Μια… διψασμένη Ρεάλ «κατάπιε» την ΤΣΣΚΑ (83-92) και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4!

Οι Μαδριλένοι που βρέθηκαν πίσω στο 10′ (30-20), έχοντας 1/7 τρίποντα, άρχισαν να βρίσκουν στόχο, «ξέσπασαν» στην δεύτερη περίοδο και τελικά έφτασαν στη νίκη.

Ντόντσιτς και Γιουλ ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ από την άλλη ο Ντε Κολό παρά τα 5/15 σουτ, έφτασε τους 20 πόντους. Κλάιμπερν (16π., 7ρ.), Χάινς (16π., 9ρ.) και Χίγκινς (15π.) ακολούθησαν.

Ο Χίγκινς ήταν σε… τρελή διάθεση στο πρώτο δεκάλεπτο (12π.) και έβαλε την ΤΣΣΚΑ σε θέση ισχύος (11-4, 4′). Η ρώσικη ομάδα κρατούσε τη διαφορά (27-18, 9′) και την έφτασε σε διψήφια τιμή ο Κλάιμπερν με τρίποντο στο τέλος της περιόδου (30-20, 10′). Κι εκεί που η Ρεάλ είχε πρόβλημα, κυρίως στο περιφερειακό σουτ, άρχιζε να βρίσκει στόχο! Από 1/7 τρίποντα που είχε στο 10′, έφτασε τα 7/16 στο 20′. Οι Μαδριλένοι επιμέρους 4-17 πέρασαν μπροστά (34-27, 13′), με τους Γιουλ και Κάρολ να εκτελούν ασταμάτητα. Το ματς έγινε κλειστό, με την ομάδα του Λάσο να είναι μπροστά για ένα πόντο στο ημίχρονο (46-47, 20′).

Ο Κλάιμπερν έδωσε προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ (51-47, 22′), αλλά η Ρεάλ συνέχιζε σε γρήγορο ρυθμό. ΡέγιεςΤέιλορ και Κοζέρ – Ντόντσιτς με τρίποντα έκαναν σερί 13-0, για να φτάσουν στο 51-60 (27′) και να κλείσουν το 30′ στο 56-63.

Ντε Κολό και Καμπάτσο μείωσαν σε 61-64 (31′), όμως, η χαρά δεν κράτησε για πολύ. Γιουλ και Τόμπκινς εκτέλεσαν ξανά για να πάνε στο +12 (61-73, 33′). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Ιτούδη με επιμέρους 12-3 επέστρεψε (73-76, 35′), ο Γιουλ, όμως, ήταν και πάλι… εκεί (73-79, 36′)! Όλα είχαν πάρει το δρόμο τους και ο Τέιλορ έγραψε το τελικό 83-92.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ άρχισε το ματς με 1/7 τρίποντα και κατέληξε να έχει 12/27, ενώ μοίρασε και 20 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Γιουλ και Ντόντσιτς μέτρησαν από 16 πόντους έκαστος, με τον πρώτο να δίνει 5 ασίστ και τον δεύτερο να παίρνει 5 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Αγιόν είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Τόμπκινς πρόσθεσε άλλους 12.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Ροντρίγκεθ δεν ήταν σε καλή βραδιά (26:57, 2/7 σουτ), όπως και ο Αντόνοφ που δεν έκανε τίποτα σε 15:53.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Γιουλ για το 73-79, όταν η ΤΣΣΚΑ έφτασε να μειώσει σε 73-76 στην τέταρτη περίοδο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το πόστερ του Χίγκινς στον Αγιόν!

Τα Δεκάλεπτα: 30-20, 46-47, 56-63, 83-92.

Πηγή: gazzetta.gr