Με τρίποντες… ροπαλιές (συνολικά 11) οι «γουναράδες» επικράτησαν του «γηραιού» με 83-78, παίρνοντας, παράλληλα, το «αίμα» τους πίσω για την ήττα τους (78-68) στον α’ γύρο.

Σε πραγματικό ντέρμπι- όπως, άλλωστε, αναμενόταν- εξελίχθηκε παιχνίδι ανάμεσα στην Καστοριά και τον Ηρακλή στο «Δημήτρης Διαμαντίδης», όμως, μόνο  στα λεπτά του α’ ημιχρόνου, οπότε το σκορ ήταν στο 34-33, γιατί, αμέσως μετά, οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου έστησαν το δικό τους «πάρτι» στο παρκέ- κύρια στη γ’ περίοδο- εξαπολύοντας συνεχώς «οβίδες» τριών πόντων και κόβοντας τον… βήχα των Θεσσαλονικέων, που όσο και αν προσπάθησαν να αποφύγουν την ήττα στο δ’ δεκάλεπτο, τελικά, δεν τα κατάφεραν.

Με «όπλο», λοιπόν, τα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 οι «γουναράδες», πετυχαίνοντας συνολικά έντεκα, αλλά και με «σύμμαχο» τα σαράντα στο σύνολο ριμπάουντ που πήραν (έναντι 36 των αντιπάλων τους), κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα (ιστορικής, κατά τ’ άλλα, σημασίας) κόντρα στον «γηραιό», χάρη στο οποίο διατήρησαν την 5η θέση στη βαθμολογία, η οποία, ως γνωστόν, οδηγεί στα play off για άνοδο στην Α1.

Αναφορικά, τώρα, με τη διακύμανση του σκορ, όπως προαναφέρθηκε, το παιχνίδι είχε τη μορφή «ντέρμπι» στο α’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η Καστοριά πήρε ένα προβάδισμα στο σκορ στη λήξη του α’ δεκαλέπτου της τάξης των οκτώ πόντων (21-13), για να εξανεμιστεί, όμως, αυτή η διαφορά στη συνέχεια και ο φωτεινός πίνακας στο πρώτο μισό της αναμέτρησης να δείχνει το 34-33, αφήνοντας τους… λογαριασμούς των δύο ομάδων ανοιχτούς για την επανάληψη.

Πετούσε «φωτιές» στην επίθεση η Καστοριά στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα

Με τρομερή αυτοπεποίθηση και, παράλληλα, σιγουριά στα σουτ έξω από τη γραμμή των 6, 75 παρουσιάστηκαν οι «γουναράδες» στα λεπτά της γ’ περιόδου, στο οποίο- πετυχαίνοντας 28 πόντους, 15 εξ’ αυτών με τρίποντες «βόμβες»- έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, κλείνοντας αυτή την περίοδο με ένα προβάδισμα στο σκορ 13 πόντων (62-49).

Σε ό, τι δε, έχει να κάνει με την τελευταία «πράξη» του ματς, αλήθεια είναι πως ο Ηρακλής το πάλεψε για να γυρίσει το παιχνίδι, ωστόσο, ήταν τέτοιο το πάθος των «καστόρων» για τη νίκη, που ήταν αδύνατο να αποφύγει την ήττα με σκορ 83-78.

Τέλος, αξίζει να υπογραμμιστεί, ότι η Καστοριά παρατάχθηκε στο παιχνίδι χωρίς τον τραυματία Μπρόζο, αλλά δίχως, τελικά, να δει τον Κακλαμάνο να μπορεί να της προσφέρει τις υπηρεσίες του, παίζοντας μόνο για λίγο στην αρχή της αναμέτρησης και έως ότου διαπιστώσει πως ο τραυματισμός του δεν ξεπεράστηκε, ενώ, θα ήταν παράλειψη, να μην αναφερθεί το γεγονός πως όλοι οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου ήταν σε μεγάλα κέφια.

Ιδιαίτερη, εντούτοις, μνεία οφείλεται στην προσφορά των Σταμάτη Μπένα, Αποστόλη Ναούμη και Δάνη Ελευθεριάδη, που ήταν ο κορυφαίοι του αγώνα, πετυχαίνοντας ο πρώτος 15 πόντους (2 τρίποντα), ο δεύτερος 19 (4 τρίποντα) και ο τρίτος 17 πόντους (2 τρίποντα) ενώ στα χάι λαιτ του ματς, σίγουρα, θα μπορούσε να συμπεριληφθεί και το τρίποντο που σημείωσε ο Τάσος Χαρισμίδης ανάμεσα στους 13 πολύτιμους πόντους του.

ΑΣ Καστοριάς (Γιώργος Σούλιος): Κυριακόπουλος 8, Μπρόζος, Δαραβίγκας, Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 17, Ναούμης 19 (4), Κακλαμάνος, Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 7(2), Χαρισμίδης 13 (1), Μπένας 15 (2), Λυμπάρης 4