Αν και ο αγώνας της Καστοριάς στην Φιλιππιάδα ήταν δίχως αύριο, δεν κατάφερε να αποκομίσει κάτι από τον Εθνικό, που αποδείχθηκε ανώτερος των περιστάσεων και πήρε την ευρεία σε σκορ νίκη μέσα στην έδρα του από τα «καναρίνια» του Νίκου Εμμανουηλίδη.

Αποστολή: Ανδρέας Ηλιόπουλος

Δείτε τη εξέλιξη του αγώνα όπως μόνο το sentra.com.gr μετέδωσε live:

Εθνικός Φιλιππιάδας – Καστοριά 4-0 (Τελικό)

Λήξη του αγώνα και βαριά ήττα της Καστοριάς στην Φιλιππιάδα

86′: Απίστευτη χαμένη φάση για την Φιλιππιάδα! Ο Λέτζος βρέθηκε απέναντι από τον Τριανταφυλλίδη, πλάσαρε και εκεί που η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα της Καστοριάς και μάλιστα ο ίδιος παίκτης άρχισε να πανηγυρίζει, η μπάλα κόλλησε στα λασπόνερα πάνω στην γραμμή της εστίας

85′: Αλλαγή για την Καστοριά, μέσα ο Σιαραφέρας έξω ο Φυτανίδης

81′: Ωραία ατομική ενέργεια από τον Ηλία της Καστοριάς, που απέφυγε δύο αντιπάλους του, έκανε το σουτ αλλά πάνω στην γραμμή έδιωξαν οι παίκτες της Φιλιππιάδας

79′: Με κοντινή προβολή ο Κούσας έκανε το 4-0

79′: ΓΚΟΛ για την Φιλιππιάδα και 4-0

76′: Ευκαιρία για την Καστοριά, με σουτ του Κράτσιου η μπάλα όμως πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι

68′: Κόρνερ για την Καστοριά, εκτελεσμένο από τον Χασάι και καρφωτή κεφαλιά του Κράτσιου, έδιωξε σε υπερένταση ο Μολώνης

64′: Και δεύτερη αλλαγή για την Καστοριά, έξω ο Βενέτης, μέσα ο Χαραλαμπίδης

62′: Αλλαγή για την Καστοριά, έξω ο Κάσσα μέσα ο Κράτσιος που θα αγωνιστεί στην κορυφή της επίθεσης

48′: Σταμάτησε η βροχή αλλά ακόμη παραμένει πολύ δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών καθώς το γήπεδο είναι σε κακή κατάσταση

46′: Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την Φιλιππιάδα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ 3-0, έπειτα από ένα 45λεπτο μονόλογο μέσα στο γήπεδο

43′: Καταρακτώδης βροχή αυτήν την στιγμή στην Φιλιππιάδα, με τον αγωνιστικό χώρο να έχει μετατραπεί σε «βάλτο»

41′: Έπειτα από ατομική προσπάθεια του Σιώρου, βγήκε σε θέση βολής, σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Καστοριάς

41′: Καταστροφή για την Καστοριά. Ακόμη ένα γκολ για την Φιλιππιάδα και 3-0

39′: Εκτέλεσε το κόρνερ ο Μανιώτης, έπιασε την κεφαλιά ο Σιδηρόπουλος και έγραψε το 2-0

39′: ΓΚΟΛ για την Φιλιππιάδα

35′: Τεράστια ευκαιρία για την Φιλιππιάδα, μετά από λάθος του Ιωαννίδη, ο Μανιώτης έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, ο Τριανταφύλλου σε μια εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ

32′: Σουτ του Κούση η μπάλα πέρασε σύριζα από την εστία του Τριανταφυλλίδη

24′: Έντονη βροχόπτωση στο γήπεδο της Φιλιππιάδας

22′: Έπειτα από σέντρα του Κούση, ο Τσιάπη έκανε το σουτ και στην επαναφορά ο Σιδηρόπουλος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ

19′: Μεγάλη επέμβαση του Τριανταφύλλου σε τετ α τετ του Σιδηρόπουλου

17′: Κεφαλιά του Τσιάπη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τριανταφυλλίδη, πήρε εκ νέου ο Τσιώρος και από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0

17′: ΓΚΟΛ για την Φιλιππιάδα

16′: Μακρινό σουτ του Νίνο που προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μολώνη, με τον τελευταία να μπλοκάρει με υπερένταση

8′: Πρώτη καλή φάση για την Καστοριά, με γέμισμα του Νίνο, έπιασε την κεφαλιά ο Μπαϊρακτάρης αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

5′: Καλή ευκαιρία για την Φιλιππιάδα, έπειτα από σέντρα του Σιδηρόπουλου πήρε την μπάλα, πλάσαρε, αλλά ευτυχώς για την Καστοριά, δεν βρήκε δίχτυα

3′: Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Φιλιππιάδα, που κάνει και την πρώτη φάση με σουτ του Τσιώρου από κοντά να καταλήγει λίγο άουτ

1′: ΣΕΝΤΡΑ, ξεκίνησε η αναμέτρηση

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΓΣΚ Καστοριά (Νίκος Εμμανουηλίδης): Τριανταφυλλίδης, Πατσίκας, Ηλίας, Μπαϊρακτάρης, Φυτανίδης, Ιωαννίδης, Σαββόπουλος, Νίνος, Βενέτης, Κάσσα, Χασάι

Εθνικός Φιλιππιάδας (Νίκος Λάππας): Μολώνης, Χρήστου, Ευθυμιάδης, Δημούλας, Παπαρούνης, Μαλάτος, Κούσης, Σιώρος, Σιδηρόπουλος, Μανιώτης, Τσιάπη

Κάκιστη η κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο που παραπέμπει σε χωράφι.