Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα, το οποίο αφιερώθηκε στη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου! Οι «πράσινοι» πήραν το 37ο της ιστορίας του, αφού στον τελευταίο τελικό επικράτησε του Ολυμπιακού με 84-70 χάρη στο εξαιρετικό του δεύτερο ημίχρονο.

«Πρωτάθλημα για τον Παύλο Γιαννακόπουλο» αναφώνησαν παίκτες, προπονητικό τιμ και οπαδοί του Παναθηναϊκού κατά τη διάρκεια της προπόνησης των «πρασίνων» την παραμονή του 5ου και τελευταίου τελικού της φετινής Basket League.

«Πρωτάθλημα για σένα Παύλο Γιαννακόπουλε» ήταν το σύνθημα που δονούσε το ΟΑΚΑ πριν και μετά το τέλος του αγώνα που χάρισε στον Παναθηναϊκό τον 37ο τίτλο της ιστορίας του! Ναι, αυτό το πρωτάθλημα ανήκει στον μεγάλο πρόεδρο των «πρασίνων» αφού όπως έλεγαν όλοι εντός των τειχών, αυτός ο τίτλος θα είναι αφιερωμένος μόνο στον εμβληματικό πρόεδρο του συλλόγου!

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός να έδειχνε ότι το ματς θα ήταν… αμφίρροπο και ντέρμπι μέχρι το τέλος, στο δεύτερο μισό του αγώνα ήρθαν τα πάνω-κάτω. Με ένα επιμέρους 53-35, οι «πράσινοι» διέλυσαν κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι απείλησαν με αποχώρηση από το ματς στην ανάπαυλα του αγώνα με αποτέλεσμα να… γυρίσει το ματς και το Momentum να πάρει στο «τριφύλλι»!

Ο Μάικ Τζέιμς και ο Νίκος Παππάς ήταν εκείνοι που έδωσαν το μεγαλύτερο σύνθημα για την αντεπίθεση της ομάδας τους έχοντας από 18 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ εξαιρετική ήταν η παρουσία των Γκιστ,Λοτζέσκι και του Σίνγκλετον στην άμυνα.

Από τον Ολυμπιακό ο Μακ Λιν ήταν εκείνος που δημιούργησε το μεγαλύτερο πρόβλημα στην «πράσινη» άμυνα, με τον Πρίντεζη να μην έχει την ανάλογη συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν εκείνος που είχε αναλάβει τις προσπάθειες του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα του αγώνα αφού είχε πάρει πάνω τους τις πρώτες έξι επιθέσεις (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα) από τις 10 στο σύνολο των «ερυθρολεύκων». Ουσιαστικά αποτέλεσε και τον μεγάλο «πονοκέφαλο» του Τσάβι Πασκουάλ,σε ένα ντέρμπι όπου τον πρώτο λόγο είχε η νευρικότητα και η εκατέρωθεν αστοχία μέχρι το πρώτο εξάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός είχε βρει τις λύσεις με τον Τζέιμς Γκιστ να κάνει τη ζημιά στον Ολυμπιακό και να «φορτώνει» γρήγορα με τρία φάουλ τον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Όμως από τη στιγμή που και ο ΘανάσηςΑντετοκούνμπο «έγραψε» τρία φάουλ μόλις στο τρίλεπτο, μπόρεσε να απελευθερωθεί ο Σπανούλης και να γυρίσει πιο γρήγορα η μπάλα στην επίθεση της ομάδας του.

Αποτέλεσμα; το 10-4 των γηπεδούχων να εξανεμιστεί σε χρόνο «μηδέν» χάρη σε δύο γρήγορα τρίποντα των Πρίντεζη και Παπανικολάου με τα οποία η ομάδα του Πειραιά μπόρεσε να κάνει ένα σερί 9-0 και να πάρει προβάδισμα με 13-10 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-14 ο Ολυμπιακός). Ένα διάστημα όπου οι δύο ομάδες επιχείρησαν 13 βολές στο σύνολο, ενώ τα ποσοστά ήταν άθλια για λογαριασμό των «πρασίνων» (5/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα) και σχετικά καλά για λογαριασμό των φιλοξενούμενων (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα).

