Η ‘’Δόξα’’ Αμπελοκήπων μετά από ονειρική εμφάνιση συνέτριψε με το εμφατικό σκορ 5-0 τον ΠΑΟΚ Κοζάνης, σκορπίζοντας ενθουσιασμό και αισιοδοξία για το μέλλον!

Τα κορίτσια του Σταύρου Ευαγγελίδη, μετέτρεψαν ένα θεωρητικά δύσκολο ματς σε υγιεινό περίπατο, συντρίβοντας τον φιλόδοξο και έναν εκ των φαβορί για την άνοδο ΠΑΟΚ Κοζάνης με το επιβλητικό σκορ 5-0, σκορ, που όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση κρίνεται φτωχό, αφού η ομάδα της ‘’Δόξας’’, είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών για να πετύχει μια νίκη με αστρονομικό σκορ !!!

Χρειάστηκε να γνωρίσει τρεις ήττες και να κερδίζει μόνο τις εντυπώσεις στα συγκεκριμένα παιχνίδια, για να έρθει η 7η αγωνιστική, και επιτέλους, τα κορίτσια της νεοσύστατης ομάδας της ‘’Δόξας’’ Αμπελοκήπων, να γευτούν την πρώτη ουσιαστικά νίκη τους στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Και δεν ήταν απλά μια νίκη, αφού πέρα από το θριαμβευτικό 5-0, τα κορίτσια της ‘’Δόξας’’ πραγματοποίησαν μία εμφάνιση όνειρο, σκορπίζοντας άνεμο αισιοδοξίας για το μέλλον.

Το τελικό αποτέλεσμα 5-0 αναμφίβολα προκάλεσε μεγάλη αίσθηση, αφού ούτε τα ίδια τα κορίτσια πίστευαν πριν το ματς, ότι θα πετύχαιναν μία τόσο εύκολη και εντυπωσιακή νίκη, η οποία, φυσικά, συνοδεύτηκε και από μία εξαιρετική εμφάνιση. Μια νίκη, την οποία, δικαιολογημένα πανηγύρισαν ‘’τρελά’’ μετά το σφύριγμα της λήξης του αγώνα.

Πήρε τη ρεβάνς και το πρώτο ‘’τρίποντο’’

Είναι γεγονός ότι όλη την προηγούμενη εβδομάδα η ομάδα της ‘’Δόξας’’ προετοιμαζόταν εντατικά για το συγκεκριμένο παιχνίδι, δηλώνοντας αισιόδοξες για το πρώτο – επιτέλους – ‘’τρίποντο’’ στο πρωτάθλημα. Με πολύ καλή ψυχολογία λοιπόν και ανεβασμένο ηθικό, τα κορίτσια της ‘’Δόξας’’ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένα για τη νίκη.

Το ματς εξ’ αρχής έμοιαζε για πολύ δύσκολο, μιας και η ομάδα του ΠΑΟΚ Κοζάνης, πρωταγωνιστεί στον 3ο όμιλο και διεκδικεί την άνοδο, ωστόσο, όμως, σε καμία περίπτωση δεν δικαιολόγησε την βαθμολογική του θέση, γνωρίζοντας την πιο βαριά ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ θα πρέπει να επισημανθεί, ότι παρατάχθηκε με ορισμένες απουσίες, ωστόσο, όμως, δεν δικαιολογείται αυτή η εμφάνιση.

Φυσικά, γι’ αυτό φρόντισαν τα κορίτσια της ‘’Δόξας’’ τα οποία μετέτρεψαν το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο, ενώ στα αξιοσημείωτα είναι το γεγονός ότι η τερματοφύλακας Μαρίζα Κράνα, ελάχιστες φορές απειλήθηκε η εστία της και στην κυριολεξία ήταν ‘’θεατής’’.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η ‘’Δόξα’’ έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό στο ΔΑΚ Καστοριάς, στο ματς της 7ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής Γυναικών, με αντίπαλο τον φιλόδοξο και έμπειρο στην κατηγορία ΠΑΟΚ Κοζάνης. Ένα πολύ δύσκολο ματς, που τα κορίτσια του Σταύρου Ευαγγελίδη, το μετέτρεψαν απλά σε τυπική διαδικασία!!!

Παίζοντας με πάθος, δύναμη, πείσμα και επιδεικνύοντας σοβαρότητα και αγωνιστική πειθαρχία, με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και υψηλά ποσοστά κατοχής, οι “μαγευτικές και αξιόμαχες’’ παίκτριες της ‘’Δόξας’’, πίεσαν από την αρχή τις αντιπάλους της, σημειώνοντας 5 γκολ, ενώ, ταυτόχρονα, έχασαν άπειρες ευκαιρίες, για να πετύχουν μια νίκη με αστρονομικό σκορ!!!

Από το ξεκίνημα του αγώνα τα κορίτσια των Αμπελοκήπων μπήκαν ‘’φουριόζα’’ στο γήπεδο, υποχρεώνοντας τις αντιπάλους τους σε παθητικό ρόλο. Έτσι, μόλις στο 2’ η Μαρία Δρακάκη έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν το πλασέ της από ευνοϊκή θέση απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ η Παπαδοπούλου.

