Οι συγκλονιστικοί παίκτες του Άρη τίμησαν τη φανέλα με τον θεό του πολέμου, προηγήθηκαν 3-0 (Ματίγια, Δεληζήσης, Ντιγκινί) της Μόλντε στο «Βικελίδης», όμως παρά την κατάθεση ψυχής και τις ευκαιρίες στην παράταση δέχθηκαν το γκολ-μαχαιριά που τους άφησε εκτός Ευρώπης!

Ο Άρης άγγιξε το θαύμα απέναντι στη Μόλντε, προηγήθηκε με 3-0 στην κανονική διάρκεια του αγώνα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», αλλά ένα κρύο γκολ των Νορβηγών στο πρώτο 15πτο της παράτασης έβαλε τέλος στα ευρωπαϊκά όνειρά του.

Οι «κίτρινοι» ήταν συγκλονιστικοί στον δεύτερο αγώνα. Κουβαλώντας στις πλάτες τους την ήττα με 3-0 του πρώτου αγώνα, κατάφεραν να φέρουν τη μονομαχία στα ίσια καθώς προηγήθηκαν με το ίδιο σκορ, ακουμπώντας μια σπουδαία ανατροπή. Δεν άντεξαν στην παράταση κι έτσι ολοκλήρωσαν τη φετινή ευρωπαϊκή πορεία τους.

Ο Άρης δεν είχε ξεκάθαρη λογική στο παιχνίδι του στα πρώτα 20 λεπτά. Η Μόλντε ένιωσε εντονότερη πίεση από τις φωνές του κόσμου, παρά από τους «κίτρινους». Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη ήταν βιαστική, επιπόλαιη, υστέρησε στο κομμάτι της κυκλοφορίας της μπάλας και προσπάθησε να βρει προϋποθέσεις για το γρήγορο γκολ (που είχε σαν στόχο) μέσα από βαθιές μπαλιές. Αντιθέτως, οι Νορβηγοί είχαν λογική και ηρεμία στο παιχνίδι τους. Με σωστό passing game, δεν έφτασαν σε σημείο δημιουργίας κλασικής ευκαιρίας, αλλά ήταν πιο επικίνδυνοι. Χαρακτηριστικό στοιχείο του πρώτου 20πτου ήταν η μόλις μία (υποψία) ευκαιρίας για τον Άρη με κεφαλιά του Σάσα Λούκας, όπου η μπάλα πέρασε παράλληλα της εστίας, μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 5ο λεπτό.