Λένε, ότι για την επίτευξη του στόχου στα ομαδικά αθλήματα, τη νίκη δηλαδή, στην περίπτωσή μας το ποδόσφαιρο, πρέπει μια ομάδα να ακολουθήσει μια συγκεκριμένη «συνταγή». Και για να πάρει… σάρκα και οστά αυτή, απαιτείται συνδυασμός αρκετών πραγμάτων, όπως π.χ. ικανότητα στο γκολ, πειθαρχία στις κινήσεις στο χορτάρι, δυναμισμό, αυταπάρνηση και, τέλος πάντων, σοβαρή δουλειά στον αγωνιστικό χώρο.

Ρεπορτάζ: Δαμιανός Δέλλιος

Τα συστατικά, λοιπόν, αυτά, αλήθεια είναι, ότι διέθεταν στη σαββατιάτικη αναμέτρηση των Αμπελοκήπων τόσο η γηπεδούχος Δόξα όσο και ο φιλοξενούμενος Ηρακλής Πολυκάρπης, καταφέρνοντας να παραθέσουν όλα τα παραπάνω στο τερέν, με αποτέλεσμα η διεκπεραιωτική διάθεση των παικτών τους για καλή και μεστή μπάλα να τους ανοίξει διάπλατα τον δρόμο για παράδοση μαθημάτων παραγωγικού και, συνάμα, θεαματικού ποδοσφαίρου.

Κι ενώ, όμως, οι δύο ομάδες ξεδίπλωσαν τις αρετές τους στο χορτάρι, προσφέροντας, ταυτόχρονα, όμορφο θέαμα στους φίλους- οπαδούς τους, τελικά, δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη, καθότι βρήκαν δίχτυα από τρεις φορές η καθεμία, με συνέπεια να βάλουν στο… σακούλι τους από έναν βαθμό, ενώ, γεγονός είναι, ότι οι «μαυραετοί» τα έχουν και με την τύχη τους- κύρια- μετά το 2-3 στο 48’, οπότε- πλην του γκολ της ισοφάρισης (3-3) στο 77’, έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για την πλήρη ανατροπή του σκορ.

Σε ό, τι, τώρα, έχει σχέση με το… ξετύλιγμα του κουβαριού του αγώνα, γεγονός είναι, ότι η Δόξα πήρε «κεφάλι» στο σκορ μόλις στο 3’, όταν ο Λάζαρος Τρυφόπουλος σημάδεψε δίχτυα για το 1-0, ενώ πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο αμέσως επόμενο λεπτό (4’), ο Θωμάς Τοροσίδης έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Λίγο, εντούτοις, πριν την εκπνοή του α’ ημιχρόνου (42’), ο Πέτρος Τερέζιου με κεφαλιά άλλαξε τους συσχετισμούς στο παιχνίδι, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (1-2), ενώ στο 47’ ο Γρηγόρης Πρεσπάρης έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στον Ηρακλή, πετυχαίνοντας το 1-3.

Από το παραπάνω, ωστόσο, λεπτό και μετέπειτα, αλήθεια είναι, ότι το γήπεδο «έγειρε» για τους φιλοξενούμενους, μιας και οι «μαυραετοί» με περισσή διάθεση να πάρουν κάτι από το παιχνίδι αντεπιτέθηκαν με όλες τους τις δυνάμεις, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 2-3 στο 48’ με τον Θωμά Τρυφόπουλο και να ισοφαρίσουν σε 3-3 με τον Γιάννη Ολοκτσίδη στο 77’, ενώ, όπως προαναφέρθηκε, αν  ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια στο διάστημα αυτό, τότε, θα μιλούσαν για μια επική νίκη τους.

Διαιτητές: Καραταΐδης, Ρόντσης, Παπαδόπουλος

Δόξα Αμπελοκήπων: Ανδρεόπουλος, Σουκαλόπουλος, Μιχαλόπουλος Ν., Ντίμτσιος Ι., Τρυφόπουλος Θ., Ευαγγελίδης (70’ Ολοκτσίδης), Μιχαλόπουλος Χ., Ζαφειρόπουλος, Τρυφόπουλος Λ., Ντίμτσιος Ε., Καραϊσκάκης

Ηρακλής Πολυκάρπης: Ευαγγέλου, Γώγος (46’ Αθανασίου), Καραμήτρος Ε., Ιωάννου, Παπαθανασίου, Τερέζιου, Τοροσίδης, Σίμος, Καραμήτρος Ι., Στασινόπουλος, Πρεσπάρης (78’ Παπαθανασίου Α.)