Πολλά γκολ και πλούσιο θέαμα από τις 16 ομάδες στην πρεμιέρα του κυπέλλου της ΕΠΣ Καστοριάς.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Στην «μάχη» για το κύπελλο ρίχτηκαν το Σαββατοκύριακο οι 16 «μονομάχοι», χαρίζοντας στον φίλαθλο κόσμο της Καστοριάς (όποιος μπόρεσε να βρεθεί έστω και έξω από τα γήπεδα) πλούσιο θέαμα και 33 συνολικά γκολ.

Πιο αναλυτικά, στον 1ο όμιλο και στο παιχνίδι στο Βογατσικό, η τοπική Ομόνοια επικράτησε εύκολα του ΑΣ Πενταβρύσου με σκορ 4-0, πήραν τους τρείς βαθμούς και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τη νέα σεζόν. Τα γκολ πέτυχαν: στο 2′ ο Τραυλός (1-0), στο 45′ ο Τσαμτσάκης (2-0), στο 65′ ο Λιάπης (3-0) και στο 70′ ο Νούλας (4-0).

Στον 2ο όμιλο, στην αναμέτρηση μεταξύ του Νέστωρα Νεστορίου και της ΑΕ Γραμμοχωρίων, τα «ελάφια» πετυχαίνοντας δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 55′ με τον Κωνσταντίνου και στο 63′ με τον Νάκο, έφυγαν με το διπλό και ξεκίνησαν με το δεξί τις επίσημες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

Στο άλλο παιχνίδι του ίδιου ομίλου, ο ΑΣ Νταηλάκης πήρε τη νίκη από τον ΑΟ Κάστωρ με σκορ 3-2. Το σκορ άνοιξε ο Ευαγγέλου στο 5′ με πέναλτι (1-0), ενώ το παιχνίδι έφερε ξανά στα… ίσια (1-1) ο Πήττας επίσης με πέναλτι στο 16′. Προβάδισμα στην ομάδα του (Νταηλάκη) έδωσε ξανά ο Ευαγγέλου στο 26′ (2-1), ενώ την διαφορά αύξησε (3-1) στις αρχές του 2ου ημιχρόνου (47′) ο Ζήκος. Το τελικό σκορ 3-2 διαμόρφωσε ο Μαλεγγάνος στο 55′ από το σημείο του πέναλτι.

Στον 3ο όμιλο και στην Μεσοποταμία, οι Ελπίδες αν και το πάλεψαν δεν κατάφεραν τελικά να αποσπάσουν βαθμό ή βαθμούς από τον Παναργειακό, από τον οποίο ηττήθηκαν με σκορ 2-3. Το 0-1 έκανε στο 20′ ο Ρόμπος, το 1-1 στο 25′ Κοτανίδης, το 1-2 έκανε στο 46′ ο Ζενελάκ, στο 50′ ξανά ο Ρόμπος έκανε το 1-3, ενώ το τελικό 2-3 πέτυχε στο 75′ ο Παπαθανασιάδης από την άσπρη βούλα.

Στον 4ο και τελευταίο όμιλο, η Δόξα Κορησού είχε ένα εύκολο απόγευμα στο ΔΑΚΚ, όπου και επικράτησε με το ευρύ σκορ 1-7 του ΑΓΣΝΚ Καστοριάς. Ο Ι. Τσόπρας σημείωσε χατ τρικ (στο 15′ το 0-2, στο 48΄το 0-5 και στο 58′ το 0-6), ο Δ. Μηλιάτης βρήκε δίχτυα δύο φορές για την ομάδα του (στο 12′ το 0-1 και στο 28′ το 0-3), ενώ μια φορά βρήκε ο Π. Γάκιας πετυχαίνοντας στο 30′ το 0-4 και ο Αφεντουλίδης στο 75′ το 1-7! Το μοναδικό γκολ για τον ΑΓΣΝΚ Καστοριάς πέτυχε στο 59′ ο Νταουλτσίδης (1-6).

Τέλος, στο μόνο γήπεδο δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, ήταν αυτό της Πολυκάρπης, όπου ο τοπικός Ηρακλής και η ΑΕ Βιτσίου, κόλλησαν στο απόλυτο μηδέν και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0).

