Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα… στρογγυλοκάθισαν τα «ελάφια» του Μπάμπη Θεοχάρη, έπειτα από τη σπουδαία νίκη τους στο γήπεδο του Τοιχιού επί της αξιόμαχης Α.Ε. Βιτσίου με σκορ 2-3.

Με το μέγιστο, λοιπόν, κέρδος που θα μπορούσαν να αποκομίσουν- βάσει της καλής τους εμφάνισης- έφυγαν οι «πράσινοι» της Α.Ε. Γραμμοχωρίων από την αναμέτρησή τους με τους «Ενωσίτες» του Νίκου Γατόπουλου, σε ένα- κατά τ’ άλλα- παιχνίδι, που το τελικό του σκορ (2-3) διαμορφώθηκε στο 76’ από γκολ που πέτυχε ο… συνήθης ύποπτος Αλέξης Λιάπης, χαρίζοντας στην ομάδα του το δεύτερο «διπλό» της στη φετινή σεζόν.

Στην παραπάνω, ωστόσο, φάση του νικητήριου γκολ των «ελαφιών», προέκυψαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων, υποστηρίζοντας πως ο Λιάπης ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ την ίδια χρονική στιγμή την άγουσα για τα αποδυτήρια με κόκκινη κάρτα πήρε ο Γιώργος Τζιάρας, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για τα λεπτά που απέμεναν μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Στην καλή, εντέλει, από πλευράς ποιότητας αναμέτρηση, που είχε γρήγορο ρυθμό κι  εκατέρωθεν ευκαιρίες, το σκορ (0-1) άνοιξε στο 29’ ο Γιώργος Παπαρίζος, ενώ στο 36’ ο Μιχάλης Ηλιόπουλος «έγραψε» το 0-2. Στα… χασομέρια, ωστόσο, του α’ ημιχρόνου (45’+1’), ο Τάσος Χρηστάκης μείωσε σε 1-2, βάζοντας την ομάδα του στο «παιχνίδι» της ανατροπής.

Το… κυνήγι, λοιπόν, των γηπεδούχων για την ισοφάριση δεν άργησε να καρποφορήσει και συγκεκριμένα μόλις δώδεκα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης (57’), όταν ο νεαρός και ταλαντούχος Αργύρης Κράτσιος σημάδεψε δίχτυα για το 2-2.

Στο 76’, τέλος, όπως προαναφέρθηκε, διαμορφώθηκαν τα αριθμητικά δεδομένα του συναρπαστικού αγώνα, με γκολ που σημείωσε ο πρώτος σκόρερ των «ελαφιών» και, συνάμα, επικεφαλής του σχετικού πίνακα στο τρέχον πρωτάθλημα Αλέξης Λιάπης.

Διαιτητές: Στυλιάδης, Χατζής, Τσέλας

Α.Ε. ΒΙΤΣΙΟΥ: Γατόπουλος, Τζιάρας Γ. Γκάτζιος, Γεωργάκας, Πόπης, Καλογιάννης (25’ Μεγγούδης), Τζιάρας Δ., Τεμέλκος, Τραϊανός, Χρηστάκης (53’ Γρηγοριάδης)

Α.Ε. ΓΡΑΜΜΟΧΩΡΙΩΝ: Θωμάς, Χρήστου, Νίκας, Μπορόζης, Παπαρίζος, Μπαϊραχτάρης, Τράσιας, Ηλιόπουλος, Λιάπης Α. (90+4 Κωτσόπουλος), Κενανίδης, Παπαδάμου (45’ Σουκαλόπουλος)