Το πανόραμα των επτά αναμετρήσεων και οι διαμορφώσεις στα σκορ… Η ανάλυση ολόκληρης της αγωνιστικής από τον Δαμιανό Δέλλιο.

ΠΑΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ- ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 1-11

Τον «ομφάλιο λώρο» με το τοπικό ποδόσφαιρο… έκοψε η Καλλιθέα στο Καλοχώρι  με νίκη «μαμούθ» (1-11) επί του τοπικού ΠΑΟ

Η «λεωφόρος» της δόξας για τον Μέγα Αλέξανδρο έλαχε να περνάει  από το γήπεδο του Καλοχωρίου, όπου, αλήθεια είναι, ότι θεωρούνταν δεδομένο ακόμη και από τον πιο αδαή ποδοσφαιρόφιλο του νομού μας πως δεν θα αντιμετώπιζε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στον ουραγό στη βαθμολογία ΠΑΟ, τον οποίο, τελικά, συνέτριψε με σκορ 1-11, βάζοντας, παράλληλα, μία αγωνιστική πριν τη λήξη της σεζόν, στραβά την «περικεφαλαία» του σχετικά με την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο, για πρώτη φορά στην Ιστορία του συλλόγου του, στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Έτσι, μετά από ένα μικρό… διάλλειμα δύο χρόνων, οι «κυανοκίτρινοι» της Καλλιθέας θα ξανακαθίσουν στον «θρόνο» των πρωταθλητών, αυτή τη φορά, όμως,  αποφεύγοντας τη διαδικασία των αγώνων μπαράζ και αφήνοντας πίσω τους το τοπικό ποδόσφαιρο, μιας και το εισιτήριο για την άνοδό τους στην τρίτη τη τάξει κατηγορία της χώρας το πήραν άμεσα, ενώ η επίσημη «στέψη» για τη φετινή μεγάλη επιτυχία τους έχει προγραμματιστεί για το προσεχές Σάββατο στο Δ.Α.Κ.Κ., έπειτα από το ματς με την Α.Ε. Γραμμοχωρίων.

«Άβυσσος» χώριζε τις δύο ομάδες

Ομαλά, φυσιολογικά και δίχως να υποχρεωθούν να υπερβάλλουν εαυτούς οι «κυανοκίτρινοι» του Θόδωρου Βόλτση, όπως, άλλωστε, αναμενόταν, πέτυχαν τον σκοπό τους, που ήταν το «τρίποντο», σε ένα- κατά τ’ άλλα-  παιχνίδι που τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια.

Ο… λογαριασμός, λοιπόν, στο ματς άνοιξε στο 3’ με γκολ (0-1) που πέτυχε ο Γανόλης, ενώ στο 7’ ο Νικολάου δεν μπόρεσε να νικήσει από το σημείο του πέναλτι τον Σατατά, που αποσόβησε το 0-2, για να μην κάνει, όμως, το ίδιο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ και στο 13’, όταν ο Μήνος πέτυχε τελικά το 0-2 κι έδωσε σειρά στη συνέχεια στον Νικολάου να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ αρχικά στο 0-3 στο 20’ και μετέπειτα στο 0-4 στο 24’.

Δύο λεπτά, ωστόσο, αργότερα (26’), ο Κλαζίδης με αυτογκόλ «έγραψε» το 0-5, ενώ πριν καλά καλά περάσει ένα λεπτό (27’), ο Γανόλης «χτύπησε» για το 0-6. Τελικά, το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το γκολ της… τιμής (1-6) για τους γηπεδούχους, που σκόραραν στο 36’ με τον Ταρχανίδη, ενώ στην επανάληψη συνεχίστηκε ο… χορός των τερμάτων για τους πρωταθλητές, με τον Γανόλη να κάνει το χατ τρικ και να σημειώνει το 1-7 στο 50’, τον Ευαγγέλου να σημαδεύει δίχτυα για το 1-8 στο 54’, τον Στεργίου να πετυχαίνει το 1-9 στο 57’ και το 1-10 στο 60’, ενώ τα αριθμητικά δεδομένα της ευρείας νίκης του Μέγα Αλέξανδρου διαμόρφωσε στο 67’ ο Βρέστα, στέλνοντας την μπάλα στο πλεκτό για το 1-11.

