Ακολουθώντας ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας την περσινή πεπατημένη, κατά την οποία νίκησε τον Ηρακλή Πολυκάρπης στο 1ο Super cup κι έβαλε στην  τροπαιοθήκη   του το βαρύτιμο κύπελλο, έτσι και φέτος, στον αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν  από λίγο στο γήπεδο της Μεσοποταμίας, επικρατώντας της Αστραπής με σκορ 1-2 , κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στη φετινή σεζόν, της οποίας η αυλαία άνοιξε σήμερα το απόγευμα.

Για να φτάσει, όμως, η κυπελλούχος της περυσινής αγωνιστικής περιόδου ομάδα της Καλλιθέας στην επικράτηση της επί της πρωταθλήτριας Αστραπής, που, να σημειωθεί, ότι για πρώτη φορά στην ιστορία της θα αγωνιστεί στη Γ Εθνική κατηγορία, χρειάστηκε να σημαδέψει δύο φορές δίχτυα στο 50’ συγκεκριμένα και στο 82’ , με τους Νίκο Ντούκα (0-1) και Κώστα Μητρούλη (1-2) αντίστοιχα, ενώ στο 75’ η τυπικά γηπεδούχοι  «κιτρινόμαυροι» είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Νίκο Κοκοβίδη .

Αναφορικά, τέλος, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αξίζει να υπογραμμιστεί, ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν παρουσιάστηκε κάτι το αξιόλογο, σε αντίθεση με τα λεπτά της επανάληψης, που το ποδόσφαιρο που παίχτηκε ήταν τόσο συναρπαστικό όσο και απόλυτα ενδιαφέρον.