Ουρίμπε και Μπάκα, μετά το τέλος του αγώνα με την Αγγλία, δέχτηκαν απειλές για την ζωή τους από εξοργισμένους οπαδούς – 24 χρόνια από τη δολοφονία του Αντρές Εσκομπάρ

Σε επικίνδυνη και οπωσδήποτε κακόγουστη μόδα μετατρέπονται οι απειλές κατά ποδοσφαιριστών που κάνουν κάποιο λάθος στο Μουντιάλ.

Στα πέναλτι κρίθηκε το τελευταίο εισιτήριο για τους προημιτελικούς στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας. Τελικά κατέληξε στην Αγγλία, η οποία επικράτησε στη διαδικασία της Κολομβίας με 4-3.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη 1-1, με το γκολ από τα 11 μέτρα του Χάρι Κέιν στο 57ο λεπτό και την κεφαλιά του Γέρι Μίνα στο τρίτο από τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου παρά τη διάθεσή τους οι ομάδες δεν κατόρθωσαν να βρουν το γκολ της πρόκρισης και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι. Από τα 11 μέτρα ευστόχησαν για τους Άγγλους οι Κέιν, Ράσφορντ, Τρίπιερ και Ντάιερ (ο Οσπίνα απέκρουσε το σουτ του Χέντερσον) και για τους Κολομβιανούς οι Φαλκάο, Κουαδράδο και Μουριέλ, ενώ η εκτέλεση του Ουρίμπε κατέληξε στο δοκάρι και του Μπάκα αποκρούστηκε από τον Πίκφορντ.

Ουρίμπε και Μπάκα, μετά το τέλος του αγώνα δέχτηκαν απειλές για την ζωή τους από εξοργισμένους οπαδούς.

Μέσα σε λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα, απαράδεχτα μηνύματα άρχισαν να εμφανίζονται σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Οπαδοί, τους έλεγαν ότι σε λίγο θα είναι νεκροί και μάλιστα κάποιοι τους παρότρυναν να αυτοκτονήσουν.

24 χρόνια από τη δολοφονία του Αντρές Εσκομπάρ

Ήταν 2 Ιουλίου του 1994 όταν ο Αντρές Εσκομπάρ δολοφονήθηκε από άντρες της μαφίας της Κολομβίας, πληρώνοντας με την ίδια του τη ζωή ένα αυτογκόλ του στο παιχνίδι στο Μουντιάλ απέναντι στις ΗΠΑ και που ουσιαστικά στοίχισε την πρόκριση στη χώρα του.

Ήταν στο 22ο λεπτό του μοιραίου ματς όταν ο Εσκομπάρ έστελνε την μπάλα σε λάθος δίχτυα, ξεσηκώνοντας την οργή των παράνομων κυκλωμάτων που είχαν επενδύσει πολλά στην πρόκριση της Κολομβίας.

Ο τραγικός επίλογος της δικής του πορείας γράφτηκε 6 ημέρες μετά τον αποκλεισμό της Κολομβίας με 6 σφαίρες σε χώρο στάθμευσης νυχτερινού κέντρου του Μεντεγίν, όπου τού έστησαν καρτέρι θανάτου 4 άντρες. Στην κηδεία του παρευρέθηκαν περίπου 120.000 άτομα.