Διαιαττές: Ντόκος, Πανταζής, Παπαδόπουλος

ΠΑΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ: Σατατάς, Σπυρόπουλος, Δημητρίου, Παϊτάρης (20’ λ.τ. Αμανατίδης), Κλαζίδης, Καραβασίλης, Ταρχανίδης, Παναγιωτίδης, Σαββίδης Κ., Νικολόπουλος, Καλλιμάνης

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: Ευαγγέλου Π., Βρέστα, Τσόπρας, Μήνος (48’ Στεργίου), Ιωσηφίδης, Σαλβαρίνας, Παπαθανασίου, Ευαγγέλου Λ., Γανόλης (49’ Τάσιος), Νικολάου, Χασάι

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ- ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ 1-3

Πράσινη απόχρωση είχε το γειτονικό ντέρμπι Γράμμου- Ηρακλή, με τη… ζυγαριά του ματς να παίρνει κλίση στο β’ ημίχρονο προς την πλευρά της Πολυκάρπης

Ο Ηρακλής Πολυκάρπης, αλήθεια είναι, ότι απέδειξε ουκ ολίγες φορές έως τώρα στο φετινό πρωτάθλημα, πως διέθετε το χάρισμα να διαχειρίζεται σωστά ένα παιχνίδι, πλην, βεβαίως, ελαχίστων, πετυχαίνοντας πολύτιμες νίκες.

Ωστόσο, οι λιγοστές φορές που… λοξοδρόμησε, όπως π.χ. το πρόσφατο ισόπαλο (2-2) με τον Νταηλάκη, του στοίχησε ακριβά, υποχρεώνοντάς τον, από τη μία, να μείνει πέντε βαθμούς πίσω από την Καλλιθέα και, από την άλλη, να διαπιστώσει πως ο δρόμος του προς την κατάκτηση του νταμπλ είναι απροσπέλαστος, με αποτέλεσμα το ενδιαφέρον του για νίκες στις δύο τελευταίες αγωνιστικές να περιοριστεί στο τι θα του προσφέρουν αυτές από πλευράς ικανοποίησης και λιγότερο για οτιδήποτε άλλο.

Και η πρώτη από τις δύο αναμετρήσεις του για να ολοκληρώσει τον κύκλο των φετινών υποχρεώσεών του, πράγματι, είχε συστατικά για να τον «γλυκάνουν», μιας και οι κόντρες του με τον Γράμμο Μαυροχωρίου, εδώ και πολλά  χρόνια, είτε  αυτές έχουν βαθμολογικά κίνητρα είτε όχι, θέλουν τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το «τρίποντο», με στόχο να… πικάρουν η μία την άλλη.

Ε, αυτό το «πικάρισμα», λοιπόν, μέτρησε στη σαββατιάτικη αναμέτρηση του Γράμμου Μαυροχωρίου με τον Ηρακλή Πολυκάρπης στο γήπεδο του πρώτου, στο οποίο οι «πράσινοι» του Ρούλη Κυβεντίδη, κατάφεραν να φύγουν νικητές με σκορ 1-3, κλείνοντας, παράλληλα, αισίως τις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους εκτός έδρας στο πρωτάθλημα, που η αυλαία του θα κλείσει το προσεχές Σάββατο.

Ωστόσο, για να περάσει νικηφόρα η ομάδα της Πολυκάρπης από το Μαυροχώρι, αλήθεια είναι, ότι χρειάστηκε πρώτα να ζήσει δύσκολες στιγμές στο α’ ημίχρονο, μιας και οι «κυανόλευκοι» του Βασίλη Ανασγνωστόπουλου είχαν βρει τη «συνταγή» τόσο για να προηγηθούν στο σκορ 1-0 με τον Φιλκοτσίδη στο 10ο λεπτό όσο και για να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη, όμως, οι ρόλοι άλλαξαν και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο χορτάρι πήραν οι φιλοξενούμενοι, με αποτέλεσμα γρήγορα να βρεθούν σε περιβάλλον ιδανικό και να φέρουν το ματς στα ίσα (1-1) με τον Μαντζάνα στο 49’, ενώ στο 61’ άναψαν «φλας»  για την… προσπέραση στο σκορ με τον Μόσχο, που πετυχαίνοντας το 1-2  έβαλε την ομάδα του στη θέση του… σοφέρ. Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα διαμόρφωσε στο 80’ ο Μήλιος, σημαδεύοντας δίχτυα για το 1-3.

