Α.Ε. Γραμμοχωρίων, Γράμμος Μαυροχωρίου και Νταηλάκης μοιράζονται την 1η θέση, έχοντας από κοινού 4 βαθμούς, ενώ συνωστισμός επικρατεί και στις θέσεις (4 έως 9), όπου βρίσκονται έξι ομάδες με τρεις πόντους.

Του Δαμιανού Δέλλιου

Με αρνητική συγκομιδή γκολ, συνολικά 17, ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η 2η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος της Α΄κατηγορίας Pizza & Barfood «Η Πάπια», στην οποία καμία από τις ομάδες που προπορεύονταν στη βαθμολογία δεν κατάφερε να πετύχει το 2 στα 2, ενώ, πλέον,  την 1η θέση μοιράζονται η Α.Ε. Γραμμοχωρίων, το Μαυροχώρι και ο Νταηλάκης.

«Χαμός», ωστόσο, επικρατεί και στις θέσεις (4 έως 9), όπου συνωστίζονται έξι ομάδες, έχοντας τρεις πόντους, οι οποίες είναι: Παναργειακός, Ηρακλής Πολυκάρπης, Ομόνοια Βογατσικού, Αστραπή Μεσοποταμίας, που να σημειωθεί, ότι δεν αγωνίστηκε λόγω του προγραμματισμένου ρεπό της, Κρόνος και Δόξα Αμπελοκήπων.

Η μοναδική, τέλος, ομάδα που δεν έχει βαθμό και κατά συνέπεια βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, είναι η Πεντάβρυσος.

Αναλυτικότερα, τώρα, στο γήπεδο του Νταηλάκη και στο ματς της ομώνυμης ομάδας με τη Δόξα Αμπελοκήπων, έπειτα από ένα πολύ δυνατό και στο μεγαλύτερο διάστημά του αμφίρροπο παιχνίδι, τελικά, οι «κυανόμαυροι» του Γιάννη Τσεμπερίδη, με ολική ανατροπή στο σκορ (από 0-1 σε 2-1) «έγραψαν» την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, χάριν της οποίας ανέβηκαν στην 1η θέση.

Στην 1η, ωστόσο, θέση παρέμειναν τόσο ο Γράμμος Μαυροχωρίου όσο και η Α.Ε. Γραμμοχωρίων, έπειτα από το μεταξύ τους ισόπαλο (1-1) αποτέλεσμα στο γήπεδο των Μανιάκων, στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο υπεροχής (στο α’ μέρος υπερείχαν τα «ελάφια» και στο β’ οι «κυανόλευκοι»).

Στην πρώτη του «μάχη» στην τρέχουσα αγωνιστική σεζόν ρίχτηκε ο Παναργειακός, πετυχαίνοντας ευρεία νίκη στην έδρα του κόντρα στον Α.Σ. Πενταβρύσου, τον οποίο… φιλοδώρησε με πέντε γκολ (5-0).

Την παρθενική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο Ηρακλής Πολυκάρπης κόντρα στον Κρόνο, του οποίου οι παίκτες- παρά την καλή τους εμφάνιση- δεν μπόρεσαν να αποφύγουν τη βαριά ήττα με σκορ 4-0 από τους «πράσινους» του Ρούλη Κυβεντίδη.

Στο Βογατσικό και στην αναμέτρηση των «αρκούδων» του Θόδωρου Ποντίκη με τους «κάστορες» του Παναγιώτη Αντωνίου, τελικά, τους τρεις βαθμούς της νίκης πήραν οι γηπεδούχοι, επικρατώντας με το καθαρό σκορ 3-0, σε ένα- κατά τ’ άλλα- παιχνίδι, που το τελικό του αποτέλεσμα κρίθηκε στο α’ ημίχρονο.

Τέλος, στο γήπεδο του Τοιχιού και στο ματς της Α.Ε. Βιτσίου με τη Δόξα Κορησού, το τελικό σκορ (0-0) αντικατοπτρίζει σε μεγάλο βαθμό τα όσα εξελίχθηκαν στο χορτάρι, ενώ, αξίζει να σημειωθεί, ότι στο 80ο λεπτό κι έπειτα από την αποβολή του Στασινόπουλου των γηπεδούχων, το ματς διακόπηκε για πέντε λεπτά, εξαιτίας επεισοδίων που δημιουργήθηκαν στον αγωνιστικό χώρο, όπου έπεσαν και μερικές «ψιλές».