Μετά την πρώτη ήττα της περασμένης αγωνιστικής τα κορίτσια της Καστοριάς χωρίς να φορτσάρουν και να ενθουσιάσουν ιδιαίτερα με την εμφάνισή τους, επέστρεψαν στις νικηφόρες εμφανίσεις, επικρατώντας δύσκολα των μαχητικών Ολυμπιώτισσων Ελασσόνας με σκορ 2-0.

Στο ματς που ήταν στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής του α’ γύρου η ομάδα του Χρήστου Καλύβα προβλημάτισε έντονα με την εμφάνισή της – κυρίως στο α’ ημίχρονο – καθότι ήταν νωθρή, χωρίς πάθος και με πολλά προβλήματα ανάπτυξης στο παιχνίδι της.

Ωστόσο, στην επανάληψη η κατάσταση βελτιώθηκε σταδιακά, ανεβάζοντας την αποδοσή τους, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες και τελικά με δύο ωραία σε εκτέλεση γκολ της Νικόλ Τζιάρα, η Καστοριά λύγισε την αντίσταση των αντιπάλων επικρατώντας, δύσκολα, αλλά δίκαια με σκορ 2-0, παραμένοντας σε τροχιά ανόδου.

Το δρόμο για την πολύτιμη νίκη της Καστοριάς άνοιξε στο 55’ η πρώτη σκόρερ Νικόλ Τζιάρα, όταν μετά από πάσα της Τσιούκρα, με συρτό δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε την Νέστορα ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Η ίδια παίκτρια στην εκπνοή του αγώνα με ασύλληπτο σουτ σφράγισε τη νίκη της ομάδας της (2-0), φθάνοντας έτσι τα 7 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, κατέχοντας την 2η θέση (προηγείται η Ματενίδου των Πιερίδων Μούσων με 8) στον πίνακα των σκόρερ του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

ΓΠΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑ : Δημητριάδου, Γκόγκου, Γκάνα, Τζανοπούλου, Λιούλια, Μουρτσέκα, Δρακάκη (85’ Τζαχαλή), Μάρκου, Κυριζάκη (46’ Τσιούκρα), Τζιάρα, Τάσιου.