Μια ακόμα δύσκολη νίκη σημείωσαν οι Διόσκουροι μέσα στο Άργος Ορεστικό με σκορ 47-55.

Ο αγώνας ήταν ντέρ??πυ από την αρχή με το Άργος να έχει το προβάδισμα στο σκορ εκμεταλευόμενο τα πολλά λάθη των Διόσκουρων.

Οι κυανόμαυροι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο αφού έχασαν και πολλά ριμπάουντ. Το Άργος αντιθέτως ήταν πολύ εύστοχο στις βολές τιμωρώντας 22 φορές τους κοζανίτες από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα δυνατό και είχε 2 τραυματισμούς, ο Χαρακτσής από τους Διόσκουρους τέθηκε εκτός με σπασμένη μύτη μετά από αμυντικό ριμπάουντ και ο Μπέλλος από το Άργος με πρόβλημα στο πόδι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι Διόσκουροι ξύπνησαν και έπαιξαν μπάσκετ σκοράροντας κατά βούληση συνολικά 22 πόντους παίρνοντας το ροζ φύλλο.

Οι κυανόμαυροι φέτος αν και δεν κάνουν καλά παιχνίδια δείχνουν ότι έχουν το πνεύμα του νικητή και αρνούνται πεισματικά την ήττα. Πολυτιμότερος παίκτης για τους νικητές ο Ραφαήλ Στραβού με απόλυτη ευστοχία στις ελεύθερες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 10-7, 25-22, 39-33, 47-55

Οι δωδεκάδες και οι πόντοι των ομάδων:

Α.Σ.ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟΥ: (Μιχαηλίδης Γιώργος) Μπέλλος 18, Κοζάρης , Νίκου 7, Μαλακόζης, Νάνας 2, Τουτζίδης 4, Τσουμάνας, Θεοδώρου 3, Μπέτα, Κοντόπουλος.

Διόσκουροι Κοζάνης: (Βλαχόπουλος) Δερμιτζάκης, Τσακιρίδης 16(2), Βαχτσεβάνος 4(1), Στραβού 10, Βικιάρης 9, Χαρακτσής, Μανακίτσας 5, Λιάκος 3(1), Τσουτζίδης, Λαμπριανίδης 1, Μαλούτας 2, Μπαλτζής 5.