«Άστρο φωτεινό», κατά πως φάνηκε, οδήγησε πριν από λίγο, στο κλειστό «Δημήτρης Διαμαντίδης», την ομάδα της Καστοριάς στο να βρει τον δρόμο προς τη νίκη στην αναμέτρησή της με το… σκληροτράχηλο συγκρότημα της Καρδίτσας, του οποίου, τελικά, επικράτησε με σκορ 70-65.

Ρεπορτάζ – φωτογραφίες: Δαμιανός Δέλλιος

Ήταν το 3ο ροζ φύλλο αγώνα των «γουναράδων» στα τελευταία ισάριθμα παιχνίδια τους, χάριν του οποίου, από τη μία, έκλεισαν αισίως  το 2018, ενώ, από την άλλη, διατηρήθηκαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Για να προκύψει, ωστόσο, η νέα επιτυχία των «καστόρων», αλήθεια είναι, ότι υποχρεώθηκαν να περάσουν από… σαράντα κύματα, μιας και τα προβλήματα που παρουσίασαν στο α’ ημίχρονο τόσο στην άμυνα όσο, κύρια, στην επίθεση, έδιναν την εντύπωση πως πάρα πολύ δύσκολα θα ξεπερνούσαν τον εκνευρισμό που τους έσπρωχνε στην κατεύθυνση να κάνουν λάθος επιλογές σε όλους, γενικότερα, του τομείς στην ανάπτυξής τους στο παρκέ, με αποτέλεσμα το πρώτο μισό του αγώνα να τους βρει πίσω στο σκορ με δώδεκα πόντους διαφορά (24-36).

Ποιος είδε τους «γουναράδες» στην επανάληψη και δεν φοβήθηκε…

Το ότι οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη θα έκαναν την ύστατη προσπάθεια να μπούνε στο παιχνίδι στα λεπτά του β’ ημιχρόνου, είναι κάτι που του περίμεναν οι πολυπληθείς φίλοι- οπαδοί τους, όμως, αλήθεια είναι, πως είχε τέτοιο μέγεθος η δυναμική που πάτησαν το παρκέ, που, χωρίς άλλο, αποδείκνυε ότι μια άλλη ομάδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να αναμετρηθεί με τους φιλοξενούμενους και όχι εκείνη των δύο πρώτων δεκάλεπτων.

Έτσι, αφήνοντας οι «γουναράδες» στα αποδυτήρια την κάτω του μετρίου εμφάνισή τους στο α’ ημίχρονο και παίρνοντας έξτρα ώθηση από τον πολύ εκδηλωτικό κόσμο τους, αλλά και από την πολυμελή μπάντα χάλκινων, κατάφεραν να φέρουν τα κάτω πάνω και με ωραίο μπάσκετ να νικήσουν με 70-65.

Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί, ότι με τη λήξη του συναρπαστικότατου αγώνα, το παρκέ του κλειστού «Δημήτρης Διαμαντίδης» μετατράπηκε σε μια τεράστια πίστα διασκέδασης, όπου υπό τους ήχους των χάλκινων έγινε το… έλα να δεις, ενώ αυτός ο «χείμαρρος» κεφιού και χαράς συνεχίστηκε και στα αποδυτήρια.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Λόρτος-Ευφραιμίδης (Βόντζας)

Δεκάλεπτα: 9-10, 24-36, 50-48, 70-65

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 5, Πετρόπουλος 12 (1), Μελισσαράτος 10, Χονδρογιάννης 7, Απιδόπουλος, Χρυσόπουλος 8 (2), Ράπτης 4, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 15 (2), Καραμανώλης, Τζακόπουλος 7 (1), Φουρμαναβίτσιους 2.

Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 21 (5), Γράβας, Παπαχρήστος 8 (1), Μαυρογιάννης 6, Κακλαμάνος 7 (1), Καρράς 4, Παπαδόπουλος, Ερμείδης 4, Καλλές 11, Σαριμπαλίδης, Μαγκουνής 4 (1).