Ένα βήμα πριν την τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης βρίσκεται η Μικτή ομάδα των Παίδων της ΕΠΣ Καστοριάς, μετά την σπουδαία νίκη που σημείωσε σήμερα στην Κοζάνη επί αντίστοιχης ομάδας με σκορ 1-2, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

Έτσι, μετά το αποτέλεσμα αυτό και έτσι όπως εξελίχθηκε η βαθμολογία η υπόθεση πρόκριση θα κριθεί την Τετάρτη 3 Ιανουαρίου στην τελευταία αγωνιστική, στην Φλώρινα, στο ντέρμπι κορυφής, όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που βρίσκεται στην 1η θέση με 12 βαθμούς, έναντι 10 της Φλώρινας,  χρειάζεται τον βαθμό της ισοπαλίας, προκειμένου να «σφραγίσει» την πρόκρισή της, ενώ αντίθετα σε περίπτωση ήττας, προκρίνεται η ομάδα της Φλώρινας.

Σε ένα δίλεπτο «καθάρισαν» το ματς οι παίδες της ΕΠΣ Καστοριάς και «απέδρασαν» με το πολύτιμο… τρίποντο από την Κοζάνη

Στο σημερινό κρίσιμο ματς κόντρα στην Κοζάνη, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση πέρασε τελικά νικηφόρα από την Κοζάνη, εξουδετερώνοντας τους γηπεδούχους οριστικά από κάθε ελπίδα πρόκρισης, κάνοντας παράλληλα το μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης.

Η ομάδα του Διομήδη Μπαχαδέρογλου κατάφερε λίγα λεπτά πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους και να «καθαρίσει» το ματς, αφού σε ένα δίλεπτο (37’39’), πέτυχε και τα δύο γκολ και πήγε στην ανάπαυλα του α’ ημιχρόνου με το προβάδισμα στο σκορ 0-2.

Συγκεκριμένα, το σκορ άνοιξε  με σουτ στο 37’ ο Κωνσταντίνου, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πήτας με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή «έγραψε» το 0-2. Λίγο νωρίτερα όμως, στο 35’, η Καστοριά στάθηκε τυχερή, όταν οι γηπεδούχοι είχαν οριζόντιο δοκάρι με τον Μπαμπαλίκη.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα, ωστόσο, όμως, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ σε 2-1 στο 53’, όταν σε σουτ του Λιάμη η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Ματζόπουλος από κοντά μείωσε σε 1-2, που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΜΙΚΤΗ ΠΑΙΔΩΝ ΕΠΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ : Ναούμ, Καραγιάννης, Αραφαηλίδης, Τόσκος, Μακρόπουλος, Τσόπρας,Πήτας, Κωνσταντίνου, Κυριακού, Νικολάου, Γατόπουλος. Αγωνίστηκαν και οι : Γιαννηκώτσιος, Κόζαρης,Τέρπος και Παναγιωτίδης.

Επική ανατροπή οι Νέοι, από 3-0 σε 3-3 σε 16 λεπτά!!!

Συγκλονιστικό φινάλε επεφύλαξε ο αγώνας των Νέων, όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρότι βρέθηκε να χάνει με 3-0 μέχρι το 73’, κατάφερε στα εναπομείναντα 16 λεπτά της αναμέτρησης να κάνει την μεγάλη ανατροπή ισοφαρίζοντας στο 89’ σε 3-3, ενώ στο 90’ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 3-4!!!

Το παιχνίδι είχε ελάχιστο βαθμολογικό ενδιαφέρον για τις δύο ομάδες που ήθελαν τη νίκη προκειμένου να έχουν κάποιες αμυδρές και υπό προϋποθέσεις ελπίδες  για πρόκριση ως καλύτερη  2η θέση των ομίλων της διοργάνωσης.

Στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, όμως, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στάθηκε άτυχο αφού δέχθηκε τα δύο πρώτα γκολ σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης, στο 44’ και 47’, δηλαδή με την λήξη και την έναρξη του α’ και β’ ημιχρόνου αντίστοιχα (2-0).  Σαν να μην έφτανε αυτό, λίγο αργότερα (62’), οι γηπεδούχοι διεύρυναν τον δείκτη  του σκορ (3-0) και όλα έδειχναν ότι είχαν πλέον κριθεί.

Ωστόσο, όμως, οι Νέοι της Καστοριάς είχαν διαφορετική… άποψη και δεν εγκατέλειψαν τις προσπάθειές τους. Κομβικό σημείο της μετέπειτα εξέλιξης του αγώνα, την οποία ομολογουμένως ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος  θα μπορούσε να πιστέψει, ήταν το 73’ όταν  Παπαθανασίου με ένα φοβερό σε εκτέλεση γκολ, άνοιξε τον δρόμο της… ανατροπής μειώνοντας σε 3-1.

Η ομάδα της Καστοριάς συνέχισε να πιέζει βάζοντας «φωτιά» στο ματς έντεκα λεπτά αργότερα (84’), όταν ο Σιδηρόπουλος μείωσε σε 3-2, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο επιθετικός ρυθμός της Καστοριάς συνεχίστηκε, ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι έδειχναν σαστισμένοι από την εξέλιξη της αναμέτρησης και στην εκπνοή του αγώνα (89’) ο Γάκιας έδωσε την… χαριστική βολή ισοφαρίζοντας σε 3-3 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, ενώ στο 91’ ο Παπαθανασίου έχασε απίστευτη ευκαιρία για να κάνει την ολική ανατροπή, όταν το σουτ που επιχείρησε η μπάλα ενώ κατευθύνονταν στα δίχτυα, αυτή την τελευταία στιγμή κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ!!!

ΜΙΚΤΗ ΝΕΩΝ ΕΠΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ : Σιώμος, Παπαχρήστου, Φουληράς, Μπίρτσος, Σιδηρόπουλος,Κρομλίδης, Σαμαράς, Παπαθανασίου, Μαλεγκάνος, Γεωργόπουλος, Γάκιας.

Αγωνίστηκαν και οι : Ταχματζίδης, Μηλιάτης, Νικολάου και Κυριζάκης.

Τα αποτελέσματα

5η αγωνιστική                                       ΠΑΙΔΕΣ                                  ΝΕΟΙ

ΕΠΣ Κοζάνης – ΕΠΣ Καστοριάς                   1-2                                        3-3

ΕΠΣ Γρεβενών – ΕΠΣ Φλώρινας                  0-5                                        0-6