Η ασφυχτική πίεση των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε γκολ πέντε λεπτά αργότερα (6’), όταν από εξαιρετική ατομική ενέργεια και σέντρα από αριστερά της Νικόλ Τζιάρα στην καρδιά της άμυνας, η σύγχυση που ακολούθησε, τελική αποδέκτρια της μπάλας έγινε η προωθημένη Μάχη Παππά, η οποία με κοντινό σουτ άνοιξε τον δρόμο για την μεγάλη νίκη της ομάδας της, σημειώνοντας, παράλληλα και το πρώτο της τέρμα στην φετινή σεζόν (1-0).

Στο 17’ δυνατό σουτ της Τζιάρα απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια η τερματοφύλακας και στην επιστροφή, το νέο ασθενές όμως σουτ της αμαρκάριστης Μάρκου, έδωσε την ευκαιρία στην Παπαδοπούλου να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 27’ τεράστια ευκαιρία για το 2-0 από την Ανδριάνα Μάρκου, όταν το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ η Παπαδοπούλου, ωστόσο, όμως, στο επόμενο λεπτό, η ίδια ‘’φρόντισε’’ να σκοράρει με κοντινό αριστερό σουτ, πετυχαίνοντας και αυτή το πρώτο της τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 32’ μετά από οργανωμένη επιθετική προσπάθεια η Μάρκου αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε, ενώ στο 36’ η ίδια, μετά από φάση διαρκείας από το ύψος της μεγάλης περιοχής με σουτ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της Παπαδοπούλου.

Στο ίδιο μοτίβο κυμάνθηκε και η επανάληψη όπου τα κορίτσια των Αμπελοκήπων ήταν στην κυριολεξία ‘’καταιγιστικά’’. Έτσι, στο 55’ η Μυρτώ Γκόγκου που πριν τρία λεπτά είχε μπει αλλαγή, με ανεπανάληπτη ατομική ενέργεια και αφού πέρασε 2 αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ διεύρυνε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, σημειώνοντας και αυτή το πρώτο της προσωπικό τέρμα στο πρωτάθλημα.

Τρία λεπτά αργότερα η ίδια πάλι με ατομική ενέργεια και από θέση βολής σούταρε πάνω στην αντίπαλη τερματοφύλακα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 63’ η Τσιούκρα, μετά από ωραία ατομική ενέργεια βρέθηκε σε θέση βολής, ωστόσο, όμως αστόχησε.

Νέα μεγάλη ευκαιρία στο 62’ με την Τάσιου όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή εξουδετέρωσε δύσκολα η Παπαδοπούλου, ενώ στο 65’ μετά από πάσα ασίστ της Τάσιου στην Τζιάρα, η τελευταία από θέση τετ α τετ πλάσαρε άουτ, χάνοντας απίστευτη ευκαιρία για το 4-0.

Όμως, τρία λεπτά αργότερα (68’), η πρώτη σκόρερ του πρωταθλήματος Νικόλ Τζιάρα, μετά από πάσα ‘’πάρε-βάλε’’ της Τάσιου, με υποδειγματικό αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Παπαδοπούλου, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ (4-0).

Ο επιθετικός ‘’χείμαρος’’ της ‘’Δόξας’’ δεν είχε σταματημό, και στο 75’ η Βασιλική Μουρτσέκα με σέντρα σουτ στην καρδιά της άμυνας, η Τάσιου εξ’ επαφής με προβολή σουτάρει άουτ, χάνοντας απίστευτη ευκαιρία, ενώ στο 80’ η ίδια το πλασέ που επιχείρησε ανάγκασε την Παπαδοπούλου να αποκρούσει με αυτοθυσία σε κόρνερ.

Στο 84’ δυνατό σουτ της Μουρτσέκα απέκρουσε προσωρινά η Παπαδοπούλου, αποδέκτης της μπάλας έγινε η Τάσιου η οποία δεν κατάφερε από θέση πνοής να σκοράρει με ‘’τακουνάκι’’ που επιχείρησε.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ‘’Δόξα’’ στο 87’, όταν η Τσιούκρα με ατομική ενέργεια πλάσαρε, για να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ η αντίπαλη τερματοφύλακας.

Το ‘’κερασάκι’’ στην τούρτα έβαλε στο 89’ η Νικόλ Τζιάρα, όταν με αριστοτεχνικό αριστερό πλασέ έξω από την περιοχή ‘’κρέμασε’’ τη Παπαδοπούλου, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

Εύκολο το έργο των κ.κ. Κατή, Μπαλάκα, Δουμτσή (ΣΔ Φλώρινας)

‘’ΔΟΞΑ’’ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ : Κράνα, Τζανοπούλου, Γκάνα, Σαββοπούλου, Παππά (73’ Σιαραφέρα), Μουρτσέκα, Δρακάκη (46’ Τσιούκρα), Μάρκου, Λιούλια (52’ Γκόγκου), Τζιάρα, Τάσιου.