Ο τελικός του Champions League βάφτηκε «κόκκινος» με την Λίβερπουλ να επιστρέφει στην κορυφή μετά το 2005 – Οι Σαλάχ, με αμφισβητούμενο πέναλτι στο 2′ και ο Οριγκί στο 87′ τα γκολ για την 6η κούπα της Λίβερπουλ

Δεν ήταν ο καλύτερος τελικός που έχουμε παρακολουθήσει… Για την ακρίβεια ήταν από τους πιο μέτριους ποιοτικά.

Ωστόσο, ειδικά στο Β’ ημίχρονο, είχε όλα τα στοιχεία ενός αγγλικού ντέρμπι, με την Λίβερπουλ να χτυπά στην αρχή και στο τέλος του αγώνα και να ρίχνει στο καναβάτσο την, πρωτάρα σε τελικούς, Τότεναμ που θα μείνει με την απορία του τι θα μπορούσε να πετύχει αν και εφόσον δεν στράβωνε το ματς στο 27ο δευτερόλεπτο!

Πριν από 15 χρόνια η Λίβερπουλ στον επικό τελικό με την Μίλαν είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με γκολ του… Μαλντίνι στο… 2′, σήμερα κέρδισε πέναλτι στα 27 δευτερόλεπα.

Στην πρώτη επίθεση του αγώνα ο Μανέ κινήθηκε στα όρια της περιοχής, ο Σισοκό έτρεξε πάνω του και σήκωσε το χέρι για να κατευθύνει την υπόλοιπη άμυνα με τον Σενεγαλέζο να κάνει την σέντρα και η μπάλα αφού βρήκε το στήθος του Γάλλου στη συνέχεια βρήκε και το απλωμένο χέρι του.

Οι παίκτες της Λίβερπουλ έκαναν σα να τους χτύπησε ρεύμα, με τον Σλοβένο διαιτητή Νταμίρ Σκόμινα να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα.

Οι παίκτες της Τότεναμ διαμαρτυρήθηκαν, μέσα τους ήλπιζαν ο Σκόμινα να δει το VAR, ο Σλοβένος όμως (προφανώς είχε ενημέρωση από την ενδοεπικοινωνία) δεν άλλαξε γνώμη κι ο Σαλάχ νίκησε τον Γιορίς (που έπεσε σωστά, αλλά η μπάλα πέρασε από πάνω του) για το 1-0 στο 2’…

Ότι κι αν είχε σχεδιάσει ο Ποτσετίνο είχε πάει περίπατο από πολύ νωρίς και το χειρότερο ήταν ότι οι παίκτες του σοκαρίστηκαν σε τέτοιο βαθμό που σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν…

Στο β’ ημίχρονο η αλήθεια είναι ότι η εικόνα τους ήταν πολύ καλύτερη, δημιούργησαν κάποιες φάσεις, κυρίως με μακρινά σουτ, όμως ο Άλισον ήταν κέρβερος και στο 87′ ο Οριγκί πέτυχε το 2-0 βάζοντας οριστικά τέλος στην αγωνία.

Πηγή: protothema.gr