Την ήττα γνώρισαν τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα Παίδων και Νέων της ΕΠΣ Καστοριάς – IRIS catering – με αντίπαλο την ΕΠΣ Κοζάνης, στο πρώτο επίσημο ματς που έδωσαν σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του Κάστορα στην Χλόη.

Του Δημήτρη Κουτσή

Έτσι μετά τις μεγάλες νίκες στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στα Γρεβενά, ήρθαν οι πρώτες ήττες για την ΕΠΣ Καστοριάς, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων, δίνοντας νέο ενδιαφέρον για την κατάκτηση της 1ης προνομιούχο θέσης.

Να σημειωθεί ότι και τα δύο ματς διεξήχθησαν λόγω έντονης βροχόπτωσης σε πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, όπου στον αγώνα των Παίδων η Μικτή ΕΠΣ Καστοριάς, γνώρισε την ήττα με σκορ 0-2, σε ένα παιχνίδι, όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και με δύο γκολ που σημείωσαν στην εκπνοή των δύο ημιχρόνων (40’ Σπυριλές και 80’ Κρητικός), πήραν δίκαια τη νίκη, ενώ η ομάδα της Καστοριάς, μόνο στο β’ ημίχρονο προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά χωρίς τελικά να τα καταφέρει.

Ο αγώνας των νέων παρά το βαρύ γήπεδο εξελίχθηκε σε πραγματικό ντέρμπι, με πολλές δυνατές μονομαχίες, πάθος, ψυχή  και  με ικανοποιητικό θέαμα και από τις δύο ομάδες. Τα παιχνίδι ήταν ανοιχτό, κύλησε με μοιρασμένη την υπεροχή  των ομάδων, με συνεχές ανεβοκατέβασμα της μπάλας και αρκετές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και χάρισε το τρίποντο στην ΕΠΣ Κοζάνης σημείωσε με εξαιρετική ενέργεια ο Μαρνασίδης στο 80’.