Δεν… έβρεξαν πόδι για να προκριθούν στη γ’ φάση του Κυπέλλου, επικρατώντας εύκολα της Λεύκης (0-6), του Νεστορίου (2-4) και των Ροσσονέρι (1-6), αντίστοιχα

Ολοκληρώθηκε- πριν από λίγο- η β’ φάση του 41ου Κυπέλλου Re/ Max Key της Ε.Π.Σ.Κ., βρίσκοντας, όπως, άλλωστε, αναμενόταν, τις ομάδες του Α.Σ. Πενταβρύσου, της Δόξας Κορησού και της Δόξας Αμπελοκήπων να εκπληρώνουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την υποχρέωσή τους στον δεύτερο γύρο του φετινού θεσμού.

Με τις άνετες νίκες τους επί ΠΑΣ Λεύκης (0-6), Νέστορα Νεστορίου (2-4) και Ροσσονέρι (1-6), αντίστοιχα, εξασφάλισαν το εισιτήριο της πρόκρισή τους στη γ’ φάση του φετινού θεσμού, όπου θα κληθούν να αντιμετωπίσουν η Πεντάβρυσος τον Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας στην έδρα της, η Δόξα Κορησού την Ομόνοια στο Βογατσικό και η Δόξα Αμπελοκήπων στο… σπίτι της την Α.Ε. Γραμμοχωρίων.

Τέλος, το έτερο ζευγάρι του προημιτελικού γύρου, έχει να κάνει με τη γειτονική  αναμέτρηση ανάμεσα στον Ηρακλή Πολυκάρπης και τον Γράμμο Μαυροχωρίου, στο γήπεδο του πρώτου, ενώ τα τέσσερα εν λόγω ματς, σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, θα διεξαχθούν στα τέλη Οκτώβρη.

Αναφορικά, τώρα, με τα τρία σημερινά παιχνίδια που απέμεναν για να κλείσει ο κύκλος της β’ φάσης του τρέχοντος θεσμού του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Κ., αυτό που  μπορεί κανείς να υπογραμμίσει, είναι ότι τα αποτελέσματά τους χαρακτηρίζονται ως άκρως φυσιολογικά, μιας και οι νικήτριες ομάδες ανήκουν στην Α’ κατηγορία και οι ηττημένες στη Β’.

Νίκη στο… σβηστό στιλ πήρε η Πεντάβρυσος

Ασορτί με την καλή εμφάνιση των «κυανόλευκων» του Γιώργου Σαββίδη ήταν η νίκη τους στο γήπεδο της Λεύκης κόντρα στον τοπικό ΠΑΣ με σκορ 0-6, χάρη στην οποία πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης στη γ’ φάση του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι αυτό καθαυτό, ωστόσο, δεν επιδέχεται ιδιαίτερης ανάλυσης, μιας και το τελικό σκορ «μιλάει» από μόνο του, ενώ στη νίκη χωρίς ιδρώτα της Πενταβρύσου τα γκολ πέτυχαν οι: Παπαϊωάννου το 0-1 στο 21’, Δρανιτσάρης το 0-2 στο 29’, Παύλου το 0-3 στο 40’, Σαχινίδης το 0-4 στο 45’, Μεσελίδης το 0-5 στο 75’ και Γρηγοριάδης το 0-6 στο 88’.

Στο… χαλαρό η Κορησός πέρασε νικηφόρα από το Νεστόριο

Ένα ημίχρονο, το πρώτο συγκεκριμένα, ήταν αρκετό για τη Δόξα Κορησού στο γήπεδο του Νεστορίου, για να της χαρίσει τη νίκη- πρόκριση κόντρα στον τοπικό Νέστορα με σκορ 2-4.

Σε αυτό, λοιπόν, το χρονικό διάστημα οι «μαυραετοί» του Σπύρου Μηλιάτη σημείωσαν τα τρία από τα τέσσερα τέρματά τους με σκόρερ τους: Παπαϊωαννίδη το 0-1 στο 28’, Γάκια το 0-2 στο 30’ και Τρεμόπουλο το 0-3 στο 35’, «καθαρίζοντας», ουσιαστικά, με την… υπόθεση πρόκριση στη γ’ φάση του Κυπέλλου, ενώ στις αρχές της επανάληψης (54’), πέτυχαν το 0-4 με τον Μηλιάτη, για να επαναπαυτούν, αμέσως μετά, και να δεχθούν δύο γκολ από τον Πατσιόπουλο, στο 85ο και 90ο  λεπτά.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί, ότι η νίκη της Δόξας θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερη σε έκταση, αν οι παίκτες της ήταν ελάχιστα πιο αποτελεσματικοί στην τελική τους προσπάθεια.

Πάλεψαν οι Ροσσονέρι στο α’ ημίχρονο, ωστόσο, στην επανάληψη υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των «μαυραετών» της Δόξας Αμπελοκήπων

Για ένα ημίχρονο, το πρώτο, οι Ροσονέρι ήταν ανταγωνιστικοί και κοίταξαν στα… μάτια τους «μαυραετούς» του Δημήτρη Ζαρογιάννη, κατορθώνοντας να είναι μέσα στο παιχνίδι, ενώ ο δείκτης του σκορ σε αυτό το χρονικό διάστημα έδειχνε το 1-2, ύστερα από γκολ που σημείωσαν οι: το 0-1 ο Λάζαρος Τρεμόπουλος στο 22’, ο Ευαγγελίδης το 0-2 στο 33’ και ο Τσιγαρίδας το 1-2 με εύστοχη εκτέλεση  πέναλτι στο 43’.

Στα λεπτά, εντούτοις, της επανάληψης, αλήθεια είναι, ότι οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να βρούνε τον τρόπο να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους φιλοξενούμενούς τους, με αποτέλεσμα να δεχθούν τέσσερα ακόμη γκολ, τα οποία πέτυχαν: δύο ο Στέλιος Τρυφόπουλος (1-3 στο 55’ και 1-4 στο 62’), ενώ το 1-5 προέκυψε από αυτογκόλ του Αντωνιάδη. Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα της νίκης- πρόκρισης στη γ’ φάση του φετινού θεσμού του Κυπέλλου της Δόξας Αμπελοκήπων διαμόρφωσε ο Λάζαρος Τρυφόπουλος, σημαδεύοντας δίχτυα για το 1-6.