Διαιτητές: Καραταίδης, Τσέλας, Ζιώγος

ΓΡΑΜΜΟΣ ΜΑΥΡΟΧΩΡΙΟΥ: Τοτονίδης, Γραντσάρης, Μπιτζίκος (Μπουλάρι), Σαχινίδης, Παπαχρήστου, Τριανταφύλλου Ε., Καραμήτρος (Τριανταφύλλου Β.), Τέρνοβα (Ντούκας), Φιλκοτσίδης, Βαενάς, Δημάρης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Παπαϊωάννου, Γρηγοριάδης (55’ Αμπαρτζής), Σίμος, Τσαρνέλας, Αντωνόπουλος Γ., Αθανασίου (80’ Ιωάννου), Μήλιος (80’ Αντωνόπουλος Φ.), Μηλιάτης, Μόσχος, Παπαθανασίου, Μαντζάνας

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ – Α.Σ. ΝΤΑΗΛΑΚΗΣ 3-4

«Colpo grosso» του Νταηλάκη στη Μεσοποταμία, από όπου έφυγε με τη… δροσιά της νίκης και με σκορ που μόνο στην Αγγλία συναντάται (3-4)

Στην… τρίχα ντυμένους, για πέμπτη συνεχόμενη αγωνιστική, περίμεναν να δούνε οι φίλοι της Αστραπής τους παίκτες της ομάδας τους, αυτή τη φορά στο γήπεδό τους με αντιπάλους τους «κυανόμαυρους» του Νταηλάκη, προκειμένου να τους χειροκροτήσουν για τελευταία φορά στο φετινό πρωτάθλημα σε ματς εντός έδρας, ωστόσο, δεν είχαν γνώση των μπόλικων προβλημάτων που αντιμετώπιζε ο Γιώργος Σαββίδης από απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών του.

Έτσι, η επιθυμία να πανηγυρίσουν μία ακόμη νίκη της ομάδας τους έμεινε ανεκπλήρωτη, μιας και είδαν το νεανικότατο και, συνάμα, γεμάτο ταλέντο συγκρότημα του Γιάννη Τσεμπερίδη να πρωτοστατεί στον αγωνιστικό χώρο στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και να παίρνει μια νίκη με… φρου φρου και αρώματα και σκορ «αγγλικό» (3-4).

Και η… σικάτη, εντούτοις, εμφάνιση των «κυανόμαυρων» του Νταηλάκη, άρχισε να ξετυλίγεται  με γκολ του Καραγιαννίδη στο 20’, που σημάδεψε δίχτυα για το 0-1 από το σημείο του πέναλτι, ενώ αυτή πριν εξακολουθήσει να μεταφράζεται στη συνέχεια σε τρία γκολ ακόμη, αλήθεια είναι, ότι είχε μια μικρή παύση στο 35’, όταν ο Ταρέλλι έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Πριν, ωστόσο, κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων για το 1-1, δύο λεπτά αργότερα (37’), ο νεαρός Καραγιαννίδης «ξαναχτύπησε», δίνοντας- εκ νέου- το προβάδισμα στην ομάδα του (1-2), για να κλείσει το α’ ημίχρονο με σκορ 1-3 και με γκολ που σημείωσε στο 39’ ο Ευαγγέλου.

Στα λεπτά της επανάληψης, πάντως, πάνω που όλοι πίστευαν ότι «μπόρα» ήταν και θα περάσει για την Αστραπή, ήρθε το 1-4 για τον Νταηλάκη με γκολ του Σαμαρά στο 60’ για να ακυρώσει αυτή τη σκέψη.

Όμως, κατά πως φάνηκε στη συνέχεια, οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και βρίσκοντας την ψυχική δύναμη αντεπιτέθηκαν για την ανατροπή του εις βάρος τους σκορ.  Έτσι, στο 75’ μείωσαν αρχικά σε 2-4 με τον Νικολάου και μετέπειτα σε 3-4 με τον Καραμανίδη στο 80’, ενώ η τιτάνια προσπάθειά τους να φέρουν τα κάτω πάνω στα τελευταία δέκα λεπτά συν τις καθυστερήσεις δεν ευδοκίμησε, με αποτέλεσμα το ματς να βρει νικητές τους «κυανόμαυρους» και μέσα στην τρελή χαρά για την «άλωση» της Μεσοποταμίας.

