Έχοντας οι «γουναράδες» επαναφέρει την ηρεμία και τα χαμόγελα στις τάξεις τους με το νικηφόρο πέρασμά τους από τη Λευκάδα, όπου το ροζ φύλλο αγώνα (73-77) που πήραν συνδυάστηκε και με εμφάνιση από πλευράς τους «χάρμα οφθαλμών», φιλοξενούν σήμερα στις 17:00 τον προτελευταίο στη βαθμολογία ΑΣΕ Δούκα, τον οποίο είχαν συντρίψει στον α’ γύρο στην έδρα του με το εμφατικό 53-90.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 40-35, 59-48, 76-64

Χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα στη τελευταία «πράξη» η Καστοριά, διατήρησε μια διαφορά στο σκορ της τάξης των 10 με 15 πόντων καθ όλη την διάρκεια αυτής της περιόδου, με αποτέλεσμα ο φωτεινός πίνακας στο τέλος του αγώνα να την βρει νικήτρια με σκορ 76-64

76-64 (ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ)

74-59 (38′)

65-53 (35′)

Περιορίζοντας κι άλλο την «ορατότητα» των φιλοξενούμενων προς το καλάθι, αλλά και διατηρώντας ικανοποιητικά ποσοστά στο σκοράρισμά τους, οι «γουναράδες »έκλεισαν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (59-48).

52-41 (28′)
47-37 (26′)
43-35 (23′)
Β’ Δεκάλεπτο: Μένοντας η Καστοριά στα 4 πρώτα λεπτά της Β’ περιόδου άποντη, αλλά βρίσκοντας τον γνώριμο εαυτό της αμέσως μετά, κατάφερε να περιορίσει την επιθετική δραστηριότητα των φιλοξενούμενων από τη μία, ενώ από την άλλη, βρίσκοντας εύκολο δρόμο προς το καλάθι, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του α’ ημιχρόνου με ένα προβάδισμα της τάξης των 5 πόντων.
40-35′ (Ημίχρονο)
29-35 (18′)
26-30 (15′)
21-27 (13′)

Με ύφος «μπλανζέ» αντιμετώπισε η Καστοριά τον Δούκα στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η χαλαρότητά της, κύρια στην άμυνά της, να την υποχρεώσει να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 21-22.