Μόνο γούρικη δεν θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς τη δεύτερη δηλωμένη έδρα (Δ.Α.Κ. Άργους Ορεστικού) των «γουναράδων», όπου κλήθηκαν- λόγω των γνωστών προβλημάτων του «Δημήτρης Διαμαντίδης»-  να αντιμετωπίσουν τον Ερμή Αγιάς, γνωρίζοντας τελικά την πρώτη τους ήττα εντός των… τειχών τους στο 2019 με σκορ 60-68.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Επιστρέφοντας, λοιπόν, η Καστοριά στα αρνητικά αποτελέσματα, έχασε την ευκαιρία να «σκαρφαλώσει» στην 3η θέση της βαθμολογίας, στην οποία, εντέλει, διατηρήθηκε μόνη της η ομάδα του νομού Λάρισας, έχοντας, παράλληλα, αυξήσει κατά δύο τους βαθμούς τη διαφορά που τη χωρίζει από τους διώκτες της.

Όλα πήγαν στραβά από την αρχή για την Καστοριά

Έξω από τα… νερά τους ήταν οι «γουναράδες» καθ’ όλη τη διάρκεια τους αγώνα- πλην, βεβαίως, ολίγων περιπτώσεων και, κύρια, στο τελευταίο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, παίρνοντας, ταυτόχρονα, και το προβάδισμα στο σκορ με τρεις πόντους.

Εντούτοις, η γενικότερη «αφύπνισή» τους στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, όπως αποδείχθηκε, δεν ήταν αρκετή για να τους χαρίσει τη νίκη, μιας και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα που απαιτούνταν και ανακτώντας το προβάδισμα στο σκορ, κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Ευφραιμίδης-Τζίμα (Βόντζας)

Δεκάλεπτα: 15-21, 28-35, 48-53, 60-68

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 3 (1), Πετρόπουλος 15 (2), Μελισσαράτος 4, Χονδρογιάννης, Βλάχος 1, Απιδόπουλος 8, Χρυσόπουλος 11, Ράπτης 7, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 5, Τζακόπουλος 1, Φουρμαναβίτσιους 5 (1).

Ερμής Αγ. (Λίβανος): Τσιαμπαλής 5 (1), Τσιλούλης 7 (1), Σπυρόπουλος 3, Τζόλος 16 (1), Κόμματος 2, Νταλός 10, Τριανταφύλλου 16 (1), Λάππας, Βρέττας, Λόλας 9.