Διαιτητές: Τζάμος, Γιαμπάνης, Λυρογιάννης

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Κωνσταντινίδης, Τσακλίδης, Ξανθόπουλος, Παπαθωμάς, Καραμανίδης, Μούσιας, Καρανάσιος Α., Νικολάου, Κοκοβίδης, Ταρέλλι, Παλαιοδήμος

Α.Σ. ΝΤΑΗΛΑΚΗΣ: Ταχμαζίδης Θ., Παντελίδης, Νικολάου, Αμπαρτζής, Σαββόπουλος Κ., Τράϊκος, Σαμαράς (92’ Τίγκας), Διακογιάννης (89’ Καπούργας), Χαραλαμπίδης, Καραγιαννίδης, Ευαγγέλου

Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ- ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 3-1

«Έσκισε» τη… γάτα ο Κάστορας στην κόντρα του με τον Παναργειακό, νικώντας τον με σκορ 3-1, έπειτα από ένα ματς διαφήμιση καλού ποδοσφαίρου

Όσες «σάλτσες» και να χρησιμοποιήσει κανείς για να προσδώσει πιστά το τι ακολούθησε στη νίκη του Κάστορα με σκορ 3-1 επί του Παναργειακού στο γήπεδο της Χλόης, θα είναι λίγες, μιας και, αλήθεια είναι, ότι οι δύο ομάδες έκαναν τα πάντα για να κάνουν τον «βασιλιά» των σπορ να αισθανθεί υπερήφανος.

Και τι δεν είχε, λοιπόν, το παιχνίδι των «βυσσινί» με τους «κοκκινόμαυρους», από πού άραγε να αρχίσει κανείς και πού να τελειώσει για να αποδώσει με ακρίβεια το σκηνικό που στήθηκε στο παιχνίδι στα ενενήντα του λεπτά συν τις καθυστερήσεις;

Προσπαθώντας, εν προκειμένω, να συνθέσουμε τα κομμάτια του «παζλ» της εξαιρετικότατης από πλευράς θεάματος αναμέτρησης, θα καταθέσουμε πρώτα την απαράμιλλη διάθεση των παικτών και των δύο ομάδων να ξεδιπλώσουν στο χορτάρι τις αρετές τους, κύρια, στο κυνήγι του γκολ στην επίθεση, έπειτα θα προσθέσουμε τις πάμπολλες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν μπροστά στις δύο εστίες, που δεν προλάβαιναν όσοι τυχεροί παρακολουθούσαν το ματς να καταμετρούν, κατόπιν την αδάμαστη επιθυμία των «καστόρων» να έχουν το πάνω χέρι στο α’ ημίχρονο, κάτι που πέτυχαν, ενώ για το τέλος θα αφήσουμε το γεγονός πως ο Παναργειακός στην επανάληψη και μετά το 70ο λεπτό έκανε τεράστια προσπάθεια να μη φύγει ηττημένος από τη Χλόη, δημιουργώντας- πλην του γκολ (3-1) του Τσιάτσιου Λ. στο 87’ – σημαντικότατες ευκαιρίες, με σπουδαιότερες τα δύο δοκάρια, του Μπάτζιου στο 72’ και του Βιέρρου στο 81’.

Αναφορικά, τώρα, με τη διακύμανση στο σκορ, το… κουβάρι του άρχισε να ξετυλίγεται στο 21’, όταν ο Αριστοτέλης Λουδοβάρης βρήκε δίχτυα για το 1-0, ενώ στο 35’ ο Παναργειακός έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, μιας και το πέναλτι που εκτέλεσε ο Δινάδης απόκρουσε ο Αποστόλου.

