Η διαφορά κλάσης και, παράλληλα, ποιότητας ήταν, αναντίρρητα, γνωστή πριν καν αρχίσει ακόμη το παιχνίδι στην Κορησό ανάμεσα στη Δόξα και την Αστραπή Μεσοποταμίας, αλλά ο προπονητής των «μαυραετών» Σπύρος Μηλιάτης και οι παίκτες του ήλπιζαν σε μια άνευ προηγουμένου καλή τους εμφάνιση και ονειρεύονταν κάτι θετικό στην καθ’ όλα δύσκολη αναμέτρησή τους με τους πολύ πιο έμπειρους και δυνατούς αντιπάλους τους.

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Αυτό, όμως, δεν έγινε πραγματικότητα, με αποτέλεσμα οι πρωτοπόροι στη βαθμολογία «κιτρινόμαυροι» του Γιώργου Τομόπουλου να πετύχουν το 9ο «τρίποντό» τους σε ματς εκτός έδρας, αυτή τη φορά με σκορ 0-3, και το 16ο συνολικά στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, χάριν του οποίου διατήρησαν το +6 από τον δεύτερο Παναργειακό, κάνοντας, παράλληλα, ένα ακόμη αποφασιστικής σημασίας βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αλήθεια είναι, ότι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε δημιουργική φάση στο 39’, πετυχαίνοντας το 0-1 με τον Γρηγόρη Καραμανίδη, του οποίου το γκολ προέκυψε με άψογο στοπάρισμά του με το στήθος και κοντινό πλασέ, ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο, στο 43’ συγκεκριμένα, ο ίδιος παίκτης, αυτή τη φορά με κεφαλιά από κόρνερ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2.

Τέλος, ελέγχοντας οι «κιτρινόμαυροι» τον ρυθμό του αγώνα και στην επανάληψη, αυτό που κατάφεραν, ήταν να δούνε τον Χρήστο Κρομλίδη να σημειώνει το 0-3 στο 87’ με πλασέ από κοντά και, παράλληλα, να διαμορφώνει τα αριθμητικά δεδομένα του ματς.

Διαιτητές: Τζάμος, Ζιώγος, Πανταζής

Δόξα Κορησού: Κολλάρας, Τσόπρας Ι. (Παπαϊωαννίδης), Ζάχος, Τσιμόπουλος, Μηλιάτης Δ., Μαρκόπουλος (Τσόπρας Γ.), Μηλιάτης Ε., Τρεμόπουλος, Λαζαρίδης (Πνευμονίδης), Γάκκιας, Τσόπρας

Αστραπή Μεσοποταμίας: Αθανασιάδης, Σιοπόβου, Χάντρι (64’ Παλαιοδήμος), Ιωαννίδης, Νικολάου, Καρανάσιος Α., Κοκοβίδης, Ψωμιάδης, Καρανάσιος Σ. (74’ Κρομλίδης), Καραμανίδης Γρ. (70’ Καλλιμάνης)