Με τον Νεϊμάρ να πετυχαίνει ένα γκολ και να δίνει ασίστ στο δεύτερο η Βραζιλία επιβλήθηκε με 2-0 επί του Μεξικό και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αποτελεσματική και ουσιαστική η Βραζιλία άφησε ξανά στην άκρη την… σάμπα και επικράτησε με 2-0 του Μεξικό χάρη στον Νεϊμάρ, δείχνοντας για ακόμα μια φορά πως είναι φαβορί για την κούπα.  Η «σελεσάο» πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά με κυνικό τρόπο, τρομερή αμυντική λειτουργία και… τόσο-όσο θέαμα στις αρχές του δευτέρου ημίχρονου.

Το Μεξικό ήταν συγκλονιστικό στο πρώτο ημίχρονο όταν και μπλόκαρε τους Βραζιλιάνους, όμως, στην επανάληψη ο Νεϊμάρ και η παρέα του χρειάστηκαν περίπου 15λεπτά καλού ποδοσφαίρου για να βάλουν τις βάσεις της πρόκρισης στους προκριθούν στους «8». Ο ηγέτης της Βραζιλίας άνοιξε το σκορ στο 51′, ενώ στο 88′ έδωσε έτοιμο γκολ στον Φιρμίνιο. Στο διάστημα της πίεσης της Βραζιλίας το Μεξικό πέρασε δύσκολα και άντεξε κυρίως λόγω του Οτσόα που έκανε τρομερές επεμβάσεις.

Αποφασισμένοι να πιέσουν από το ξεκίνημα ψηλά και να δυσκολέψουν τους αντιπάλους τους, οι Μεξικανοί ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα 25 λεπτά και είχαν το «πάνω χέρι», φτάνοντας αρκετές φορές με αξιώσεις στην περιοχή του Αλισον. Μόλις στο 2ο λεπτό μάλιστα, μετά από λάθος έξοδο του Βραζιλιάνου τερματοφύλακα, χρειάστηκε ένα καίριο μπλοκ του Μιράντα για να απομακρυνθεί το σουτ του Λοσάνο. Στη συνέχεια όμως, η «σελεσάο» ανέβηκε και πήρε τα ηνία του αγώνα, με τον Νεϊμάρ να κάνει στο 25΄ μία εξαιρετική ατομική ενέργεια, αλλά τον Οτσόα να αποκρούει το τελικό σουτ. Ο Μεξικανός γκολκίπερ είχε απάντηση και στο σουτ του Γκάμπριελ Ζεσούς στο 33΄, στην τελευταία αξιόλογη φάση του α΄ μέρους.

Η Βραζιλία συνέχισε να πιέζει και δικαιώθηκε στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου. Αφού πρώτα ο Οτσόα απέκρουσε το δυνατό σουτ του Κουτίνιο (48΄), το γκολ ήρθε στο 51΄. Ο Νεϊμάρ πάτησε τη μπάλα για τον Γουίλιαν, ο οποίος μπήκε ταχύτατα στην περιοχή, έκανε τη συρτή σέντρα-σουτ και ο Νεϊμάρ έσπρωξε με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ άλλαξε τη μορφή του αγώνα, καθώς οι Μεξικανοί ανοίχτηκαν, αφήνοντας παράλληλα κενά στην άμυνά τους. Ο Οτσόα απέκρουσε το σουτ του Παουλίνιο στο 59΄, ο Αλισον τον… μιμήθηκε στο 61΄, διώχνοντας σε κόρνερ το σουτ του Κάρλος Βέλα, ενώ στο 64΄ ο Γουίλιαν βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά ο Οτσόα ήταν και πάλι παρών. Στο 68΄, από ακόμη μία κούρσα του εξαιρετικού Γουίλιαν, ο Νεϊμάρ σούταρε από το σημείο του πέναλτι, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από τη ρίζα του δοκαριού. Από τη στιγμή που δεν κατάφεραν να «κλειδώσουν» το ματς, οι παίκτες του Τίτε οπισθοχώρησαν, έκλεισαν τους διαδρόμους και απέδειξαν γιατί η φετινή ομάδα θεωρείται η πιο… ευρωπαϊκή έκδοση της Βραζιλίας. Η “Ελ Τρι” δεν απείλησε ουσιαστικά και στο 88΄ ο Νεϊμάρ έφυγε στην αντεπίθεση και πλάσαρε, ο Οτσόα ακούμπησε τη μπάλα αλλά ο επερχόμενος Φιρμίνο (δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι) μπήκε με τη μπάλα στα δίχτυα και «σφράγισε» τη νίκη-πρόκριση της «σελεσάο».

Το αρνητικό για τη «σελεσάο» είναι η κάρτα που δέχθηκε ο Κασεμίρο, που είναι η δεύτερη και σημαίνει ότι ο αμυντικός χαφ της Ρεάλ, παίκτης «κλειδί» στο σύστημα του Τίτε, θα απουσιάσει από τον προημιτελικό της Παρασκευής (6/7).

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τιτέ): Άλισον, Φάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Φιλίπε Λουίς, Κασεμίρο, Παουλίνιο (80΄ Φερναντίνιο), Γουίλιαν (90+1΄ Μαρκίνιος), Κουτίνιο (86΄ Φιρμίνο), Νεϊμάρ, Ζεσούς

ΜΕΞΙΚΟ (Χουάν Κάρλος Οσόριο): Οτσόα, Γκαγιάρδο, Αγιάλα, Σαλσέδο, Αλβαρες (55΄ Ντος Σάντος), Γκουαρδάδο, Ερέρα, Μαρκές (46΄ Λαγιούν), Λοσάνο, Βέλα, Ερνάντες (60΄ Χιμένες)

Πηγή: onsports.gr