Το γκολ, οι καλύτερες στιγμές, αλλά και οι αμφισβητούμενες φάσεις της αναμέτρησης στην Πτολεμαΐδα μεταξύ του Μακεδονικού Φούφα και του ΑΓΣΚ Καστοριά (1-0).

Καλύτερος και νικητής ο ΦΟΥΦΑΣ !

Καλύτερος και νικητής ο ΦΟΥΦΑΣ ! Νικητής σε ακόμη ένα Δυτικομακεδονικό ντέρμπι ο Μακεδονικός επικρατώντας της αξιόμαχης Καστοριάς με 1-0 και δείχνοντας ότι είναι η καλύτερη ομάδα στην Δυτική Μακεδονία αφού έχει επικρατήσει σε όλα τα παιχνίδια !Ο ΦΟΥΦΑΣ ήταν και σε αυτό το παιχνίδι η ομάδα που δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και έτυχε το νικητήριο γκολ στο 34’ λεπτό με το πολύ καλό σουτ με το αριστερό του Γιάννη Φωτιάδη ο οποίος σε ακόμα ένα παιχνίδι ήταν από τους κορυφαίους του γηπέδου. Πολλές λοιπόν οι ευκαιρίες από νωρίς στο παιχνίδι με τον Τσικόπουλο να περνάει σαν σταματημένους 2 επιθετικούς της Καστοριάς να σουτάρει και να κερδίζει το κόρνερ το οποίο εκτελεί ο Τοπάλης , πάνω στην γραμμή απομακρύνει ο Κράτσιος στο 4 κ 5’ λεπτό. Στο 15’ πάλι ο Τοπάλης απο στημένο δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων . Στο 29’ λεπτό η φιλοξενούμενη ζήτησαν πέναλτι μετά από ανατροπή του επιθετικού τους άλλα σωστά ο διαιτητής έδειξε παίζεται αφού και οι 3 συμπαίκτες του που ήταν κοντά στην φάση δεν φαίνεται να πείθονται από τον συμπαίκτη τους και δεν διαμαρτύρονται καθόλου ! Μετά το 30’ ο ΦΟΥΦΑΣ για σχεδόν 5 λεπτά ήταν στην περιοχή της Καστοριάς με τον Πιριτζάους να σουτάρει από 30 μέτρα και ο τερματοφύλακας να διώχνει κόρνερ. Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν 2 κόρνερ και μετά από πλάγιο του Γκελοσάνι ο Χάιτας πήδηξε ψηλά παίρνοντας την κεφαλιά οι αμυντικοί απομάκρυναν στρώνοντας στο αριστερό πόδι του Φωτιάδη ο οποίος με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0. Στο 43’ κακώς ο δεύτερος βοηθός σταμάτησε τον Τσικόπουλο με οφσάιντ μετά από ασίστ του Χάιτα. Στο δεύτερο μέρος ο ΦΟΥΦΑΣ έχασε 2 κλασικές ευκαιρίες με τους Γκελοσάνι στο 65’ και τον Τσικόπουλο στο 70’ λεπτό για να κλειδώσει το ντέρμπι άλλα και οι 2 βρήκαν μπροστά τους τον καλύτερο παίχτη τις φιλοξενούμενης ομάδας τερματοφύλακα Κράτσιο . Στο 75’ λεπτό ήρθε το πρώτο επικίνδυνο σουτ για την Καστοριά μετά από στημένο φάουλ του Ντανζι η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 80’ μετά από εκπληκτικό σλάλομ του Τσικόπουλου ο οποίος ξεκίνησε πίσω από το κέντρο έδωσε ασίστ στο Ματούλα ο οποίος αστόχησε και στο 85 πολύ καλή ενέργεια του Τσικόπουλου και πάλι ο Κρατσιος είπε όχι ! Στο 87 η δεύτερη ευκαιρία της Καστοριάς μετά από γυριστό σουτ του Ντανζι η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Δημητριάδη. Τελευταία πολύ μεγάλη φάση πάλι για τον Μακεδονικό μετά από καταπληκτική μπαλιά του Φωτιάδη ο Ματούλας προσπάθησε να κρεμάσει τον Κράτσιο ο οποίος και πάλι απέκρουσε.Μακεδονικός Φούφας: Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Κοπατσάρης, Πυρίτζαους, Τζουβάρας, Ασλαμπάλογλου, Τσικόπουλος (89ο Τσόμπο), Φωτιάδης, Χάιτας (90ο Καρασιούνας), Τοπάλης (70ο Δούφας), Γκελοσάνι (60ο Ματούλας). Καστοριά: Κράτσιος, Πατσίκας, Μίνος, Μπαϊρακτάρης, Ιασωνίδης, Αντωνιάδης, Ντανζι, Μηλιάτης, Χαραλαμπίδης (73ο Φωτιάδης), Αστράουσκας, Σαββόπουλος.Γραφείο Τύπου Μακεδονικού Φούφα