83-78 ΤΕΛΙΚΟ

Με όπλο τα σουτ τριών πόντων η  Καστοριά στην τέταρτη περίοδο του  αγώνα κατάφερε να κόψει το βήχα του Ηρακλή, ο οποίος ενώ αντιστάθηκε με ύστατη προσπάθεια να ανατρέψει τη διαφορά, δεν κατάφερε να κερδίσει  τη μαχητική Καστοριά.

«Ανατριχίλες» σκόρπισε η Καστοριά στον Ηρακλή  στα λεπτά της τρίτης περιόδου, διάστημα στο οποίο πέτυχε 28 ολόκληρους πόντους, τους 15 εξ’ αυτών με τρίποντα. Αποτέλεσμα η λήξη της τρίτης περιόδου να τη βρει με 13 πόντους μπροστά (62-49).

Χάνοντας η Καστοριά την… φρεσκάδα της στα λεπτά της δεύτερης περιόδου, και κάνοντας αρκετά λάθη, έδωσε το δικαίωμα στον Ηρακλή να ανεβάσει την απόδοσή του στην επίθεση και παράλληλα να κρατήσει τους γουναράδες σε χαμηλά επίπεδα στο σκορ με συνέπεια η λήξη του ημιχρόνου να βρει τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ (34-33), με την επανάληψη να αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Με εκπληκτικό αγωνιστικό πρόσωπο παρουσιάστηκε στο παρκέ η Καστοριά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση το α’ δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η λήξη της α’ περιόδου να τη βρει με προβάδισμα 8 πόντων (21-13)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  21-13, 34-33, 62-49