Ο νόμος του ποδοσφαίρου, κατά τον οποίο ο ισχυρός επιβιώνει συνήθως σε μια αναμέτρηση, βρήκε ισχύ το απόγευμα (χθες) στο γήπεδο του Βογατσικού, όπου οι «αρκούδες» του Νίκου Εμμανουηλίδη έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στους φιναλίστ του φετινού 41ου Τελικού Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Κ., «μαυραετούς» του Δημήτρη Ζαρογιάννη, επικρατώντας με σκορ 4-2, ενώ χάρη στη 2η νίκη τους στο β’ γύρο διατηρήθηκαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, με τη νέα της ήττα στο πρωτάθλημα η Δόξα Αμπελοκήπων, έμεινε και πάλι στη… ζώνη του λυκόφωτος.

Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί, ότι η αντίσταση που προέβαλε στο α’ ημίχρονο η Δόξα Αμπελοκήπων, ήταν κάτι παραπάνω από σθεναρή, καταφέρνοντας στο διάστημα αυτό να κοιτάξει κατάματα τη γηπεδούχο ομάδα, όμως, αλήθεια είναι, πως δεν κατέστη δυνατό από πλευράς της να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 1-1, μιας και στο 45’ δέχθηκε το 2-1, γκολ που, αναμφίβολα, έδωσε τον απαιτούμενο… αέρα στις «αρκούδες» να επιβάλλουν τα… θέλω τους στην επανάληψη.

Στη θέση, λοιπόν, του «σοφέρ» στο παιχνίδι, κάθισε στο 15’ η Ομόνοια, πετυχαίνοντας το 1-0 με κοντινό πλασέ του Δημήτρη Λαζαρίδη, ενώ η Δόξα έφερε το ματς στα… ίσα (1-1) στο 40’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιορδάνη Ντίμτσιου.

Λίγο, εντούτοις, πριν ο διαιτητής κ. Καραταΐδης σφυρίξει για τελευταία φορά στο α’ ημίχρονο, ο Αλέξης Θεοδωρίδης με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Ζβίγγου, πέτυχε το 2-1, διαμορφώνοντας τα αριθμητικά δεδομένα του πρώτου μισού του αγώνα.

Τέλος, στην επανάληψη, όπως προαναφέρθηκε, οι «αρκούδες» επέβαλαν στο χορτάρι το ρυθμό που ήθελαν, με αποτέλεσμα η κυριαρχία τους να τους χαρίσει, αρχικά στο 65’, το 3-1 με γκολ του Μανώλη Αϊραντζή, και μετέπειτα στο 73’ το 4-1 με γκολ του Δημήτρη Λαζαρίδη, ενώ το τελικό σκορ 4-2 διαμορφώθηκε στο 89’ έπειτα από τέρμα που σημείωσε ο Ναούμ Μιχαλόπουλος με κεφαλιά.

Διαιτητές: Καραταΐδης, Χατζής, Λυρογιάννης

ΟΜΟΝΟΙΑ ΒΟΓΑΤΣΙΚΟΥ: Μακρής, Θεοδωρίδης, Τσιαπατόρης, Κράιμ, Ευγενιάδης, Γιαννάκης, Λαζαρίδης, Πατσογιάννης Γ. (85’ Πατσογιάννης Δ.), Μπλιάγκας (52’ Αϊραντζής), Ζβίγγος, Τσάμης Σ. (70’ Δίμτσιος)

ΔΟΞΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Τερζίδης, Σουκαλόπουλος, Βαμβάς (57’ Μελισσανίδης), Μιχαλόπουλος Ν., Ντίμτσιος, Τρυφόπουλος Θ., Ευαγγελίδης, Μιχαλόπουλος Χ., Ζυγούρας (84’ Κωνσταντουλάκης), Τρυφόπουλος  Λ. (81’ Καλαϊτζίδης), Ζαφειρόπουλος