Κάποιες φορές στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει λογική. Δεν μετρά η αγωνιστική εικόνα των αντιπάλων, ποιος είναι φορμαρισμένος, ποιος είναι το φαβορί, προς ποια κατεύθυνση κλίνει η… πλάστιγγα της αναμέτρησης. Κάποιες φορές προκύπτουν αστάθμητοι παράγοντες, όπως η «κακοδαιμονία» σε φάσεις… κλειδιά.

Αυτό, λοιπόν, κατά γενική ομολογία, συνέβη το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στο γήπεδο της Κολοκυνθούς, όπου ο Ηρακλής Πολυκάρπης στην κόντρα του με τον Κρόνο είδε τους κόπους και την αξιοσύνη των παικτών του σε ό, τι αφορά τη «δικαιοσύνη» του ματς να μην αποδίδεται και να του χαρίζει- μετά το τελικό σκορ 3-3- μόνο έναν βαθμό, ο οποίος με ποδοσφαιρική λογική, βάσει, βεβαίως, όσων εκτυλίχθηκαν στο χορτάρι δεν εξηγείται.

Μεγάλο, εντέλει, μερίδιο στο να μην κόψει «ρόδα μυρωδάτα» ο Ηρακλής στην κόντρα του με τον Κρόνο και, παράλληλα, να μην του δοθεί η ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες, ανήκει στην κακοτυχία των παικτών  του, οι οποίοι- πλην των τριών γκολ που πέτυχαν- θα μπορούσαν την υπεροχή τους να τη μετουσιώσουν και σε περισσότερα, μιας και ουκ ολίγες φορές βρέθηκαν σε θέση… βολής, αλλά πότε από έλλειψη ψυχραιμίας στην τελική προσπάθεια και πότε από τη «μανία» τους να σημαδεύουν τα δοκάρια δεν μπόρεσαν να φύγουν νικητές από το παιχνίδι.

Από την άλλη, οι «κυανόλευκοι» του Παναγιώτη Μπαμπούλη, που ο βαθμός της ισοπαλίας που πήραν ισοδυναμεί με «χρυσό», αλήθεια είναι, ότι ευτύχησαν να δούνε τον συμπαίκτη τους Δημήτρη Στρυμπώνη, να κάνει «μαγικά» στο χορτάρι και να αποτελεί τον… πυλώνα για τη διαμόρφωση του τελικού σκορ 3-3, μιας και ήταν ποδοσφαιριστής που από δικά του πόδια προέκυψαν τα τρία γκολ του Κρόνου.

Τέλος, στο συναρπαστικό όπως εξελίχθηκε παιχνίδι, «κεφάλι» στο σκορ πήρε πρώτος ο Κρόνος μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Δημήτρης Στρυμπώνης, εκμεταλλευόμενος λάθος του Άρη Παπαθανασίου, πέτυχε με κοντινό πλασέ το 1-0, ενώ ο τελευταίος στην προσπάθειά του να «ξεπληρώσει» το λάθος του, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με κεφαλιά στο 12’.

Ένα λεπτό αργότερα (22’), ο Γρηγόρης Μήλιος έφερε «τούμπα» το ματς, σημειώνοντας το 1-2, ενώ στο 27’ ο Δημήτρης Στασινόπουλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3. Τα αριθμητικά, ωστόσο, δεδομένα του α’ ημιχρόνου (2-3) διαμόρφωσε στο 32’ ο Στρυμπώνης με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ ο ίδιος παίκτης, ήταν εκείνος που στο 85’ έβαλε τη «σφραγίδα» του στο τελικό σκορ 3-3. Αξίζει, εν κατακλείδι, να υπογραμμιστεί, ότι ο Ηρακλής Πολυκάρπης είχε και δύο δοκάρια στο παιχνίδι, το πρώτο στο 9’ με τον Δημήτρη Στασινόπουλου και το δεύτερο στο 75’ με τον Γρηγόρη Μήλιο.

Διαιτητές: Καραταΐδης, Ζαρομυτίδου, Παπαδοπούλου

ΚΡΟΝΟΣ: Πανταζής, Γκέλη, Κατσαμάκης (66′ Μπουτάσης), Ριστάτσης, Τίγκας, Μαλέας Π., Στρυμόνης, Πούτιας, Καλαπούτης, Ήργης, Κρανιάς (26′ Νίκας)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ: Ευαγγέλου, Ρέντας (36′ Καραμήτρος Ι.), Μπίρτσιος (79′ Πρεσπάρης), Τερέζιου, Παπαθανασίου Α., Σίμος, Μήλιος, Πρωτόγερος, Καραμήτρος Β. (66′ Γώγος), Στασινόπουλος, Τοροσίδης