Ρεκόρ τερμάτων είχαμε στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ κατηγορίας ΕΠΣ Καστοριάς Cafe RUST, με τις ομάδες να σημειώνουν συνολικά 19 γκολ στα πέντε ματς που διεξήχθησαν.

Στην κορυφή η κατάσταση παρέμεινε αμετάβλητη, αφού η ΑΕ Βιτσίου συνέχισε τις νικηφόρες εμφανίσεις της  κάνοντας το 3 στα 3.

Συγκεκριμένα, η ΑΕ Βιτσίου δεν επηρεάστηκε από το γκολ της ισοφάρισης (1-1) που δέχθηκε από τον ΠΑΣ Κορεστείων (σκορ α’ ημιχρόνου), αφού στην επανάληψη ήταν καταιγιστική φτάνοντας άνετα στη νίκη με σκορ 2-4, ενώ για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα παραβιάστηκε η εστία της, όπως επίσης και για τους «κυανοκίτρινους» τα δύο γκολ που σημείωσαν ήταν τα «παρθενικά» τους στη φετινή σεζόν.

Τη δεύτερη νίκη μακριά από την έδρα τους σε ισάριθμους αγώνες σημείωσαν οι «Ροσσονέρι», επικρατώντας δίκαια στο Νεστόριο της τοπικής ομάδας με σκορ 0-1, παραμένοντας έτσι στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Η Φλατσάτα Οινόης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο γειτονικό ντέρμπι με τις Ελπίδες Μεσοποταμίας, αφού πήρε το τρίποντο, που ήταν και το πρώτο στο πρωτάθλημα με σκορ 3-2.

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η Πεντάβρυσος στο πρώτο επίσημο ματς εντός έδρας επικρατώντας πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ 2-1 του ΠΑΟΚ Κωσταραζίου, σε ένα ματς όπου οι «κυανόλευκοι» είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα πέναλτι, ενώ το ένα γκολ που δέχθηκαν ήταν και το πρώτο στη φετινή σεζόν. Ωστόσο, να σημειωθεί ότι οι «κυανόλευκοι» έχουν ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -5 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ Κωσταραζίου, μετά την πορεία πρωταθλητισμού που είχε στον β’ γύρο του περσινού πρωταθλήματος, γνώρισε την ήττα ύστερα από 9 ματς (επτά νίκες και δύο ισοπαλίες που είχε φέτος)!!!

Τέλος, το σκορ της ημέρας αλλά και την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, σημείωσε ο Εθνικός Βασιλειάδας, ο οποίος με επιθετικό μονόλογο επικράτησε άνετα με 4-0 του ΠΑΣ Λεύκης, ο οποίος, όμως παρατάχθηκε με πολλές απουσίες.