Στο 90’+4’ δέχθηκαν οι «γουναράδες» το γκολ της ήττας τους με 1-0 από τη «Δόξα» στην Κρανούλα, εκφράζοντας, ωστόσο, έντονες διαμαρτυρίες για την απόφαση του διαιτητή κ. Στυλιανού να μη σφυρίξει επιθετικό φάουλ του σκόρερ Γκέκα στον Νίνο

Στην Κρανούλα, κόντρα στην τοπική «Δόξα», οι «γουναράδες» έχασαν την ευκαιρία να «γράψουν» τον πρώτο βαθμό στο ενεργητικό τους, μιας και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90’+4’) δέχθηκαν το γκολ της τέταρτης κατά σειρά ήττα τους με σκορ 1-0, με αποτέλεσμα να παραμείνουν στον… πάτο της βαθμολογίας.

Αναφορικά, τώρα, με το παιχνίδι αυτό καθαυτό, αλήθεια είναι, ότι το Καστοριανό συγκρότημα έδειξε σημάδια αγωνιστικής βελτίωσης σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες του, όμως, όπως προαναφέρθηκε, δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, σε ένα- κατά τ’ άλλα- ματς, που δεν κινδύνεψε με σοβαρή παραβίαση της εστίας του, κύρια στα λεπτά της επανάληψης, πλην του γκολ (1-0) στο 94’, για το οποίο, ωστόσο, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους «γουναράδες» στον διαιτητή κ. Στυλιανό, υποστηρίζοντας πως είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ από τον Γκέκα στον Νίνο πριν ο πρώτος στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κράτσιου.

Ήταν, τέλος, μια ήττα για τους «ερυθροκίτρινους» που προέκυψε από το… πουθενά, καθότι, όπως προαναφέρθηκε, ελέω του «πλαστού» γκολ που δέχθηκαν στα χασομέρια, υποχρεώθηκαν να φύγουν από το γήπεδο της Κρανούλας με την πίκρα στα χείλη και με το παράπονο ότι ο διαιτητής κ. Στυλιανός «έσπρωξε» τους  Γιαννιώτες στη νίκη, που, άλλωστε, βάσει της εικόνας τους στο παιχνίδι, δεν τη δικαιούνταν.

O Mακεδονικός Φούφα πήρε το ντέρμπι (0-1) στην ΑΕΠ Καραγιαννίων και αποσπάστηκε στην κορυφή

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει από σήμερα το απόγευμα ο Μακεδονικός Φούφα μετά τη μεγάλη νίκη με σκορ 0-1 που πέτυχε στο ΔΑΚ Κοζάνης επί της ΑΕΠ Καραγιαννίων στο ντέρμπι κορυφής της 6ης αγωνιστικής.

Στην 2η θέση πέρασε ο Τηλυκράτης Λευκάδας μετά την εντός έδρας νίκη του (2-0) επί του Αστέρα Παραποτάμου, ενώ σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή πλησίασε η Λευκίμη που πήρε το πρώτο τρίποντο εντός έδρας (1-0) τον Πανλευκάδιο.

Στην 4η θέση οπισθοχώρησε η ΑΕΠ Καραγιαννίων μετά την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ  βαθμούς και γκολ (2-2) μοιράστηκαν Θεσπρωτός και Εθνικός Φιλιππιάδας  στην μεταξύ τους αναμέτρηση.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) έληξε και το ματς Ερμής Αμυνταίου-Σκουφάς Κομποτίου, ενώ η Καστοριά μετά και τη νέα ήττα (1-0) στην Δόξα Κρανούλας, παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς βαθμό.