Νίκη… ουσίας, που ισοδυναμεί με ατόφιο «χρυσάφι», πέτυχαν οι «κιτρινόμαυροι» της Μεσοποταμίας στην Πολυκάρπη, όπου επικράτησαν του Ηρακλή με σκορ 0-1, κάνοντας, παράλληλα, ποδαρικό με το… δεξί στον β’ γύρο.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Δέλλιος

Έχοντας, λοιπόν, η Αστραπή ξεκινήσει αισίως τις υποχρεώσεις της στο δεύτερο μισό του τρέχοντος πρωταθλήματος, γεγονός είναι, ότι, από τη μία, διατήρησε το αήττητό της, ενώ, από την άλλη, αύξησε- έστω προσωρινά- στους έξι πόντους τη διαφορά που τη χωρίζει από τον δεύτερο στη βαθμολογία Παναργειακό, που λόγω του προγραμματισμένου ρεπό του υποχρεώθηκε να μην αγωνιστεί για μία ακόμη εβδομάδα.

Ωστόσο, αλήθεια είναι, ότι το παιχνίδι αυτό καθαυτό, ήταν κατώτερο των προσδοκιών του κόσμου που το παρακολούθησε, μιας και από πλευράς θεάματος δεν είχε πολλά πράγματα να επιδείξει.

Ωστόσο, σε ό, τι σχετίζονταν με στοιχεία όπως δύναμη, αποφασιστικότητα και πάθος για τη νίκη, γεγονός είναι, πως υπήρχαν σε μπόλικες, μάλιστα, δόσεις, ενώ το ενδιαφέρον των φιλάθλων και  των δύο ομάδων, έτσι όπως το ματς εξελίχθηκε, διατηρήθηκε αμείωτο μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή κ. Πετρόπουλου.

Τέλος, τα αριθμητικά δεδομένα της αναμέτρησης διαμορφώθηκαν στο 2ο λεπτό, έπειτα από γκολ (0-1) που σημείωσε ο Νίκος Κοκοβίδης, ενώ, άξιο αναφοράς, είναι το γεγονός, ότι στο α’ ημίχρονο η Αστραπή ήταν εκείνη που είχε το… πάνω χέρι στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας και φάσεις για τη διεύρυνση του προβαδίσματός της, ενώ στην επανάληψη ο Ηρακλής, από τον ρόλο που υπηρετούσε ως «κομπάρσος» του αγώνα μετατράπηκε σε «πρωταγωνιστή», χωρίς, όμως, την πρωτοβουλία των κινήσεών του στο χορτάρι να τη μετουσιώσει σε γκολ.

Διαιτητές: Πετρόπουλος, Δημητριάδης, Ρόντσης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Ευαγγέλου, Ιωάννου (72′ Παπαιωάννου), Ρέντας, Τερέζιου, Παπαθανασίου Α., Σίμος, Μήλιος, Πρωτόγερος, Καραμήτρος Β.  (58′ Καραμήτρος Ι.), Στασινόπουλος, Τοροσίδης

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Μεϊμαρίδης, Ξανθόπουλος, Σιοπόβου, Ιωαννίδης, Σαλονικίδης, Καρανάσιος Α., Κοκοβίδης (68′ Καρανάσιος Σ.), Νικολάου (65′ Μούσσιας), Καλλιμάνης (58′ Παλαιοδήμος), Ταρέλι, Καραμανίδης Γ.