Με δύο γκολ του Γιάννη Ντάμζι, το δεύτερο «ποίημα» στο 74’, οι «γουναράδες» νίκησαν με 1-2 την Καλλιθέα και προκρίθηκαν στους τέσσερις του Κυπέλλου

Του Δαμιανού Δέλλιου

Το εισιτήριο της πρόκρισης στην ημιτελική φάση του φετινού θεσμού του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Κ. πήρε σήμερα το απόγευμα η Καστοριά, επικρατώντας στο Δ.Α.Κ.Κ. του τυπικά γηπεδούχου «Μέγα Αλέξανδρου» Καλλιθέας με σκορ 1-2, έπειτα από ένα παιχνίδι το οποίο είχε πολύ καλό ρυθμό- κύρια- στα α’ ημίχρονο, οπότε η μπάλα ανεβοκατέβαινε από περιοχή σε περιοχή με ορθολογικό τρόπο και χωρίς «παραφωνίες» στην ανάπτυξη των δύο ομάδων, ενώ το ίδιο περίπου σκηνικό εκτυλίχθηκε και στην επανάληψη, διάστημα, όμως, που η Καστοριά πέτυχε το νικητήριο τέρμα της στο 74’ με τον Ντάμζι, διατηρώντας, παράλληλα, την πολύ καλή παράδοση που έχει στα ματς με το «κυανοκίτρινο» συγκρότημα, μιας και μετράει σε οκτώ συνολικά αναμετρήσεις επτά νίκες και μία μόλις ήττα.

Αναφορικά, τώρα, με τη διακύμανση του σκορ, γεγονός είναι, ότι  το προβάδισμα (0-1)  πήραν οι «γουναράδες» στο 16’ με γκολ του Ντάμζι, που νίκησε τον Σίσκο με συρτό σουτ από αριστερά, ενώ στην ισοφάριση (1-1) έφτασε ο «Μέγας»  στο 34’ με καρφωτή κεφαλιά του Τσαμτσάκη, για να ακολουθήσει στο 74’ η υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντάμζι και η μπάλα να καταλήξει, αφού πρώτα κατέβασε τις αράχνες του αριστερού «Γ» του Σίσκου, στη συνέχεια στα δίχτυα για το 1-2, που, ομολογουμένως, ήταν ένα γκολ για χάι λάιτ, όχι μόνο για τα τοπικά μας δεδομένα, αλλά επιπέδου Champions League.