Με εμφάνιση «καρμπόν» στην επίθεση, δηλαδή, κάτω του μετρίου, όπως, άλλωστε, στα περισσότερα φετινά της παιχνίδια, η Καστοριά υποχρεώθηκε- πριν από λίγο- σε ήττα από τον Ηρακλή στο «Ιβανόφειο» με σκορ 72-56, όμως, χάριν των υπόλοιπων αποτελεσμάτων της 20ης αγωνιστικής ημέρας, ευτύχησε να διατηρηθεί στην θέση της βαθμολογικής κλίμακας.

Σε ό, τι, τώρα, αφορά το «μωσαϊκό» του αγώνα, αξίζει να σημειωθεί, ότι στα λεπτά του α’ ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν παρουσιάστηκαν στο παρκέ με καλά… υλικά- κύρια- στις επιθετικές τους ενέργειες, εκ των οποίων ουκ ολίγες ήταν άστοχες, περισσότερες, εν προκειμένω, από πλευράς «γουναράδων», με αποτέλεσμα ο χαρακτήρας του πρώτου μισού της αναμέτρησης να μη συγκινήσει κανέναν από τους θεατές και να βαθμολογηθεί με άριστα το 10 με 6, αλλά να βρει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με δέκα πόντους (34-24).

Το ίδιο, εντούτοις, σκηνικό εκτυλίχθηκε και στη γ’ περίοδο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να εξακολουθούν να είναι πολύ δυνατές στην άμυνα, αλλά στην επίθεση να είναι ανεπαρκείς, κάτι που τις οδήγησε στο 54-46 στη λήξη της.

Τέλος, στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, γεγονός είναι, ότι πάνω που η Καστοριά έδειξε στα δύο πρώτα λεπτά του να μετατρέπει το παιχνίδι σε «ντέρμπι», μειώνοντας σε 54-50, εκεί έτυχε να δει τους αντιπάλους της να βρίσκουν τη χαμένη τους ευστοχία στα σουτ τριών πόντων, με συνέπεια, από τη μία, να δεχθεί τέσσερα στη σειρά και, από την άλλη, να της «κοπεί» η φόρα για τη διεκδίκηση της νίκης.

Με βάση, λοιπόν, την παραπάνω αναφορά, οι «γουναράδες» υποχρεώθηκαν στην επιστροφή τους στις ήττες, έπειτα, εν προκειμένω, από ένα παιχνίδι που δεν μπόρεσαν, για μία ακόμη φορά, να αποτινάξουν από πάνω τους την… αφλογιστία που τους «δέρνει» στα σουτ από την περιφέρεια, η οποία, αν μη τι άλλο, αποτελεί- εδώ και καιρό- την «Αχίλλειο πτέρνα» τους.