Η διαστημική εμφάνιση του Νικ Καλάθη και το buzzer beater του Κώστα Παπανικολάου έστειλαν την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, μετά το 85-86 επί της Γεωργίας!

Ο αγώνας

Η Εθνική ομάδα άρχισε με βασικούς τους Καλάθη, Παπαπέτρου, Παπανικολάου, Βασιλόπουλο και Παπαγιάννη απέναντι στη Γεωργία του Ηλία Ζούρου που πήγε πολύ στο inside game, έχοντας τρεις καλούς ψηλούς στη διάθεσή του. Οι Σενγκέλια, Σερμαντίνι και ο νεαρός Μπιτάτζε έκαναν τη ζημιά κοντά στο καλάθι της Ελλάδας, ποντάροντας ακριβώς στις απουσίες των Μπουρούση και Πρίντεζη! Τα νούμερα της πρώτης περιόδου έδειξαν, ακριβώς. ότι η ελληνική άμυνα έμπαζε στο «ζωγραφιστό», με τους Γεωργιανούς να σουτάρουν με 100% στις βολές (6/6), 64.3% στα δίποντα (9/14) και 66.7% στα τρίποντα (2/3), έχοντας παράλληλα 8 ασίστ και μόλις 2 λάθη.

Από την άλλη πλευρά, η Ελλάδα είχε μόλις 3 ασίστ και 5 λάθη, σουτάροντας με 38.9% εντός πεδιάς (7/18). Ο Ματ Τζάνινγκ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (19-9, 5’38”) ενώ οι Γεωργιανοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 30-17. Στη συνέχεια ο Σκουρτόπουλος πέρασε στο παρκέ τον Αντετοκούνμπο δίπλα στον Μήτογλου, με «3άρι» τον Παπαπέτρου. Ο Θανάσης έδωσε άλλον ρυθμό και κίνηση στην άμυνα, ο Καλάθης ήταν εύστοχος τιμωρώντας την επιλογή του Ζούρου που του έδινε το μακρινό σουτ και η Ελλάδα γύρισε από το -17 (37-20, με το layup του Σενγέλια), μειώνοντας σε 41-36 με τα back2back τρίποντα των Λαρεντζάκη, Μαργαρίτη!

Παρ’ όλα αυτά, τα τρία… παιδικά λάθη στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου χάλασαν όλη την αμυντική δουλειά που έγινε στα προηγούμενα 9 λεπτά, όταν η Ελλάδα δέχτηκε μόλις 12 πόντους. Εν τέλει η Γεωργία πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 49-38. Η Εθνική αντέδρασε στην τρίτη περίοδο κι έφερε το ματς στα μέτρα της. Η ταυτόχρονη παρουσία των Καλάθη – Σλούκα στο παρκέ έκανε τη διαφορά για την ελληνική ομάδα που παρατάχθηκε με χαμηλό σχήμα, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να βγάζει τρομερή ενέργεια και να κάνει όλες τις δουλειές!

Παράλληλα η βελτίωση της άμυνας ήταν το «κλειδί» για το μεγάλο comeback. Έπειτα από το παθητικό των 30 πόντων στην πρώτη περίοδο, η Ελλάδα δέχτηκε 19 στη δεύτερη και 15 στην τρίτη ενώ ο Παπαπέτρου έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική κάνοντας το 62-63 με τρίποντο στο 28′. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, με τον Καλάθη να πραγματοποιεί διαστημική εμφάνιση και να κουβαλάει την Εθνική ομάδα που προηγήθηκε με 71-76 στα 6’53” με το τρίποντο του Παπανικολάου. Ο αγώνας είχε ασύλληπτο φινάλε, με τη Γεωργία να προηγείται με 85-79 και την Ελλάδα να κάνει σερί 7-0, σφραγίζοντας τον θρίαμβο με το νικητήριο καλάθι του Κώστα Παπανικολάου!

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 49-38, 64-65, 85-86.

Πηγή: gazzetta.gr