Το ένστικτο της επιβίωσης που έδειξε να διαθέτει η ομάδα του Νίκου Γατόπουλου, το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου, στην έδρα της κόντρα στους «βυσσινί» του Παναγιώτη Αντωνίου, ήταν εκείνο που χαρακτήρισε το παιχνίδι της και που, τελικά, την οδήγησε σε μια μεγάλη σε έκταση νίκη με σκορ 4-1, χάριν της οποίας, από τη μία, βελτίωσε τη θέση της στη βαθμολογία, ενώ, από την άλλη, ανέκαμψε ψυχολογικά.

Για να φτάσουν, όμως, οι γηπεδούχοι στο υπερπολύτιμο γι’ αυτούς «τρίποντο», χρειάστηκε να φέρουν το παιχνίδι «τούμπα», μιας και στο 11’ είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ (0-1) από γκολ που σημείωσε ο Βασίλης Εστιάδης.

Στο 38ο, λοιπόν, λεπτό, ξεκίνησε η αντεπίθεση των «Ενωσιτών», που έχοντας πρωτεργάτη και, παράλληλα, πρώτο «βιολί» στην επίθεσή τους τον νεαρό και ταλαντούχο Αργύρη Κράτσιο, πήραν την πολυπόθητη νίκη, απέναντι, ωστόσο, σε έναν Κάστορα, ο οποίος έδειξε να αιφνιδιάζεται από τη μαχητικότητα, το πάθος και το ορθολογικό ποδόσφαιρο των γηπεδούχων στα λεπτά της επανάληψης.

Το 1-1, εντέλει, πέτυχε στο 38’ ο Αργύρης Κράτσιος, ενώ ο ίδιος παίκτης ήταν ο πρωταγωνιστής και στο 2-1 και 3-1, στο 55’ και 58’,αντίστοιχα, ενώ το… κερασάκι στην «τούρτα» της μεγάλης νίκης της Α.Ε. Βιτσίου έβαλε στο 84’ ο 17χρονος Συμεών Μεγγούδης, πετυχαίνοντας, παράλληλα, το… παρθενικό του γκολ στη φετινή σεζόν.

Διαιτητές: Τζάμος, Τριανταφυλλίδης, Τουλκερίδης

ΑΕ Βιτσίου: Γαργάλας, Τσιφλικιώτης, Γκάτζιος, Γρηγοριάδης Ι., Κράτσιος, Γρηγοριάδης Χ. (80’ Μεγγούδης), Στασινόπουλος, Τεμέλκος, Θωμάς (71’ Καλογιάννης), Τραϊανός (80’ Ελαιόπολος), Χρηστάκης

ΑΟ Κάστωρ: Κουτσούκης, Κυριακού, Φουληράς, Τράικος, Καρανάσιος (85’ Κανάτσιος), Λοβάτσης (57’ Λουδοβάρης), Πήτας, Νικολάου, Αντωνίου (57’ Σαραμπίνας), Μαλεγκάνος, Εστιάδης