Μετά από δέκα, περίπου, ημέρες προετοιμασίας, οι συνθήκες είχαν ωριμάσει πια για να φανεί στο γήπεδο η Κ??στοριά που ονειρεύονται οι φίλοι της για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Έτσι, στην πρώτη φιλική αναμέτρηση κόντρα Α.Ε.Π. Βατολάκκου, σήμερα το απόγευμα, το «ερυθροκίτρινο» συγκρότημα παρουσίασε το νέο του «λουκ», απέναντι, ωστόσο, σε μια ομάδα Γ΄Εθνικής κατηγορίας, που η δυναμικότητά της προσφερόταν για εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων.

Η Καστοριά, λοιπόν, του Νίκου Γατόπουλου, τον φιρμάτων και μη παικτών που απαρτίζουν τη φετινή δύναμή της, αλήθεια είναι, ότι έκρυψε την μπάλα σε κάποια διαστήματα του αγώνα, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει έως 60’ λεπτό, να πάρει το προβάδισμα (0-1) με τον Μηλιάτη στο 41’ και να χάσει δύο σημαντικές ακόμη ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της, ενώ όταν ο προπονητής της Καστοριάς μετά το προαναφερόμενο λεπτό επιχείρησε πολλές αλλαγές, τότε η «ερυθροκίτρινη» ομάδα αποσυντονίστηκε, με συνέπεια στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του αγώνα να δεχθεί 3 γκολ.

Παρά την ήττα, εντούτοις, η Καστοριά άφησε καλές εντυπώσεις και υποσχέσεις για το μέλλον.

Η σύνθεση της Καστοριάς: Κράτσιος (59΄Δημητριάδης), Γεωργούλης (59΄ Μελισσανίδης), Νίνο (46΄ Ταχιλάρι), Τράντας (46΄ Μπαϊραχτάρης), Λαδάς (64΄ Νέδος), Μηλιάτης (46΄ Βαλσιούνας),  Αντωνιάδης (81΄ Ηλιόπουλος), Ράπο (59΄ Νικολάου), Αστράουσκας (60΄ Νούλας), Τσίπη, Ντάμζη (70΄ Σιδέρης)