Η επικράτηση των γηπεδούχων και τα λίγα σχετικά γκολ (18) ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά της 9ης αγωνιστικής ημέρας, τα αποτελέσματα της οποίας ήταν φυσιολογικά και έτσι η κατάσταση στην κορυφή παρέμεινε αμετάβλητη.

-Ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη (0-0 ημίχρονο) ο ΑΟ Κάστωρ επικράτησε εύκολα με σκορ 3-0 της Δόξας Αμπελοκήπων –που προερχόταν από τρία ματς χωρίς ήττα -και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας ενώ παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος.

-Νίκη-λύτρωση για την Αστραπή Μεσοποταμίας που βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κινδυνεύοντας σοβαρά με απώλειες βαθμών, αφού μέχρι το 89’ έχανε με 0-1 από τον Κρόνο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με δύο γκολ που πέτυχαν στο 89’ και 93’ έκαναν την μεγάλη ανατροπή (2-1), διατηρώντας την 2η θέση καθώς και το απόλυτο εντός έδρας (5 στα 5).

-Ο Ηρακλής Πολυκάρπης χωρίς να ενθουσιάσει ιδιαίτερα ήταν ο νικητής του El Clásico του πρώην δήμου Μακεδνών πετυχαίνοντας δύσκολη και αγχωτική νίκη με σκορ 1-0 επί του μαχητικού Γράμμου Μαυροχωρίου.

-Στο τοπικό ντέρμπι της πόλης η Καλλιθέα ήταν ανώτερη επικρατώντας εύκολα 3-0 του Νταηλάκη και παρέμεινε έτσι στην 4η θέση της βαθμολογίας.

-Το απόλυτο εντός έδρας (4 στα 4) διατήρησε ο Παναργειακός μετά την δύσκολη και αγχωτική νίκη που πέτυχε επί του μαχητικού ΠΑΣ Λεύκης με σκορ 1-0.

-Το δεύτερο τρίποντο εντός έδρας και την επιστροφή στις νικηφόρες εμφανίσεις της πανηγύρισε η Δόξα Κορησού που πέτυχε το σκορ της ημέρας (4-1) την ΑΕ Γραμμοχωρίων, νίκη με την οποία ανάσανε βαθμολογικά.

– Τέλος, στο ντέρμπι ουραγών η Καστοριά κατάφερε και απέδρασε με το τρίποντο από το Κωσταράζι επικρατώντας του τοπικού ΠΑΟΚ με σκορ 0-2, που ήταν και το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα.