Το κρύο, ομολογουμένως, ήταν τσουχτερό το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στο γήπεδο της Μεσοποταμίας και η τοπική Αστραπή, κατά πως φάνηκε, είχε κατά νου να αργήσει και, μάλιστα, πάρα πολύ για να «ζεστάνει» τους φίλους- οπαδούς της, αλλά, συγχρόνως, να… ζεσταθεί και η ίδια, καταφέρνοντας για 56 ολόκληρα λεπτά να δημιουργήσει στην κόντρα της με την Α.Ε. Βιτσίου ένα κλίμα εφάμιλλο με εκείνο στον «Βόρειο Πόλο», όπου η θερμοκρασία είναι πολύ κάτω του μηδενός.

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Οι «κιτρινόμαυροι», λοιπόν, του Γιώργου Τομόπουλου, πράγματι, μέχρι το 56’ έκαναν τους φίλους τους όχι μόνο να «παγώσουν» από το κρύο, αλλά και να… καρδιοχτυπήσουν, καθότι το σκορ στο παραπάνω λεπτό ήταν στο 0-1.

Ωστόσο, αυτό που τελικά ήθελαν, δηλαδή, τη νίκη που θα τους οδηγούσε στην πανηγυρική κατάκτηση του άτυπου τίτλου των «πρωταθλητών χειμώνα», την πήραν, καταφέρνοντας σε διάστημα μισής ώρας την ολική ανατροπή και, μάλιστα, με εμφατικό τρόπο, αφού ο δείκτης του σκορ στη λήξη του ματς έδειχνε το 5-1.

Ύφος «μπλαζέ» από την Αστραπή στο α’ ημίχρονο

Ξεκινώντας το παιχνίδι, αλήθεια είναι, ότι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν ένα αγωνιστικό πρόσωπο πολύ χαλαρό, σαν να ήταν βέβαιοι πως με τις φανέλες μόνο θα πάρουν το «τρίποντο».

Από την άλλη, ο Νίκος Γατόπουλος και οι παίκτες του, μάλλον, από το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, θα πρέπει να αισθάνονται, βάσει της καλής εικόνας που έδειξαν στα πρώτα εξήντα λεπτά της «μάχης» τους στη Μεσοποταμία με την πρωτοπόρο στη βαθμολογία Αστραπή, όπως οι μεγάλοι συνθέτες μετά την ολοκλήρωση ενός από τα αριστουργήματά τους.

Στην πρώτη, λοιπόν, καλή στιγμή τους στο παιχνίδι οι «Ενωσίτες», κατάφεραν στο 4’ να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ (0-1) με τον Γιώργο Τζιάρα, προξενώντας, παράλληλα, ισχυρούς… πονοκεφάλους στους γηπεδούχους μέχρι το 56’, οπότε, όμως, αμέσως μετά το 1-1, το γήπεδο «έγειρε» γι’ αυτούς, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν τη βαριά ήττα.

Την ισοφάριση (1-1), εντέλει, πέτυχε ο Γρηγόρης Καραμανίδης, ενώ «τούμπα» το παιχνίδι (2-1) έφερε στο 59’ ο Κώστας Σαλονικίδης. Επτά λεπτά αργότερα (65’), ο Ανέστης Παλαιοδήμος «έγραψε» το 3-1, ενώ στο 73’ ο Νίκος Κοκοβίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, για να διαμορφώσει τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα στο 81’ ο Γρηγόρης Καραμανίδης, σημαδεύοντας δίχτυα για το 5-1.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Λυρογιάννης, Γιαμπάνης

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Μεϊμαρίδης, Ξανθόπουλος, Σιοπώβου (Νικολάου), Σαλονηκίδης, Νικολάου Α., Καρανάσιος, Κρομλίδης (51’ Κοκοβίδης), Μούσσιας (81’ Στυλιάδης), Καλλιμάνης (60’ Παλαιοδήμος), Ταρέλι, Καραμανίδης Γρ.

Α.Ε. ΒΙΤΣΙΟΥ: Γαργάλας, Τσιφλικιώτης, Γκάτζιος, Τζιάρας Γ., Γρηγοριάδης, Κράτσιος, Μπόγια Ο., Μεγγούδης, Ελαιόπουλος (81′ Σαραμπίνας), Μέλιος, Μπόγια Ι. (71′ Τζιάρας Δ.)