Ούτε η αδήριτη ανάγκη των «βυσσινί» για βαθμό ή βαθμούς, αλλά ούτε και οι απουσίες που είχαν οι «αρκούδες» του Βογατσικού, δεν οδήγησαν τελικά τον Κάστορα σε ένα θετικό αποτέλεσμα στο γήπεδό του, όπου γνώρισε την ήττα με σκορ 1-3, παραμένοντας έτσι- εκ νέου- σε δυσμενές βαθμολογικό περιβάλλον.

Από την άλλη, οι «κυανοκίτρινοι» του Νίκου Εμμανουηλίδη, μετά το… στραβοπάτημά τους στο Βογατσικό και την ήττα που γνώρισαν από τον Γράμμο Μαυροχωρίου με σκορ 2-3, επουδενί δεν ήθελαν να προσφέρουν στο νέο τους προπονητή μια δεύτερη συνεχή «γκέλα», προσβλέποντας στη νίκη τόσο για την επιστροφή τους στα χαμόγελα όσο και για την παραμονή τους στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Σχετικά, τώρα, με το αγωνιστικό κομμάτι αυτό καθαυτό, αλήθεια είναι, ότι οι «κάστορες» τα… έδωσαν όλα πάνω στο χορτάρι στο α’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο, από τη μία, κατάφεραν να σταθούν αξιοπρεπώς στο παιχνίδι, όμως, από την άλλη, να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας δεχθεί δύο γκολ και πετυχαίνοντας ένα.

Το 0-1, λοιπόν, προέκυψε στο 10’ από γκολ του Δημήτρη Λαζαρίδη, ενώ η ισοφάριση (1-1) καταγράφηκε στο 41ο λεπτό, ύστερα από γκολ που σημείωσε με δυνατό σουτ στο «Γ» ο Βασίλης Εστιάδης.

Ωστόσο, το γκολ αυτό οι «βυσσινί» δεν το χάρηκαν πολύ, καθώς δύο λεπτά αργότερα (43’), οι «αρκούδες» ανέκτησαν το προβάδισμα, έπειτα από γκολ που πέτυχε με κοντινό σουτ ο Γιώργος Τσολακάκης.

Σε ό, τι, τέλος, αφορά τα λεπτά της επανάληψης, γεγονός είναι, πως αυτά ανήκαν εξ’ ολοκλήρου στην Ομόνοια Βογατσικού, που πετυχαίνοντας ένα ακόμη γκολ στο 75’ με τον Μανώλη Αϊραντζή, πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Αξίζει, επίσης, να τονιστεί, ότι ο Κάστορας τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, εξαιτίας της αποβολής με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του Τράϊκου στο 83’.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Ρόντσης, Δημητριάδης