Την φιλική ήττα στη ρεβάνς με τον Αγροτικού Αστέρα Αγίας Βαρβάρας στο γήπεδο της Ραχιάς στη Βέροια, γνώρισαν τα κορίτσια της Καστοριάς με σκορ 3-2.

Ωστόσο, το τελικό αποτέλεσμα αδικεί την Καστοριά, η οποία, αν και βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ και μάλιστα με 2-0, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και να ισοφαρίσει σε 2-2, ενώ είχε αρκετές ευκαιρίες, με πιο σημαντική το ένα δοκάρι, για να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη.

Η ομάδα του Χρήστου Καλύβα έδειξε μεγάλα σημάδια βελτίωσης σε σύγκριση με το πρώτο φιλικό παιχνίδι που είχε διεξαχθεί στην Καστοριά. Είχαν πολύ καλή αγωνιστική παρουσία με πολύ καλή ανάπτυξη παιχνιδιού, σωστή κυκλοφορία της μπάλας, πέτυχε δύο γκολ, ενώ δημιούργησε και αρκετές ευκαιρίες.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ δυσάρεστο για τα κορίτσια της Καστοριάς τα οποία αιφνιδιάστηκαν και στο α’ δεκάλεπτο βρέθηκαν να χάνουν με 2-0. Στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι, ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοσή τους, πίεσαν τις αντίπαλες τους και άξιζαν κάποιο γκολ, αφού έφταναν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Στην επανάληψη, ανέβασαν ακόμη περισσότερο… στροφές και ‘’οπλισμένες’’ με πάθος και αποφασιστικότητα, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα… ίσα με δύο καταπληκτικά σε εκτέλεση γκολ της Νικόλ Τζιάρα, ενώ τεράστια ευκαιρία για το 2-3 έχασε η Κυριζάκη, όταν σούταρε στο κάθετο δοκάρι, όπως επίσης η Δρακάκη και Τάσιου, οι οποίες αστόχησαν από ευνοϊκές θέσεις.

Το σίγουρο είναι ότι η προσπάθεια των κοριτσιών της Καστοριάς αποκτάει μεγαλύτερη αξία, καθώς αντιμετώπισαν μία έμπειρη ομάδα, ενώ να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα  έγινε η απονομή του κυπέλλου στην ομάδα του Αγροτικού Αστέρα από την περσινή κατάκτηση του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.