Πινγκ – Πονγκ: Τρεις νίκες για τους άνδρες του Κένταυρου Καστοριάς

Την Κυριακή 19/11/2017 πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη η 7η-8η-9η αγωνιστική του πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης της κατηγορίας του Α’ Τοπικού Βόρειας Ελλάδας.

Ο Α.Σ.Μ. Καστοριάς “Ο Κένταυρος” είχε να αντιμετωπίσει αρχικά την ομάδα της Καβάλας όπου ισοβαθμούσε στον βαθμολογικό πίνακα, έπειτα την ομάδα του Άδωνη Θεσσαλονίκης και την ομάδα της Δράμας.

Οι αθλητές του Κένταυρου Καστοριάς ήξεραν ότι έπρεπε να κερδίσουν και τους τρείς αγώνες ώστε να διατηρηθούν στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Έτσι, στον πρώτο αγώνα της ημέρα αντιμετώπισε την ομάδα της Καβάλας, σε μια αναμέτρηση όπου είχε διάρκεια περίπου δυόμιση ώρες o Κένταυρος Καστοριάς κέρδισε τον αγώνα με σκορ 4-2 στις νίκες.

Έπειτα, στον δεύτερο αγώνα της ημέρας είχε να αντιμετωπίσει την ομάδα του Άδωνη Θεσσαλονίκης, ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι καθώς οδηγήθηκε στο έβδομο παιχνίδι, στο αγώνισμα του διπλού όπου εκεί το Καστοριανό δίδυμο φάνηκε πιο έμπειρο και το κέρδισε με 3-1 στα σετ και έτσι ο Κένταυρος Καστοριάς κέρδισε τον αγώνα με σκορ 4-3 στις νίκες.

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας η Καστοριανή ομάδα αντιμετώπισε την αξιόλογη ομάδα της Δράμας όπου την κέρδισε με σκορ 4-1 στις νίκες.

Αποτελέσματα:

Α.Σ.Μ. Καστοριάς “Ο Κένταυρος” –  Α.Ε.Α. Καβάλας: 4-2

Α.Φ. Άδωνη Θεσσαλονίκης – Α.Σ.Μ. Καστοριάς “Ο Κένταυρος”: 3-4

Α.Σ.Μ. Καστοριάς “Ο Κένταυρος” – Α.Σ.Ε.Α. Δράμας: 4-1

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Σ.Μ. Καστοριάς “Ο Κένταυρος”: Γκιμουρτζίνας Τρ, Γκιμουρτζίνας Αχ, Γκιμουρτζίνας Ι, Ζαγκότσης Δ, Ζούπας Μ.

Α.Ε.Α. Καβάλας: Κοσπαντσιάνης, Βαζακιάδης, Μιχαηλίδης.

Α.Φ. Άδωνη Θεσσαλονίκης: Γελαδάρης, Δούμπαλας, Τζιότζιος.

Α.Σ.Ε.Α. Δράμας: Ιωαννίδης, Ιορδανίδης, Καγιάογλου.

Βαθμολογία (9ης αγωνιστικής):
Α/Α Ομάδα Βαθμοί Νίκες Ήττες Παιχν.
1 Α.Σ.Ε.Α Βέροιας 17 8 1 35-11
2 Φ.Ε.Α Ιωαννίνων 16 7 2 31-21
3 Α.Σ. Πέρα Θεσσαλονίκης 16 7 2 28-15
4 Α.Σ.Μ. Καστοριάς “Ο Κένταυρος” 15 6 3 28-22
5 Γ.Σ. Βόλου 13 4 5 21-28
6 Ε.Φ.Ε.Α. Απόλλων Βόλου 12 3 6 22-23
7 Α.Ε.Α. Καβάλας 12 3 6 21-28
8 Α.Σ. Φάρου Αλεξανδρούπολης 12 3 6 24-31
9 Α.Φ. Άδωνη Θεσσαλονίκης 11 2 7 21-32
10 Α.Σ.Ε.Α Δράμας 11 2 7 16-34
 

*  Οι τρείς πρώτες ομάδες ανεβαίνουν στην Β’ Εθνική Βόρειας Ελλάδας.

 

* Οι τρείς τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στο Β’ τοπικό Βόρειας Ελλάδας.

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here