Γι ακόμη μια αγωνιστική η ομάδα της Καστοριάς 1980 πήρε τη νίκη και συνέχισε να προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα.

Στην 7η αγωνιστική ημέρα σημειώθηκαν τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες, ενώ οι δώδεκα ομάδες πέτυχαν συνολικά 18 τέρματα, με κερδισμένη να βγαίνει γι ακόμη μια φορά η Καστοριά 1980 που πήρε τη νίκη και παρέμεινε στην κορυφή μόνη της.

Πιο συγκεκριμένα, η ΑΕ Γραμμοχωρίων υποδέχθηκε στο γήπεδό της στο Μανιάκοι την Καστοριά 1980, από την οποία και γνώρισε την βαριά ήττα με σκορ 0-4.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και αυτό φάνηκε από το τέταρτο κιόλας λεπτό, όπου και άνοιξαν το σκορ (0-1) με τον Τόσκο, ενώ στο 22′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Τσαμτσάκη.

Στην επανάληψη και στο 62ο λεπτό συγκεκριμένα και πάλι ο Τσαμτσάκης έκανε το 0-3, ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε στο 76′ ο Μπλάντος. Τέλος. με 10 παίκτες έμειναν και οι δύο ομάδες καθώς στο 82′ ο Βελένης (Γραμμοχώρια) αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και στο 89′ ο Τσόπρας (Καστοριά 1980) την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα.

Τέσσερις βαθμούς πιο πίσω από την Καστοριά παρέμεινε η Αστραπή Μεσοποταμίας, που διεύρυνε το αήττητο σερί της και ταυτόχρονα πανηγύρισε την 5η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα κόντρα στην ΑΕ Βιτσίου με το ευρύ σκορ 5-0.

Το σκορ άνοιξε (1-0) στο πρώτο, μόλις, λεπτό ο Γρηγόρης Καραμανίδης, ενώ ο ίδιος πέτυχε και το δεύτερο τέρμα της ομάδας του στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45′). Ο Ψωμιάδης στο 55′ έκανε το 3-0 και ο Κοκοβίδης στο 60′ και στο 75′ το 4-0 και το 5-0 αντίστοιχα.

Ο Παναργειακός για δεύτερη, σερί, εβδομάδα έχασε και άλλους βαθμούς, καθώς κόλλησε στο μηδέν στην μεταξύ του κόντρα με την Δόξα Κορησού, με αποτέλεσμα πλέον να βρίσκεται 4 βαθμούς πίσω από την Καστοριά 1980.

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Γράμμος Μαυροχωρίου, ο οποίος επιβλήθηκε της Δόξας Αμπελοκήπων με 0-2.

Οι «κυανόλευκοι» καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, στην διάρκεια του οποίοι ευτύχισαν να πετύχουν δύο τέρματα με τον Φιλκοτσίδη στο 35′ και τον Αποστόλου στα… χασομέρια (45’+1′).

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν ΑΟ Κάστωρ και Πεντάβρυσος που ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν (0-1) με τον Ταχτατζή στο 20′, τελικά ισοφαρίστηκαν στο 74′ από τον Μάζο.

Τέλος, σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον -από πλευράς εξέλιξης- παιχνίδι στην Πολυκάρπη, με δύο ανατροπές του σκορ, δυνατές μονομαχίες, αλλά και δύο κόκκινες κάρτες, ο τοπικός Ηρακλής πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στην Ομόνοια Βογατσικού με σκορ 3-2.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν πολύ γρήγορα, στο 6ο λεπτό συγκεκριμένα, με τον Στασινόπουλο (1-0), ενώ στο 40′ ο Αλεξίου έφερε και πάλι το παιχνίδι στα… ίσα (1-1). Ενώ, πέντε λεπτά αργότερα (45′) ο Πρεσπάρης του Ηρακλή, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) κάρτα του διαιτητή κ. Παπαδόπουλου και άφησε την ομάδα του με έναν παίκτη λιγότερο.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι… αρκούδες του Βογατσικού έκαναν την ανατροπή (1-2) με τον Νούλα (50′), όμως δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους για πολύ, καθώς στο 55′ ο Στεργίου ισοφάρισε σε 2-2.

Την… λύτρωση στην ομάδα του έδωσε ο Σπύρος Καρανάσιος που στο 67′ κατάφερε να βρει δίχτυα και να χαρίσει τη νίκη στον Ηρακλή. Ενώ στο τέλος της αναμέτρησης (88′) ο Αλεξίου (Βογατσικού) είδε και αυτός την κόκκινη κάρτα.

Τέλος, στα δυσάρεστα νέα της αγωνιστικής είναι ο σοβαρός τραυματισμός του παίκτη της Πολυκάρπης, Παναγιώτη Παναϊωάννου, ο οποίος σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις έχει υποστεί ρήξη έξω μηνίσκου. Του ευχόμαστε γρήγορη ανάρρωση και σύντομα να τον δούμε ξανά στα γήπεδα!