Η Αστραπή Μεσοποταμίας «στραβοπάτησε» σήμερα το απόγευμα στο γήπεδό της και παρότι προηγήθηκε με δύο γκολ, τελικά, ήρθε ισόπαλη με την Δόξα Αμπελοκήπων με σκορ 2-2 και μοιράστηκε τους βαθμούς με τους «μαυραετούς».

Οι γηπεδούχοι όπως προαναφέραμε παρότι προηγήθηκαν με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, τα οποία πέτυχε ο Ταρέλι στο 23′ από το σημείο του πέναλτι (1-0) και στο 38′ (2-0), τελικά πλήρωσαν τα λάθη -στο δεύτερο ημίχρονο- αλλά και την αστοχία τους και έδωσαν την ευκαιρία στον Λ. Τρυφόπουλο στο 83′ να μειώσει σε 2-1 και στον Μπούνα στο 85′ να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Έτσι, ο Παναργειακός έμεινε μόνος του στην 1η θέση του 3ου ομίλου.

Από την άλλη, ο Γράμμος Μαυροχωρίου είχε ένα εύκολο απόγευμα στο γήπεδο του Χιλιοδένδρου όπου και επικράτησε του τοπικού Κεραυνού με σκορ 1-4 και έπιασε στην κορυφή του 1ου ομίλου την Ομόνοια Βογατσικού.

Ο Γράμμος, άνοιξε το σκορ (0-1) στο 20′ με τον Κιρκοτσίδη από την άσπρη βούλα και 9 λεπτά αργότερα (29′) διπλασίασε τα τέρματά του με τον Κρανιά, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και μείωσαν σε 1-2 ένα λεπτό μετά (30′) με τον Τσιανή. Το σκορ ημιχρόνου (1-3) διαμόρφωσε και πάλι ο Κιρκοτσίδης στο 45′, ενώ το τελικό 1-4 έκανε ο Χριστόπουλος στο 84′.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

1ος Όμιλος
Ομόνοια Βογατσικού – ΑΣ Πενταβρύσου 4-0

02′ Τραυλός 1-0
45’Τσαμτσάκης Γ. 2-0
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-0
65′ Λιάπης 3-0
70′ Νούλας X. 4-0

Κεραυνός Χιλιοδέντρου – Γράμμος Μαυροχωρίου 1-4

20′ Κιρκοτσίδης 0-1 (πεν.)
29′ Κρανιάς 0-2
30’Τσιανής 1-2
45′ Κιρκοτσίδης 1-3
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-3
84′ Χριστόπουλος 1-4
1-4 ΤΕΛΙΚΟ

2ος Όμιλος
Νέστωρ Νεστορίου – ΑΕ Γραμμοχωρίων 0-2

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0
55′ Κωνσταντίνου Θ. 0-1
63′ Νάκος Φ. 0-2
0-2 ΤΕΛΙΚΟ

ΑΣ Νταηλάκης – ΑΟ Κάστωρ 3-2

05′ Ευαγγέλου 1-0 (πεν.)
16′ Πήτας 1-1 (πεν.)
26′ Ευαγγέλου 2-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-1
47′ Ζήκος 3-1
55′ Μαλεγγάνος 3-2 (πεν.)
3-2 ΤΕΛΙΚΟ

3ος Όμιλος
Ελπίδες Μεσοποταμίας – Παναργειακός 2-3

20′ Ρόμπος Μ. 0-1
25′ Κοτανίδης 1-1
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-1
46′ Ζενελάκ 1-2
50′ Ρόμπος Μ. 1-3
75′ Παπαθανασιάδης Μ. 2-3 (πεν.)
2-3 ΤΕΛΙΚΟ

Αστραπή Μεσοποταμίας – Δόξα Αμπελοκήπων 2-2

23′ Ταρέλι 1-0 (πεν.)
38′ Ταρέλι 2-0
83′ Τριφόπουλος Λ. 2-1
85′ Μπούνας 2-2
2-2 ΤΕΛΙΚΟ

4ος Όμιλος
ΑΓΣΝΚ Καστοριά – Δόξα Κορησού 1-7

12′ Μηλιάτης Δ. 0-1
15′ Τσόπρας Ι. 0-2
28′ Μηλιάτης Λ. 0-3
30′ Γάκιας Π. 0-4
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-4
48′ Τσόπρας Ι. 0-5
58′ Τσόπρας Ι. 0-6
59′ Νταουλτσίδης 1-6
75′ Αφεντουλίδης 1-7