηκε από το αποτέλεσμα. Οι σωστές επιλογές αλλά και η σωστή καθοδήγηση από τον coach Χατζηκυριακίδη έφεραν ένα σημαντικό «διπλό».

Σημείο αναφοράς και κλειδί οι δημιουργικές ικανότητες του Λιακόπουλου. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν προσαρμοσμένη πάνω στον ηγέτη της Δόξας, όμως αυτός έδειξε ότι διαθέτει μεγάλη προσωπικότητα και τροφοδότησε τους συμπαίχτες του ουκ ολίγες φορές. Μοίρασε πολλές ασίστ δημιουργώντας επιπλέον πονοκέφαλο στην αμυντική λειτουργία της Καστοριάς.

Καλύτεροι για τη Δόξα οι Λιακόπουλος, Τσαλδάρης και Τζώλος, που ξεχώρισαν στο σκοράρισμα για τους φιλοξενουμένους.

Η φάση του αγώνα ήταν και η τελευταία του παιχνιδιού, όπου ο Καλαμπάκας ευστόχησε στο καθοριστικό σουτ 3 πόντων και έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς στους ανθρώπους της Δόξας.

Η διαιτησία αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων, έδειξε μια μικρή ανοχή στο πολύ σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων ανέχτηκε πολλές φορές και το αντιαθλητικό τους παιχνίδι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο κλειστό της Καστοριάς βρέθηκαν πολλοί οπαδοί της Δόξας, που ακολούθησαν την αγαπημένη τους ομάδα και στήριξαν την προσπάθειά της. Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η ΑΕΛ, που συνήλθε άμεσα από την εντός έδρας συντριβή από το Περιστέρι και άλωσε την έδρα του Αρκαδικού (66-64). Ο Αμύντας γύρισε από το -15 του α” μέρους και πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη επί του Εθνικού Πειραιά (85-75), ενώ ο Ερμής Αγιάς εκμεταλλεύτηκε την έδρα του για να κερδίσει το Μαρούσι (72-67).

Τέλος, ο Χολαργός πανηγύρισε τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με τον Παπάγου (69-63), για να κάνει το 2/2 στο πρωτάθλημα. Οι «μπλε» του Στέργιου Κουφού είναι από τις ομάδες που αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν φέτος στην Α2, κάτι που φροντίζουν να αποδεικνύουν στις δύο πρώτες αγωνιστικές.