Κάνοντας «πάρτι» επτά… αστέρων νίκησε με σκορ 0-7 κι επέστρεψε στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας.

Ανόρθωση… ηθικού για τον «Μέγα Αλέξανδρο» Καλλιθέας. Μόλις ακριβώς μία εβδομάδα μετά την ήττα του (1-2) από την Καστοριά στο ματς της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ε.Π.Σ.Κ., οι «κυανοκίτρινοι» εστιάζοντας πλέον το ενδιαφέρον τους στο πρωτάθλημα, ήθελαν σήμερα το απόγευμα το «τρίποντο» στο γήπεδο του Χιλιοδένδρου για δύο λόγους. Πρώτον, για να επανέλθουν στη θέση που έχασαν το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, ελέω της αναβολής του προγραμματισμένου αγώνα τους με τον «Κεραυνό», δηλαδή, την κορυφαία στη βαθμολογία και, δεύτερον, για να… αναμορφώσουν την ψυχολογία τους, που επηρεάστηκε κατά τι από το αρνητικό αποτέλεσμά τους με τους «γουναράδες».

Έτσι, ο σημερινός διττός στόχος του «Μέγα», όπως, άλλωστε, αναμενόταν, κατέστη εφικτός, καθότι και νίκησε με το ευρύ σκορ 0-7 τον «Κεραυνό», επιστρέφοντας, παράλληλα, στη θέση που του ανήκε πριν το άνοιγμα της 8ης αγωνιστικής – η οποία ολοκληρώθηκε σήμερα- και το ηθικό των παικτών του ανόρθωσε.

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, βλέποντας κανείς το τελικό σκορ 0-7, λογικό είναι να πει πως από μόνο του αυτό τα… λέει όλα και ότι τα πολλά λόγια θα ήταν περιττά. Συνεπώς, θα αρκεστούμε στην αναφορά ότι εξελίχθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο των «κυανοκίτρινων» που, κάνοντας επίδειξη ισχύος, πήραν το «τρίποντο» με άνεση, μη αφήνοντας περιθώρια στους γηπεδούχους να αμφισβητήσουν την ανωτερότητά τους.

Για την ιστορία, τέλος, να αναφερθεί, ότι ο «Μέγας Αλέξανδρος» πέτυχε τρία γκολ στο α’ ημίχρονο με σκόρερ τους: Μήνο στο 5’, Γανόλη στο 8’ και Παπαδόπουλο στο 36’, ενώ τα τέσσερα τέρματά του στην επανάληψη σημείωσαν οι: Τσαμτσάκης στο 60’, 74’ και 82’ (χατ τρικ) και Βρέστα στο 78’.