Το 1-0, ωστόσο, παρέμεινε μέχρι το 56’, λεπτό κατά το οποίο ο Σιαραφέρας «έγραψε» το 2-0, ενώ στο 65’ ο Μαλεγκάνος με απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το 3-0, για να προκύψουν, αμέσως μετά, όσα αναφέρθηκαν παραπάνω  για τους «κοκκινόμαυρους», που με την ήττα τους έμειναν- εκ νέου- στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Παυλάκου, Ζαρομυτίδου

Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ: Αποστόλου, Παπουτσής (85’ Κυριακού), Καραμαλέγκος, Λουδοβάρης Σ., Μαλεγκάνος (76’ Καρανάσιος), Πατσίκας, Μήλιος, Λουδοβάρης Α., Σταυροθεόδωρος, Σιαραφέρας, Εστιάδης (76’ Δήμα)

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Κοσμίδης, Σιδηρόπουλος (46’ Μπάτζιος), Τσιάτσιος Λ., Φυτανίδης, Δινάδης, Χότζια, Λαζαρίδης, Χαραλαμπίδης, Γαϊτανάκης, Μπαράκης (65’ Χρήστου), Βιέρρος (85’ Κυδωνάκης)

Α.Ε. ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ- ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ 3-2

Στο γήπεδο των Μανιάκων γυρίστηκε «θρίλερ, όμως, το παιχνίδι των ελαφιών» με τις «αρκούδες» είχε… χάπι εντ για την ομάδα του Μπάμπη Θεοχάρη, καθώς με τη νίκη της (3-2), που προέκυψε έπειτα από δύο ανατροπές στο σκορ και με γκολ που πέτυχε στο 89’,  κέρδισε την παραμονή της στην κατηγορία

Είδος πρώτης ανάγκης ήταν το «τρίποντο» για την Α.Ε. Γραμμοχωρίων στο τελευταίο παιχνίδι της εντός έδρας στο πρωτάθλημα με αντίπαλο την Ομόνοια Βογατσικού, προκειμένου να διατηρηθεί πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού, με αποτέλεσμα ο εν λόγω αγώνας της να έχει να κάνει με μια υπόθεση «χρεοκοπίας» ή μη στη φετινή σεζόν.

Τελικά, επιστρατεύοντας τα «ελάφια» του Μπάμπη Θεοχάρη όλες τους τις δυνάμεις (ψυχικές και σωματικές), κατάφεραν από την «κόλαση» του 0-1 στο 33’ έπειτα από γκολ του Τσάμη και του 1-2 από τέρμα του Νούλα στο 45’, να πάνε στον «παράδεισο» του 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γαλάτη στο 42’ και στο 2-2 στο 69’ με διαγώνιο σουτ από αριστερά του Αλέξη Λιάπη, ο οποίος, τελικά, ήταν και ο άνθρωπος της «τελευταίας στιγμής», ή καλύτερα, ο «σωτήρας» της Α.Ε. Γραμμοχωρίων, καθώς με δικό του πάλι γκολ (3-2) στο 89’ η ομάδα του πήρε το «χρυσό» εισιτήριο της παραμονής της στην κατηγορία, σε ένα- κατά τ’ άλλα- παιχνίδι πολύ δυνατό και πλούσιο σε φάσεις κι ευκαιρίες, κύρια, από πλευράς «ελαφιών», που , βάσει της εικόνας τους στο χορτάρι, πήραν δίκαια το υπερπολύτιμο «τρίποντο».

Έτσι, η Α.Ε. Γραμμοχωρίων ανανέωσε το «ραντεβού» της με τις «μεγάλες» ομάδες του νομού μας και για την επόμενη αγωνιστική σεζόν, ελπίζοντας, ταυτόχρονα, πως δεν θα αντιμετωπίσει στο μέλλον παρόμοιες αγχωτικές καταστάσεις.

Διαιτητές: Σιδερίδης Β., Δημητριάδης, Χατζής

Α.Ε. ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ: Πετσώνης, Γακίδης, Νίκας (46’ Νικολαίδης), Μπορόζης, Παπαρίζος, Λιάπης Π., Κενανίδης, Τράσιας, Λιάπης Α., Γαλάτης, Παπαδάμος (84’ Στεργιάδης)

ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ: Μακρής, Μπλιάγκας, Τσιαπατόρης, Τομόπουλος, Τσολακάκης (86’ Σιδέρης), Γιαννάκης, Τσάμης, Δίμτσιος, Νούλας (55’ Θώμου), Πατσογιάννης Δ. (55’ Κράιμ), Τζηκαλάγιας (79΄Καπαχτσής)

ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ- ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 0-0

«Μαυραετοί» εσείς (;)… μαυραετοί κι εμείς, να μην τα «Χ»αλάσουμε στη μοιρασιά τώρα που τελειώνει το πρωτάθλημα, φαίνεται, πως είπαν οι δύο Δόξες του τοπικού μας ποδοσφαίρου, συμβιβαζόμενες με το «στείρο» 0-0

«Πουλιά» στον… αέρα, κατά πως φάνηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ήθελαν να πιάσουν τόσο οι «μαυραετοί» της Κορησού όσο κι εκείνοι των Αμπελοκήπων στη μεταξύ τους κόντρα στο γήπεδο των πρώτων, όμως, το πολύ καλό τους παιχνίδι, που εμπεριείχε φάσεις κι ευκαιρίες εκατέρωθεν, τις οποίες μοιράστηκαν εξίσου, δεν κατέστη δυνατό να συνοδευτεί και με ιαχές «γκολ», με αποτέλεσμα να… κολλήσουν στο «άγονο» 0-0 και να βάλουν στην «κάβα» τους από έναν βαθμό.

Διαιτητές: Ντούκας, Τσιμόπουλος, Ρόντσης

ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ: Κολλάρας, Στούμπος (58’ Μαρκόπουλος), Παπαϊωαννίδης, Τσόπρας, Κράτσιος, Σιμάι (70’ Πνευμονίδης), Κουζίνας, Μελλίδης, Μηλιάτης Δ, Γάκιας (78’ Τρεμόπουλος), Μηλιάτης Ε.

ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Ανδρεόπουλος, Σουκαλόπουλος, Μιχαλόπουλος Ν., Στρογγυλός, Ντίμτσιος, Μελισσανίδης, Γεωργιάδης Α. 40’ Ζήρτας), Τρυφόπουλος Θ. (83’ Κώστας), Ζυγούρας (62’ Καραϊσκάκης), Μιχαλόπουλος Χ., Ηλιόπουλος

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΙΛΙΟΔΕΝΔΡΟΥ – ΚΡΟΝΟΣ 1-1

Τα έκανε… μούσκεμα ο Κεραυνός στη «μητέρα των μαχών» με τον Κρόνο κι έπειτα από το ισόπαλο (1-1) «αποχαιρέτισε» την Α’ κατηγορία του τοπικού μας ποδοσφαίρου

Όνειρο ήταν και πάει για τον Κεραυνό Χιλιοδένδρου η παραμονή του στην κατηγορία των «μεγάλων» ομάδων του τοπικού μας ποδοσφαίρου, μιας και η προσπάθειά του εντός έδρας να νικήσει τον Κρόνο δεν ευδοκίμησε, με αποτέλεσμα να… κολλήσει στο ισόπαλο σκορ 1-1 και, ταυτόχρονα, να υποχρεωθεί- εκ των πραγμάτων- να πάρει στα χέρια του το εισιτήριο της επιστροφής του στη Β’ κατηγορία.

Πάντως, για να είμαστε καθ’ όλα ακριβείς σε ό, τι καταθέτουμε, αξίζει να σημειώσουμε, πως οι «ερυθροκίτρινοι» του Δημήτρη Ζαρογιάννη τα… έδωσαν όλα για να κάνουν πράξη το όνειρό τους να κερδίσουν τον Κρόνο, όμως, παρ’ όλο που προηγήθηκαν στο σκορ 1-0 με τον Παπουτσίδη στο 5ο λεπτό και αναθάρρησαν για τη νίκη, τελικά, δεν μπόρεσαν να το διατηρήσουν μέχρι τη λήξη του ματς, με αποτέλεσμα στο 50’ να δούνε έναν συντοπίτη τους, που αγωνίζεται με τα χρώματα του Κρόνου, συγκεκριμένα τον Σταύρο Κυριζάκη, να σημαδεύει δίχτυα για το 1-1 και να «πληγώνει» την ομάδα του χωριού του, ίσως, όμως, χωρίς να το θέλει, αλλά…

Τέλος, να σημειωθεί, ότι ο Κεραυνός τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής στο 83’ του Γιώργου Κυριζάκη.