Την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση εξασφάλισαν η Αστραπή Μεσοποταμίας, ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, ?? Παναργειακός και η Δόξα Κορησού

Με δύο γκολ στην επανάληψη ο ‘’Μέγας’’ Aλέξανδρος Καλλιθέας προκρίθηκε στην επόμενη φάση

Ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη ο περσινός τροπαιούχος ‘’Μέγας Αλέξανδρος’’ Καλλιθέας Καστοριάς επικράτησε δίκαια με σκορ 2-0 του Νταηλάκη, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στην επόμενη φάση.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι – κυρίως στην επανάληψη – και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, όπου δύο από αυτές τις μετέτρεψαν σε γκολ, ενώ έχασαν και ένα πέναλτι.

Τον δρόμο για την πρόκριση άνοιξε στο 52’ ο νεαποκτηθέντας Τσαμτσάκης και στο 74’ ο Τάσιος διαμόρφωσε το τελικό 2-0, ενώ ενδιάμεσα (60’), ο Παπαδόπουλος αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι (απόκρουση Μητσόπουλου).

Πρόκριση στη β’ φάση με εννέα … αστραπές
Στο γήπεδο της Λεύκης, στο πλαίσιο της α’ φάσης του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Κ., το απόγευμα του περασμένου Σαββάτο, η «Αστραπή» Μεσοποταμίας ήταν απλά ασταμάτητη και πολύ ορεξάτη για καλό και παραγωγικό ποδόσφαιρο, με αποτέλεσμα τη … νύφη να πληρώσει ο τοπικός Π.Α.Σ, ο οποίος έχοντας φέτος επιχειρήσει ανανέωση σε βάθος και αγωνιζόμενος με νεαρότατους σε ηλικία παίκτες, μοιραίο ήταν να μην μπορέσει να αποφύγει τον διασυρμό.

Αναφορικά, τώρα, με το ματς αυτό καθαυτό, τα πολλά λόγια περισσεύουν, καθότι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των «κιτρινόμαυρων», που σε ρυθμό προπόνησης πέτυχαν τέσσερα γκολ στο α’ ημίχρονο και πέντε στην επανάληψη, με σκόρερ τους : Γρηγοριάδη Σούλη ( 0-1 στο 7’), Νικολόπουλο Φώτη (0-2, 0-4 και 0-6 στα 18ο, 42ο και 50ο λεπτά, αντίστοιχα),Ταρέλι Πάολο (0-2 στο 18’), Ξανθόπουλο Χρήστο (0-5 και 0-8 στα 48ο και 79ο λεπτά, αντίστοιχα), Καρανάσιο Σπύρο (0-7 στο 60΄), ενώ το τελικό αποτέλεσμα «σφράγισε» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Γρηγόρης Κοσμίδης, «γράφοντας» το 0-9.

Δύσκολα αλλά δίκαια προκρίθηκε στη β’ φάση ο Παναργειακός
Το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ.Κ. έβαλε στο … τσεπάκι του ο Παναργειακός επικρατώντας στην έδρα του,  επί του εις βάθος φέτος ανανεωμένου Α.Ο. Κάστωρ, με σκορ 3-2.

Τα ματς ήταν πλούσιο σε θέαμα με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο υπεροχής και τους γηπεδούχους να εξασφαλίζουν δύσκολα την πρόκριση.

Τα γκολ του αγώνα σημείωσαν οι : Βασιλειάδης (18’), Χρήστου (29’), Γανόλης (52’), Βρέστα (68’), Σιαραφέρας (78’).

Σε ρυθμό προπόνησης η ‘’Δόξα’’ Κορησού

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση μεταξύ των ομάδων ‘’Δόξας’’ Κορησού και ΠΑΣ Κορεστείων, όπου οι ‘’μαυραετοί’’ σαφώς ανώτεροι επιβλήθηκαν άνετα με σκορ 5-0, εξασφαλίζοντας την συμμετοχή τους στον επόμενο γύρο του θεσμού.

Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι : Παπαθανασίου, Παπαϊωαννίδης, Κουζίνας, Γάκιας και Μπαντής.