Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής σημείωσε ο ΓΠO Καστοριάς, επικρατώντας εύκολα των Νέων Τρικάλων με σκορ 3-1, στο πρώτο επίσημο ματς που έδωσε εντός έδρας.

Η ομάδα του Χρήστου Καλύβα ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι το οποίο μέχρι και το α’ ημίωρο ήταν αμφίρροπο και μοιρασμένο.

Στο 32’ μετά από οργανωμένη επιθετική προσπάθεια και ωραία ενέργεια της Τάσιου και σέντρα στην καρδιά της άμυνας, η Δρακάκη  σε σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε αντίπαλη αμυντική, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Τζιάρα, η οποία από πολύ δύσκολη θέση με διαγώνιο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Τσιάντα, ανοίγοντας τον δρόμο για την 1η εντός έδρας νίκη της Καστοριάς (1-0).

Στη συνέχεια η πίεση της Καστοριάς ήταν ασφυχτική και στο 37’ μετά από πάσα της Τζιάρα στην Τάσιου η τελευταία με μια ανεπανάληπτη ενέργεια και ασύλληπτο σουτ από την γωνία της μεγάλης περιοχής «έγραψε» το 2-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (42), η Τζιάρα με εκπληκτική ατομική ενέργεια που ξεκίνησε από την περιοχή της ομάδας της και αφού διένυσε σχεδόν όλο το γήπεδο περνώντας όσες έβρισκε μπροστά της με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι ‘’κλείδωσε’’ τη νίκη ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την ομάδα της Καστοριάς να διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ στο τελευταίο ημίωρο οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους αναζητώντας επίμονα κάποιο γκολ. Έτσι, αφού δημιούργησαν ορισμένες καλές ευκαιρίες και απείλησαν την εστία της Δημητριάδου, κατάφεραν στο 80’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ της Πλακιά να μειώσουν σε 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές : Μπαλάκας, Ζιώγας, Πάνου (ΣΔ Φλώρινας)

ΓΠΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑ : Δημητριάδου, Γκόγκου, Γκάνα, Σαββοπούλου, Λιούλια, Μουρτσέκα, Δρακάκη, Μάρκου, Τσιούκρα, Τζιάρα, Τάσιου.

Αγωνίστηκαν και οι Αμαραντίδου, Κυριζάκη, Τζανοπούλου.

ΝΕΕΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ : Τσιάντα, Τσιάρα, Ράκου, Γεωργούλα, Σαλταγιάννη, Ακριβού, Πλακιά, Τσόγκα, Στεργιούλη, Κωστοπούλου Κ.

Αγωνίστηκαν και οι:  Αργύρη, Μπουκουβάλα, Καραντάκου, Κωστοπούλου Α..