Στα «κιτρινόμαυρα»… ντύθηκε το πρώτο ντέρμπι της 41ης αγωνιστικής περιόδου  της Ε.Π.Σ.Κ. ανάμεσα στην Αστραπή Μεσοποταμίας και τον Ηρακλή Πολυκάρπης, στο οποίο κορυφαίο ματς της πρεμιέρας του νέου πρωταθλήματος η γηπεδούχος ομάδα του Γιώργου Τομόπουλου, ενώ βρέθηκε να χάνει με 0-1 στο α’ ημίχρονο, στην επανάληψη μπήκε μεταμορφωμένη στο χορτάρι, προς το καλύτερο εννοείται, με αποτέλεσμα να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι και να νικήσει με σκορ 3-1.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Γέλασε πρώτος ο Ηρακλής, αλλά…

Μια λαϊκή μας παροιμία, λέει, ότι «γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος», και στο γήπεδο της Μεσοποταμίας αποδείχθηκε του λόγου το αληθές. Ο φιλοξενούμενος Ηρακλής, αλήθεια είναι, ότι στάθηκε καλύτερα στο γήπεδο στα λεπτά του α’ ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο πήρε και το προβάδισμα στο σκορ (0-1) με εκπληκτικό γκολ του Μόσχου στο 23’, ενώ τα χαμόγελά του για την καλή μπάλα που έπαιζε σε συνδυασμό και με τις καλές του στιγμές στην περιοχή της Αστραπής διήρκεσαν έως τη λήξη του πρώτου μισού του αγώνα.

Γέλασε τελευταία η Αστραπή

Αν κάποιος κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας του α’ ημιχρόνου ρωτούσε τον διπλανό του για το πού βλέπει να πηγαίνει το ματς και ποιο θα είναι το αποτέλεσμά του, το πιθανότερο που θα έπαιρνε ως απάντηση, θα ήταν «εκτιμώ πως ο Ηρακλής, όπως και πέρυσι, θα πανηγυρίσει τη νίκη».

Έλα, όμως, που οι «κιτρινόμαυροι» πηγαίνοντας στα αποδυτήρια αποφάσισαν για τα λεπτά της επανάληψης να βγούνε στο χορτάρι με άλλη… περιβολή, πιο «κυριλέ» αυτή τη φορά, με αποτέλεσμα η αγωνιστική τους μεταμόρφωση να χτυπήσει… ταβάνι και, από τη μία, να τους χαρίσει την κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο και, από την άλλη, να μεταφραστεί και σε τρία γκολ, χάριν των οποίων έβαλαν στην «κάβα» τους τρεις πρώτους βαθμούς.

Αναφορικά, τώρα, με το πώς προέκυψε η ανατροπή στο σκορ και ποιοι ήταν οι παίκτες του Γιώργου Τομόπουλου που εξαιτίας τους δημιουργήθηκε το τελικό 3-1, αξίζει να σημειωθεί, ότι την ισοφάριση (1-1) πέτυχε στο 50’ ο Ανέστης Παλαιοδήμος, ενώ είκοσι πέντε λεπτά αργότερα (75’), ο Γιώργος Ξανθόπουλος έβαλε την ομάδα του στη θέση του… οδηγού (2-1), για να έρθει στο 85’ ο Κοκοβίδης να διαμορφώσει το τελικό σκορ 3-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Πολυχρονίου, Παυλάκου, Πανταζής

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Μεϊμαρίδης, Καρανάσιος, Ξανθόπουλος (88’ Λαμπριανίδης), Ιωαννίδης, Νικολάου, Παλαιοδήμος Ν., Κοκοβίδης, Μούσσιας (78’ Παπαθωμάς), Παλαιοδήμος Α. (75’ Καλλιμάνης), Καραμανίδης Γ., Καραμανίδης Λ (65’ Κρομλίδης)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Παπαϊωάννου, Ρέντας, Τσαρνέλας, Αντωνόπουλος Γ. (89’ Καραμήτρος), Τερέζιου (61’ Μπίρτζιος), Πρωτόγερος, Παπαθανασίου (51’ Αθανασίου), Τοροσίδης (81’ Σαμαράς), Αντωνόπουλος Φ., Στασινόπουλος, Μόσχος