Το μεγάλο επίτευγμα του Ολυμπιακού ήταν που κατάφερε και πάλι να περιορίσει τον Νικ Καλάθη και να ρισκάρει να του «δώσει» το σουτ από την περιφέρεια. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να βρει στόχο έξω από τα 6.75 μέτρα, ενώ δεν είχε και τη γνωστή του δημιουργία. Και να ‘ταν ο μοναδικός από πλευράς Παναθηναϊκού; Οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο χωρίς να ευστοχήσουν σε σουτ τριών πόντων (0/7 σουτ), κάτι που φρόντισε να εκμεταλλευτεί στο έπακρον ο Ολυμπιακός και δη ο ΒασίληςΣπανούλης, ο οποίος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του εκμεταλλευόμενος το «κοντό» σχήμα του Σφαιρόπουλου (με Ρόμπερτς και Μάντζαρη στην ίδια πεντάδα δίπλα του, άρα είχε μεγαλύτερη ελευθερία) στο δεύτερο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου και να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει διαφορά πέντε πόντων (25-30 στο 18′) έχοντας επιστρέψει από το 24-22 του 14′.

Μια διαφορά η οποία δεν… έμεινε για πολύ στα χέρια των Πειραιωτών αφού ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στο ματς με 6/8 βολές και με ένα δικό του 6-0 να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ με 31-30 ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τις λύσεις μέχρι το τέλος του β’ δεκαλέπτου, αφού ένα τρίποντο του Ρόμπερτς και δύο βολές του Μακ Λιν στα 0,3” διαμόρφωσαν το 35-31 υπέρ του Ολυμπιακού με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο μισό του ματς, ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 9/28 σουτ (9/21 δίποντα, 0/7 τρίποντα) και 13/20 βολές, ενώ ο Ολυμπιακός ήταν… ελαφρώς καλύτερος με 12/27 εντός παιδιάς (8/18 δίποντα, 4/9 τρίποντα) και 7/10 βολές, υπήρξε ισορροπία στα ριμπάουντ (19-20) ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν σχεδόν τις διπλάσιες ασίστ (7-4) με τους γηπεδούχους να μην έχουν καθόλου δημιουργία στο ματς και να πηγαίνουν περισσότερο σε καταστάσεις «ένας εναντίον ενός».

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός φάνηκε να επηρεάζεται από την αποχώρησή του στα αποδυτήρια κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός βάλθηκε να επιβεβαιώσει για… άλλη μια φορά ότι είναι το καλό του διάστημα. Χάρη στην εκπληκτική άμυνα, τόσο στην περιφέρεια, όσο και κοντά στο καλάθι, οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν και με 10 πόντους διαφορά (57-47) έχοντας πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 11-2! Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» πίεσαν πολύ στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και κατάφεραν να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο και να βρουν εύκολους πόντους στο transition και ταυτόχρονα το momentum του αγώνα σε ένα… παλλόμενο ΟΑΚΑ! Οι Γκιστ, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετονέβγαλαν φοβερή ενέργεια, ενώ ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους από Λοτζέσκι και Παππά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο διάστημα που οι «πράσινοι» έτρεξαν το 11-2 ο Σπανούλης ήταν στον πάγκο, ο Στρέλνιεκς αστόχησε σε δύο σερί τρίποντα και μόνο ο Μακ Λιν με συνεχόμενες βολές (10/14 μέχρι το 30′) κρατούσε τον Ολυμπιακό στο ματς. Μάλιστα ο αρχηγός του Ολυμπιακού με τρίποντο μείωσε στους επτά πόντους στα 14” πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (57-50), αλλά ο Μάικ Τζέιμς «απάντησε» όταν «μηδένιζε» το χρονόμετρο και έστειλε εκ νέου την διαφορά στους 10 πόντους (60-50).

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και η τελευταία περίοδος του 5ου τελικού, με τον Παναθηναϊκό να στέλνει τον δείκτη του σκορ και στο +17 (72-55 στο 34′) με τους Τζέιμς και Παππά να παίρνουν από το χέρι την ομάδα τους και να την οδηγούν εκ του ασφαλούς στην επίθεση με την διαφορά να φτάνει και στους 18 πόντους λίγο πριν από το τελος.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70

Πηγή: gazzetta.gr