«Οργιάζοντας» επιθετικά, έκαναν βήμα με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα, επικρατώντας των «κυανόλευκων» με το ευρύ σκορ 2-5

Απολαυστική, χορταστική, στο α’ ημίχρονο καταιγιστική, εκρηκτική… Με μια λέξη: εκπληκτική. Ναι, η Α.Ε. Γραμμοχωρίων του περασμένου Σαββάτου, αλήθεια είναι, ότι ήταν ομάδα «πέντε αστέρων».

Ομάδα που ήξερε τι ζητούσε στο χορτάρι και πώς να το πάρει, που είχε τη δυνατότητα να παραδίδει μαθήματα καλού ποδοσφαίρου, που έκανε, τελικά, τους φίλους της να παραληρούν από ευδαιμονία στην κερκίδα του γηπέδου της Πενταβρύσου.

Το ματς «καθάρισε» στο α’ ημίχρονο, όταν ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 0-4

Μοιάζοντας, λοιπόν, η Α.Ε. Γραμμοχωρίων με καλοκουρδισμένη μηχανή- κύρια- στα λεπτά του πρώτου μισού του αγώνα, κατάφερε την κυριαρχία της στο γκαζόν να τη μετατρέψει σε τέσσερα γκολ, στα οποία πρωταγωνιστές ήταν οι: Αλέξης Λιάπης (0-1) στο 5’, Λάμπρος Νικολαΐδης (0-2) στο 40’, Μασμανίδης (αυτογκόλ) στο 42’ το 0-3 και Ηλίας Παπαδάμου το 0-4.

Στις αρχές της επανάληψης, πάντως, και σε μια προσπάθεια η ομάδα του Γιώργου Σαββίδη να πετύχει κάτι καλό στο παιχνίδι, κατόρθωσε να μειώσει σε 1-4 με τον Δρανιτσάρη στο 55’, ωστόσο, στο 71’ ο Γιώργος Χρήστου επανέφερε τη διαφορά στο σκορ στα τέσσερα τέρματα, όταν «έγραψε» το 1-5.

Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα διαμόρφωσε στο 86’ ο Γρηγοριάδης, σημαδεύοντας δίχτυα με πέναλτι για το τελικό 2-5.

Διαιτητές: Ντούκας, Παπαδόπουλος, Χριστοφορίδης

Α.Σ. ΠΕΝΤΑΒΡΥΣΟΥ: Ευαγγέλου, Μασμανίδης (67’ Παπαϊωάννου Χ.), Σαχινίδης (46’ Κοκόζογλου), Τζέλιος (69’ Μεσελίδης), Γρηγοριάδης, Παπαϊωάννου Ν., Καπατασίδης, Ζαλούνης, Δρανιτσάρης, Γάκης, Παύλου

Α.Ε. ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ: Πετσώνης, Χρήστου, Νίκας (46’ Τράσιας Δ. – 75’ Αποστόλου), Μπαϊραχτάρης, Νικολαΐδης, Λιάπης Π., Γακίδης, Ηλιόπουλος (86’ Σουκαλόπουλος), Λιάπης Α., Γαλάτης, Παπαδάμου