Σε ρυθμό… ρελαντί «έγραψαν» την πέμπτη νίκη τους (71-85) εκτός έδρας στην τρέχουσα σεζόν.

Του Δαμιανού Δέλλιου

Το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα έβαλε η Καστοριά στο… τσεπάκι της σήμερα το απόγευμα στο κλειστό της Τρίπολης, επικρατώντας του τοπικού Αρκαδικού με σκορ 71-85, χάρη στο οποίο παρέμεινε μόνη της στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, που, ως γνωστόν, οδηγεί στα Play off για άνοδο στην Α1.

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αξίζει να σημειωθεί, ότι οι «γουναράδες» σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα σχετικά με τη νίκη τους, μιας και από την έναρξη του ματς πήραν το προβάδισμα στο σκορ και δεν το άφησαν μέχρι το τελευταίο άκουσμα της κόρνας από τη γραμματεία.

Συγκεκριμένα, στο α΄ δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου δημιούργησαν μια διαφορά της τάξης των 6 πόντων (11-17), την οποία στη β΄ περίοδο την εκτίναξαν στους 19 (28-47), χάρη στην οποία έβαλαν τον… θεμέλιο λίθο για την επικράτησή τους.

Με την έναρξη της επανάληψης, αλήθεια είναι, ότι οι «γουναράδες» πάτησαν το παρκέ με περισσότερα «γκάζια», με αποτέλεσμα να διευρύνουν περαιτέρω τη διαφορά στο σκορ στη λήξη του γ΄ δεκαλέπτου (44-69), ενώ στη δ΄και τελευταία περίοδο -κατεβάζοντας ταχύτητα- έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να… ροκανίσουν την απόσταση των 25 πόντων που τους χώριζαν από τους αντιπάλους τους και να την κατεβάσουν στους 14 (71-85).

Δεκάλεπτα: 11-17, 28-47 ημίχρονο, 44-69, 71-85 τελικό

ΑΣ Καστοριάς: (Γιώργος Σούλιος), Κυριακόπουλος 17, Μπρόζος 12, Δαραβίγκας, Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 12, Ναούμης 13, Κακλαμάνος 14, Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 6, Χαρισμίδης 6, Μπένας, Λυμπάρης 5